Čipová karta usnadní studentům život

Praha podpořila zavedení jednotného průkazu pro studenty středních a vyšších odborných škol, který bude obdobou mezinárodně uznávané tzv. ISIC karty pro vysokoškoláky. Držitelé karet budou na základě jednotného a široce akceptovaného identifikačního dokladu o studiu moci čerpat slevy u tisíců poskytovatelů v tuzemsku i v zahraničí. Memorandum o spolupráci a vzájemné podpoře tohoto projektu mezi hlavním městem a firmou GTS International, spol. s.r.o. dnes podepsal pražský primátor Pavel Bém a jednatel společnosti GTS International, Matthew John East.

  • 5 minuta čtení

Praha podpořila zavedení jednotného průkazu pro studenty středních a vyšších odborných škol, který bude obdobou mezinárodně uznávané tzv. ISIC karty pro vysokoškoláky. Držitelé karet budou na základě jednotného a široce akceptovaného identifikačního dokladu o studiu moci čerpat slevy u tisíců poskytovatelů v tuzemsku i v zahraničí. Memorandum o spolupráci a vzájemné podpoře tohoto projektu mezi hlavním městem a firmou GTS International, spol. s.r.o. dnes podepsal pražský primátor Pavel Bém a jednatel společnosti GTS International, Matthew John East.

„Podpisem Memoranda získávají pražské střední a vyšší odborné školy možnost zapojit se během následujících let do projektu, který nabízí výhody nejen žákům a pedagogům, ale ve svém důsledku přinese ekonomické a administrativní úspory vedení příslušných škol i dalším institucím,“ uvedl pražský primátor Pavel Bém. „Je to jednoznačně krok správným směrem, odpovídá moderním světovým trendům a podporuje rozvoj mimoškolních volnočasových aktivit středoškolských studentů. Inovativní a ve svém provedení ojedinělý projekt již svou pilotní částí vzbudil zájem i na mezinárodním poli, Praha je tak prvním a vzorovým městem pro aplikaci projektu i v dalších evropských metropolích,“ dodal.

"Snažíme se o to, aby karta ISIC měla co nabídnout nejen při cestování, ale především v rámci aktivit, jež jsou součástí každodenního studentského života. Celkové portfolio výhod průkazů ISIC je proto v první řadě budováno a neustále rozšiřováno na základě skutečných potřeb žáků a studentů, o čemž svědčí i loni nově začleněné systémy slev na lyžařské areály a letní hudební festivaly po celé České republice. To je jeden z důvodů, proč byla naše týmová práce již čtvrtý rok za sebou vyhodnocena jako nejlepší v rámci všech 114 světových licenčních autorit ISIC“, říká Matthew John East, ředitel divize karet společnosti GTS International, spol. s r.o.

Projekt již probíhá na šesti vybraných středních školách, jmenovitě Masarykova střední škola chemická (P-1), SPŠ Na Třebešíně (P-10), SPŠ zeměměřičská (P-9), SPŠ Panská (P-1), SPŠ strojnická Betlémská (P-1) a od letošního roku rovněž Gymnázium Budějovická (P-4).

Jednotný průkaz v současné době využívá již 3500 studentů pražských středních škol. Studentské průkazy nabízejí možnost využívat slevy u více než 1200 subjektù na území celé České republiky a dalších tisíců poskytovatelů slev v zahraničí, plní identifikační funkci a zároveň slouží jako jednoznačný doklad o studiu. Bezkontaktní čipová technologie, jíž je průkaz opatřen, umožňuje využít kartu i v rámci mnoha interních elektronických aplikací školy, jakými jsou např. přístupové systémy, evidence docházky a čerpání kreditů na stravování nebo kopírování. V rámci tohoto projektu byla na základě poskytování denní aktualizované databáze potvrzující statut žáků zúčastněných škol – držitelů průkazu ISIC – navázána úzká spolupráce s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a.s. Spojený průkaz slouží jako platné potvrzení o studiu, nezbytné při nákupu zvýhodněných kupónů MHD pro studenty do 26 let a zároveň by měl v blízké budoucnosti nahradit kmenový list (tzv. “tramvajenka“).

Účast v projektu je pro všechny žáky dobrovolná. Žáci škol se zavedeným spojeným průkazem, kteří nebudou chtít využívat výhod této karty, mohou pro interní školní elektronické systémy využít alternativní možnost v podobě „bílé karty“. Ta bude i jim zajišťovat plné využití v rámci aplikací na konkrétní škole, avšak bez mezinárodní platnosti a bez možnosti využívání slev.

V září roku 2005 se rozběhla pilotní část projektu spojeného průkazu studenta středních a vyšších odborných škol a ISIC karty, do které se zapojilo 6 středních škol. Dalších 18 středních škol se zúčastnilo dne 1. 2. 2006 informační prezentace na Masarykově střední škole chemické, kde již žáci spojený průkaz plně využívají. S nástinem konceptu tohoto projektu byli ředitelé středních a vyšších odborných škol rovněž obeznámeni elektronickou cestou i v rámci interních setkání na odboru školství Magistrátu hl. m. Prahy. Pro následující školní rok 2006/2007 potvrdilo doposud účast v projektu dalších 20 středních a vyšších odborných škol na území hl. m. Prahy.

V návaznosti na schválení projektu Univerzální karty Pražana Radou hlavního města Prahy pokračuje jednání o sblížení těchto dvou standardů - jednotného identifikačního průkazu studenta ISIC a Univerzální karty Pražana. Toto sblížení do budoucna umožní rozšíření dalších aplikací v každodenním občanském životě obyvatel hlavního města a budování povědomí informační společnosti mezi žáky a pedagogy středních škol.

Společnost GTS international, spol. s r.o. je na základě zmocnění Mezinárodní konfederace pro cestování studentů ISTC výhradním distributorem mezinárodních průkazů ISIC na území České republiky.

Náklady na pořízení multifunkčního průkazu ISIC ve výši 230,- Kč uhradí žáci prostřednictvím svých škol. Částka zahrnuje výrobu čipové karty a personalizaci (v ceně 90,- Kč + 19 % DPH) a roční licenční poplatek ISIC v ceně 120,- Kč. V dalších letech studia hradí žáci pouze cenu holografické známky pro prodloužení platnosti průkazu v ceně  120,- Kč. Žáci středních škol v Praze mají možnost získat čipové průkazy a revalidovat jejich platnost pouze na své škole.

Příloha 1 - Seznam středních škol, které v současné době jsou do projektu zapojeny nebo k němu v nejbližší době hodlají přistoupit

Příloha 2 - Použití čipové karty – případová studie z Masarykovy SŠ chemické

V Praze 23. 5. 2006


MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem.


Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

23. května 2006
23. května 2006