Další postup při přípravě a realizaci opravy Karlova mostu

zpráva z 27. jednání Rady hl.m. Prahy 22. července 2003

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



  Další postup při přípravě a realizaci opravy Karlova mostu

(zpráva z 27. jednání Rady hl. m. Prahy 22. července 2003)

 

Rada vzala na vědomí informaci náměstka primátora Ing. Jana Bürgermeistra

o dosavadním postupu při přípravě a realizaci oprav Karlova mostu a rozhodla o delimitaci investorských práv a povinností na opravu Karlova mostu z Technické správy komunikací (TSK) na odbor městského investora MHMP (OMI).

Ředitel TSK delimituje platnou smluvní dokumentaci a předá veškeré materiály týkající se dosavadních příprav opravy, studie, projektovou dokumentaci a stavební deník poslední velké opravy řediteli OMI do konce září t. r. a dále zabezpečí opravu ledolamů a stabilizaci pilířů, poškozených při loňské povodni.

Ředitel OMI zajistí do konce roku analýzu podkladů všech doposud uskutečněných průzkumů a měření s cílem připravit zadání pro projekt technické obnovy a dlouhodobé údržby mostu a zajistí podklady pro výběr zhotovitele projektové dokumentace.

Karlův mostu je Národní kulturní památka zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek v centru památkové rezervace v hl. m. Prahy, vedená na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Poslední velká oprava byla ukončena v roce 1975, poté však bylo zjištěno, že do tělesa mostu nadále zatéká. Od počátku 90. let byla prováděna série měření, která neprokázala statické ohrožení mostu. Na základě expertíz byla v r. 1991 zpracována projektová dokumentace tzv. velké opravy, jejímž objednatelem byla TSK. „Od té doby až dodnes uplatňují odborníci z oblasti památkové péče a mostních konstrukcí tytéž požadavky: přistupovat k opravě světově ceněné Národní kulturní památky co nejšetrněji jako k jedinečnému historickému, architektonickému, technickému a výtvarnému celku, které má dnes minimální provozní zatížení. Od té doby rovněž trvá klíčový spor odborníků o odstranění či ponechání novodobého

prvku –železobetonové desky vložené do mostu při poslední opravě,“ uvedl k problému náměstek Ing. Jan Bürgermeister.

Na základě nových průzkumů z roku 1993 vznikl elaborát "Odborné stanovisko k opravě a rekonstrukci Karlova mostu", který posuzoval Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby ing. arch Tomáše Šantavého. Vedoucím řešitelem byl prof. ing. Jiří Witzany, DrSc. Pro řešení opravy mostu byly poté  navrženy čtyři varianty, z nichž zpracovatel doporučil realizovat variantu, která předpokládala odstranění železobetonové desky, všech vrstev uvnitř mostu nad klenbami a další nevratné zásahy.

V r. 1995 podepsal Inženýring dopravních staveb (IDS) v zastoupení TSK základní smlouvu s ateliérem ing. T. Šantavého na vypracování projektové dokumentace.

V r. 1997 nabylo právní moci stavební povolení na opravu mostu – 1. stavbu, tj. včetně kompletní výměny skladby mostovky včetně odstranění železobetonové desky, statického zajištění soustavou předpínavých táhel, provedení nových hydroizolací a odvodnění. Garantem technického řešení byl určen prof. ing. Jiří Witzany, DrSc. V r. 1997 byla provedena tzv. 0. etapa – oprava schodů na Kampu. V r. 1999 byl stavební povolení z finančních důvodů prodlouženo.

V r. 2001 byl projekt I. etapy opravy aktualizován a Rada HMP schválila její zahájení v rozsahu platného stavebního povolení včetně konání veřejné sbírky na opravu.

V listopadu 2001 vyhlásila TSK veřejnou obchodní soutěž na zhotovitele I. etapy opravy.

Vzhledem k opozici odborné veřejnosti vůči tomuto projektu vznikla v lednu 2002 odborná Pracovní expertní skupina Karlův most, která k projektu vydala zamítavé stanovisko. Na jeho základě a po konzultaci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže byla veřejná obchodní soutěž na zhotovitele I. etapy opravy Karlova mostu Radou HMP zrušena. 

Následně provedly expertní komise řadu odborných vyhodnocení doplňujících průzkumů, které vyhodnotila letos v únoru Vědecká rada Národního památkového ústavu mj. s těmito závěry:

- věnovat v první řadě pozornost spodní stavbě, zejména zabezpečení mostních pilířů a jejich základů, a to na základě průzkumů, které je nezbytné realizovat a vyhodnotit v nejbližší době

-následně co nejrychleji realizovat izolaci proti působení srážkové vody. Tato izolace by se měla provést se zachováním stávající betonové desky

- při opravě mostu, která by měla probíhat s ohledem na jedinečnost stavby postupnou observační metodou, s krajní šetrností bez použití těžké techniky, by neměla být ochrana kamenných plastik uskutečněna formou kovových klecí, jak byly prezentovány na připravených výkresech. Klece by vyžadovaly kotvení do parapetu a při případném kontaktu s technikou by mohlo dojít k pádu celé ochranné konstrukce včetně plastiky

- správa mostu a jeho součástí by měla být sjednocena do jednoho subjektu.

 

Rada HMP ukládá náměstkovi primátora Ing. Jiřímu Paroubkovi ukončit veřejnou sbírku na opravu Karlova mostu.

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
Tiskové oddělení OPR MHMP, Alena Molíková
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: Tisk.Oddeleni@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
22. července 2003
22. července 2003