Další krok Prahy k regulaci výherních hracích přístrojů

Změnu vyhlášky, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje, připravuje hl. m. Praha. Městská rada dnes souhlasila s návrhem principů provozování výherních hracích přístrojů na území hl. m. Prahy doporučených pracovní skupinou k řešení problematiky regulace provozování výherních hracích přístrojů (VHP) na území hl. m. Prahy.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva z 16. jednání Rady hl. m. Prahy 22. dubna 2008/

 

Změnu vyhlášky, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje, připravuje hl. m. Praha. Městská rada dnes souhlasila s návrhem principů provozování výherních hracích přístrojů na území hl. m. Prahy doporučených pracovní skupinou k řešení problematiky regulace provozování výherních hracích přístrojů (VHP) na území hl. m. Prahy.

 

 „Vyhláška platná od 1. ledna letošního roku „zmrazila“ počet výherních hracích přístrojů a od té doby není možné provozovat hrací automaty na žádných nových místech. Připravovaná novela vyhlášky posunuje naše úsilí o regulaci počtu výherních hracích přístrojů o další krok a navržené principy představují jasné mantinely pro provozování těchto přístrojů,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Z dnešního jednání městské rady vzešlo doporučení, aby městské části při přípravě návrhu na změnu přílohy vyhlášky č. 19/2007 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje, respektovaly principy provozování VHP. Doporučila rovněž, aby při zjištění opakovaného nedodržování principů provozovatelem VHP navrhly vyřazení provozoven dotyčného provozovatele z přílohy vyhlášky. Městské části by také měly při řešení problematiky regulace VHP přihlížet k ochraně osob mladších 18 let před negativními vlivy provozování VHP.

 „Rada také vzala na vědomí, že vzniká riziko nahrazování výherních hracích přístrojů novými technickými hrami, především videoloterními terminály, v místech, kde nebude provozování výherních hracích přístrojů umožněno. A to je nežádoucí, protože hra na těchto terminálech s sebou přináší obdobná rizika jako hra na výherních hracích přístrojích,“ informoval náměstek Blažek. Dodal, že tento problém v současné době nelze řešit městskou vyhláškou jako VHP, protože povolení k těmto hrám vydává podle loterijního zákona Ministerstvo financí. „Budeme apelovat na Ministerstvo, aby povolení nevydávalo, očekáváme také, že připravovaný nový zákon o loterijích a dalších hrách umožní obcím, aby o umisťování heren a kasín na svém území mohly rozhodovat,“ dodal náměstek pražského primátora.

 

Principy provozování výherních hracích automatů:

Teritoriální princip - VHP nebudou umísťovány v nemovitostech, které jsou majetkem obce, nebudou umísťovány do určité vzdálenosti od mateřských, základních a středních škol a souvisejících ubytovacích zařízení (internátů), totéž se bude týkat okolí budov, kde má sídlo Magistrát hl. m. Prahy a úřady městských částí.

Provozní princip – obsahuje řadu opatření, která sledují snížení nežádoucích jevů provázejících provozování VHP, zejména ochranu nezletilých. Např. odstranění vnějších displayů JackPot a světelně pohyblivých poutačů propagujících hru na provozovnách. Dále zavedení povinnosti obsluhujícího personálu vizuální kontroly průkazů totožnosti všech návštěvníků provozovny nebo oddělené části provozovny, u kterých není evidentní zletilost, tedy nejen hráčů. K tomu účelu zajistit plnou moc provozovatele pro obsluhující personál, který bude kontroly provádět. V neposlední řadě povinnost umístění kamerového záznamového zařízení o nejméně dvou kamerách, z nichž jedna bude zabírat prostor vchodu do herny, aby bylo možné identifikovat vstupující osoby, a druhá hlavní prostor herny.

Princip zvláštního významu lokality -  městské části mohou vymezit konkrétní lokalitu nebo lokality, na kterých je s ohledem na jejich charakter a prioritní význam provozování VHP nežádoucí. Při tomto vymezení se má přihlížet k mimořádné kulturní a historické hodnotě lokality, jejímu významu pro turistický ruch či jako centra občanského dění.

 

 

V Praze 22.4.2008

Za správnost: E. Kubátová /236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


22. dubna 2008
22. dubna 2008