Čtenáři: Stav dopravy je hrozný

Mladá fronta Dnes - 3. 8. 2001
Diskuse o návrhu primátora Jana Kasla na zavedení mýtného vyvolává mezi Pražany četné reakce
Přinášíme další názory čtenářů k tématu mýtného, které by mohla platit podle návrhu primátora Jana Kasla většina řidičů v centru města. Názory čtenářů přineseme i v příštích dnech, zároveň vítáme další reakce na toto téma na adrese PRAHA DNES, Na Příkopě 31, nebo na e-mailové adrese redpha@mfdnes.cz

Hledejme cesty, jak by bylo možné mýtné zavést
Jsem jednoznačně pro a kromě mnoha důvodů, které již zazněly, bych doplnil tyto:
1. Odpůrci argumentují nedokončením městského okruhu. Ten však pro regulaci dopravy v centru vůbec není zapotřebí. Jestliže zpoplatněná zóna bude realizována v trojúhelníku Ječná/Žitná nábřeží magistrála, jde již dnes o NEPRŮJEZDNOU oblast, tudíž auta, která do ní vjíždí, tvoří CÍLOVOU dopravu.
2. Situace v centru je kritická a pokusy o její řešení zatím selhávají. Ať jde o zónu placeného stání, nedostatečná preferenční opatření MHD atd. A navíc arogance řidičů, kteří, jak vidíme v denní praxi, parkují, kde se dá, nerespektují dopravní značení, policie neschopná vynutit si dodržování pravidel. To vše by zpoplatnění vjezdu do centra mohlo vyřešit.
3. Jako vždy se vyrojily desítky hlasů, proč něco NEJDE, místo aby se hledaly cesty, jak by to jít mohlo. Chápu zpohodlnělé řidiče, kterým jejich auto natolik přirostlo k tělu, že ho nejsou ochotni opustit, ale oni na druhou stranu musí pochopit nás obyvatele Prahy a uživatele MHD v tom, že nám jejich miláčci v centru kvůli jejich lenosti otravují život. A dále bych přidal politické důvody aneb jak odstranit primátora, jehož progresivní a zajímavé návrhy (např. zákaz vjezdu po pravostranném nábřeží u Karlova mostu v neděli) se šmahem pera zamítají.
JAN ZAPLETAL

Je to příklad totální neschopnosti primátora
Dost možná, že na pana primátora působí ta velká vedra, která nastala v těchto dnech. O tom, že v několika následných letech dojde ke kalamitní dopravní situaci v Praze, se mluví již několik let. Nic se proti tomu ale nedělá.Jenom kolik let se mluví o tom, že je potřeba konečně dokončit vnitřní okruh kolem Prahy tak, aby se uvolnila Letná a oblast Dejvic a vůbec celá Praha. Jenom sedí a kecají. Potom stačí pár Zelených podporovaných a placených komunisty a mnohým pánů radním to vyhovuje, protože se věci zablokují a čas letí a nic se nemusí dělat. Spousta lidí jezdí napříč městem jenom proto, že neexistuje objezd. Mám dojem, že všichni páni radní, kteří mají pracovat pro blaho města, pracují jen a jen pro blaho svoje, t.j. jsou neschopni jakékoliv řádné práce. Stále si totiž myslí, že věci běží jaksi setrvačností, že se sami zařídí a že se jich to vlastně ani netýká. Jsou prostě neschopní. Návrh pana primátora na mýto je jeden z příkladů totální neschopnosti. Přesně podle zažitého dřívějšího schématu: Já to nejsem schopen zařídit, tak to vrazíme na bedra občanovi, on už
to nějak zkousne a pak nás znova zvolí. Dělají z nás blbce a myslí si, že si už vůbec nic nepamatujeme.
JAN OSTRÝ

Ať se podporuje hromadná doprava
Jakékoli opatření, které omezí počet automobilů v Praze, budiž pochváleno. Bohužel až příliš často všechna direktivní a represivní opatření selhávají, lidé se chovají vždy tak, jak je pro ně nejvýhodnější. Je tedy třeba systém upravit tak, aby bylo použití hromadné dopravy ve městě výhodné i pro motoristy, kteří právě zvažují, jestli nasednou do automobilu nebo do tramvaje. Za nejdůležitější opatření považuji bez výjimky maximální preferenci hromadné dopravy na ulicích. Tedy zejména oddělení tramvajových pásů obrubníky od jízdních pruhů pro automobily a nekompromisní zamezení parkování automobilů v místech, kde by nezůstal mezi obrubníkem a kolejí volný jízdní pruh. Je to samozřejmě již zakotveno v zákoně, ale policie tyto přestupky netrestá, a město dokonce osazuje na těchto místech parkovací automaty. Často se hovoří o podpoře cyklistiky, kolik peněz se věnovalo na vybudování cyklostezek a podobně. Vesměs se však nejedná o technické budování oddělených jízdních pruhů, ale pouze o vyznačení stezek pomocí ukazatelů, což je naprosto nedostatečné. Jsem maximálně nakloněn rozvoji cyklistiky (ale i motocyklismu) v centru města, ale skutečný rozvoj může přijít až po zklidnění dopravy, technických opatřeních oddělujících cyklisty od automobilů a jejich preferenci na křižovatkách (speciální semafory pro průjezd cyklistů) apod. A největší škody způsobuje podle mne nízká respektovanost dopravních značek a policie vůbec. Motoristé nerespektují dopravní značky, zřejmě asi i neznají jejich účinek (např. značka bílý čtverec se zeleným pruhem, vyznačující městský okruh, znamená též zákaz zastavení), parkují na chodnících, nerespektují modré zóny ani parkovací automaty. Pokud by policie důsledně stíhala všechny tyto prohřešky, věřím, že mnoho automobilistů by si cestu do centra rozmyslilo už jenom proto, že jim bude jasné, že nemají šanci zaparkovat. Anebo budou muset zaparkovat v garážích, které nejsou zrovna tam, kam jedou, a za které budou muset zaplatit dost peněz. A tak volba bude jasná, použijí hromadnou dopravu.
RNDr. RADEK VONDRA

Rád bych potkával v autobuse politiky
Myslím si, že i když Praha není největším městem Evropy, má rozhodně právo být chráněnou oblastí před bezohlednými řidiči. O to víc je to potřeba, jelikož je Praha tím nejvíce historickým městem v Evropě. Je mi sedmnáct let a jezdím po Praze již od narození městskou hromadnou dopravou a nevidím důvod, proč by bohatí makléři nebo úředníci, potažmo třeba i vláda, nemohli využít krásu nízkopodlažních autobusů, pohodlí nových M-1 souprav metra nebo se jen tak historicky kodrcat starou tramvají přes Malostranské náměstí.Z opačného pohledu se musím přiznat, že již třetí měsíc dělám jízdy na řidičský průkaz, a tudíž mě moje milá učitelka ráda proveze nějakou tou malou uličkou na Praze 1. Není to nic příjemného a jsem vždy rád, když se té spoustě aut vyhnu bez škrábance na laku. Celkově shrnuto, je to s mýtným složité. Nevidím důvod, proč by lidé bydlící v centru měli za své parkování platit dvakrát (karta + mýto), ale zase na druhé straně, proč by neměli oni bezohledně parkující řidiči nezaplatit nějaký ten příspěvek na opravu komunikací. Jsem tedy spíše pro zavedení. Ale uznejte, nepokecal byste si s panem Milošem nebo s paní Marvanovou či snad s některým ministrem přímo v autobuse? Já tedy rozhodně ano.
JAN ŠNÝDR

Je třeba znepříjemňovat život automobilistům
Podporuji návrh Jana Kasla na zavedení mýtného. Praha přestává být snesitelným místem pro obyvatele. Luxusní byty v centru v okolí hlavních dopravních tahů jsou znehodnoceny (např. Legerova, Sokolská, Žitná, oblast Letné a desítky dalších ulic). Víceproudé magistrály s betonovým přehrazením uprostřed a bez podchodů jsou jako řeka bez mostů. Zkuste přejít výpadovku na Brno v oblasti Pankráce. Z těchto ulic se vytrácí život, mizí obchody a zůstává jen hluk a zápach. Řešení je složité a drahé (nechávám stranou spory o vedení rychlostních komunikací, Strahovský tunel, apod.). Nicméně drobné znepříjemňování života automobilistům retardéry, mýtné, systémy jednosměrných ulic znemožňující hladký průjezd centrem apod. by mohly alespoň část automobilistů přesvědčit, že cestování MHD je rychlejší, pohodlnější a méně obtěžuje obyvatele. Také osvěta, kampaně a propagace + kratší intervaly MHD (zejména v době prázdnin) by jistě nic nepokazily. Jinak díky za to, že jste si zvolili toto palčivé a zároveň nevděčné téma.
TÁŇA HLAVATÁ
3. srpna 2001
3. srpna 2001