Další objekty začal hlídat poplachový monitorovací systém

O několik desítek pražských budov více je v současnosti lépe zabezpečeno pomocí poplachového monitorovacího systému hlavního města Prahy. Ke čtyřem stovkám objektů přibylo za posledních pět měsíců dalších 38, které se spoléhají na elektronického hlídače a pražskou městskou policii.

  • 2 minuty čtení

 

O několik desítek pražských  budov více je v současnosti lépe zabezpečeno pomocí poplachového monitorovacího systému hlavního města Prahy. Ke čtyřem stovkám objektů přibylo za posledních pět měsíců dalších 38, které se spoléhají na elektronického hlídače a pražskou městskou policii.

 

„Připojení dalších čtyř jsme schválili před dvěma týdny. Systém nyní v hlavním městě střeží celkem 440 objektů,“ informoval první náměstek primátora Rudolf Blažek, který  má bezpečnost na starosti.

Připomněl, že v případě narušení objektu se systém aktivuje a spustí alarm na centrálním operačním středisku městské policie, poté neprodleně na místo určení vyjíždí hlídka strážníků která provede kontrolu objektu a učiní příslušné kroky k zadržení případného pachatele.

„K narušení objektů došlo v letošním roce p   ouze v 11 případech, z toho byl v březnu zadržen jeden pachatel přímo při činu,“ uvedl ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš. Upřesnil, že pachatele zadrželi strážníci večer v objektu Odborného učiliště ve Vratislavově ulici v Praze 2.

„Zalarmovaní strážníci se na místě zkontaktovali se školníkem, od kterého zjistili, že se uvnitř nachází neznámý muž, jenž do prostoru šaten vnikl zřejmě oknem v přízemí. Hlídka podezřelého muže, který se pohyboval v šatnách, předala Policii České republiky,“ doplnil Vladimír Kotrouš.

Poplachový systém Městské policie hlavního města Prahy b    yl uveden do provozu 1. září  2000. „Jeho nespornou výhodou je rychlý dojezdový čas hlídek, jenž dosahuje od přijetí signálu maximálně šest minut,“ upozornil Rudolf Blažek.

Elektronický hlídač je nainstalován převážně v objektech hlavního města Prahy a městských částí, využívají jej ale i školy, muzea, domy s pečovatelskou službou, domy pro seniory či osoby zvláště těžce zdravotně postižené.

Provozovatelem systému je Správa služeb Městské policie hl. m. Prahy. „Metropole platila nákup a instalaci Pultu centrální ochrany, kam přicházejí signály z chráněných objektů,“ vysvětlil Rudolf Blažek. SS MP hl. m. Prahy také shromažďuje průběžně žádosti o připojení objektů a po schválení Radou hlavního města Prahy zajišťuje jejich napojení a monitorování. Náklady na vybavení objektu elektronickým signalizačním zařízením nese jeho majitel. Monitorování, včetně prověřování přijatých signálů o narušení objektů, je bezplatné. „Poplachový monitorovací systém je provozován neziskově jako veřejně prospěšná činnost,“ uvedl náměstek Blažek

 

 

V Praze 8.10.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

    V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


8. října 2007
8. října 2007