Čipovaných psů v metropoli přibývá

V hlavním městě roste počet majitelů psů, kteří využívají výhod jejich čipování. Tento systém také značně usnadňuje práci městských policistů. Zatímco ještě v loňském roce měl čip každý pátý nalezený pes, letos se již každý třetí mohl díky elektronickému označení ihned vrátit svému majiteli. Celkem je v Praze 74 110 psů s mikročipem.

  • 2 minuty čtení

 

V hlavním městě roste počet majitelů psů, kteří využívají výhod jejich čipování. Tento systém také značně usnadňuje práci městských policistů. Zatímco ještě v loňském roce měl čip každý pátý nalezený pes, letos se již každý třetí mohl díky elektronickému označení ihned vrátit svému majiteli. Celkem je v Praze 74 110 psů s mikročipem.

 

 „Vloni do útulku pro opuštěná zvířata městská policie přijala přes dva a půl tisíce psů. Označených mikročipem jich bylo necelých šest set. Ti mohli být ihned vráceni majitelům. Letos strážníci dosud přijali přes dvanáct set zvířat, z nich čtyři sta sedm s čipem. Je vidět, že elektronicky označených psů výrazně přibývá,“ upozornil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož rezortu spadá městská policie i útulky pro opuštěná zvířata v Tróji a Dolních Měcholupech.

Vyhláškou z roku 2005 hlavní město Praha stanovilo, že každý majitel psa chovaného na území metropole a staršího šesti měsíců je povinen jej nechat trvale označit mikročipem. Ten musí odpovídat ISO standardu vydanému Evropskou unií. Další možností je čitelně vytetované registrační číslo. „Výhodou čipování psa je, že v případě jeho ztráty doma nebo v zahraničí se pravděpodobnost navrácení majiteli mnohonásobně zvyšuje. Tetování psů po nějakém čase pozbývá na čitelnosti. Strážníci pak nemohou zvíře identifikovat,“ zdůraznil náměstek Blažek a dodal: „Chovatelé či majitelé, kteří svého zvířecího svěřence označili mikročipem a přihlásili do evidence chovatelů psů, mají navíc po dva roky nárok na úlevu od poplatku ze psů ve výši roční sazby. Nejvýše však 350 korun.“

Elektronické označení pomáhá i v případě, kdy čipovaný pes někoho napadne a pokouše. V krátké době je možné zjistit potřebné informace o jeho zdravotním stavu a zahájit odpovídající léčbu. Jeho majitel za něj pak nese náležitou právní odpovědnost. „Minulý měsíc zasahovali strážníci na Praze 8, kde došlo ke sporu mezi mužem a ženou o odcizeného psa. Oba shodně tvrdili, že tento pes je jejich. Až díky čipu se zjistilo, že zvíře má majitelku. Muže, který se snažil psa snažil odvést a napadal i strážníky, jsme předali Policii České republiky,“ přiblížil jeden z případů, kde čip pomohl, ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

 

 

V Praze 8.6.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


8. června 2007
8. června 2007