Člověk dává přírodnímu prameništi prostor k návratu

Praha podle dnešního rozhodnutí pražských zastupitelů kupuje od akciové společnosti Cukrovary TTD více než 142 tisíc čtverečních metrů pozemků ve Vinoři. Chce jim vrátit původní charakter přírodního prameniště Ctěnického potoka.

  • 1 minuta čtení

Praha podle dnešního rozhodnutí pražských zastupitelů kupuje od akciové společnosti Cukrovary TTD více než 142 tisíc čtverečních metrů pozemků ve Vinoři. Chce jim vrátit původní charakter přírodního prameniště Ctěnického potoka.

„Dnes je tady nezalesněné pole, ale kdysi to bývala unikátní tak zvaná „pramenná mísa“, což je dnes už vzácný krajinný útvar. Jakmile pozemky koupíme, začne se  území k podobě, kterou ztratilo necitlivou meliorací ve dvacátém století, postupně vracet. Bude to zajímavý pokus jak vrátit přírodě to, co jí člověk kdysi necitlivě vzal“, řekl radní Miloš Gregar.

Jedná se o pozemek který je na východě ohraničený areálem Ctěnického zámku, na jihu Bohdanečskou ulicí a severní a západní hranice přechází do volné krajiny. Dnes tady Ctěnický potok pramení v nezalesněných polích jejichž středem vede sběrný vodní příkop, ale kdysi zde bývaly porosty a přírodní mokřadiště . To zaniklo v sedmdesátých letech minulého stolení vysušením  melioracemi. Ta naštěstí dožívá, obnovovat se nebude a Praha tak dostala prostor pro ekologické řešení, které bude svým způsobem unikátní.

Cílem je převést celou plochu zpět z orné půdy opět na lesní porosty a mokřad. A začlenit ho do tak zvaného „Zeleného pásu“, což je prstenec nezastavitelného „zeleného“ území při okraji Prahy. To je další dlouhodobý ekologický program města a prameniště Ctěnického potoka se do něho začlení.

Postup obnovy bude také netradiční. Dnešní pole se nejdříve zatravní, aby deště nesplachovaly ornou půdu a po jejich obvodu budou nepravidelně vysazeny zimní duby.  To vytvoří oázu oddělenou od okolních polí. A potom už se nechá působit příroda, takže „oáza“ začne od středového sběrného vodního příkopu postupně a přirozeně zarůstat. Člověk, který kdysi prameniště vysušil, mu teď vytvoří a nechá volný prostor, aby postoupně znovu vytvořilo přirozenou enklávu.

Podle ekologů bude takto vzniklý porost velmi stabilní a cenný, protože podmáčená lesní společenstva jsou dnes již vzácná. Postupný nárůst druhové rozmanitosti bude také monitorován a odborníci očekávají, že výsledky budou zajímavým přínosem pro případné obnovy dalších mokřadních lokalit.  

Praha proto nelituje zhruba 11 miliónů korun, za které pozemky podle odhadu kupuje.

 

V Praze 14. 9. 2006

 


Oblast životního prostředí, odpadového hospodářství a zásobování vodou spadá do působnosti radního hl. m. Prahy RNDr. Miloše Gregara
14. září 2006
14. září 2006