Den koní Převalského v ZOO Praha

Den koní Převalského se koná v ZOO Praha dnes 31. srpna u příležitosti znovuotevření jejich výběhu a výročí 75 let od narození prvního hříběte tohoto druhu v ZOO Praha. Akce se zúčastnil se i pražský primátor Pavel Bém. Program byl celý pojat v mongolském duchu. Jeho vyvrcholením bylo slavnostní znovuotevření výběhu koní Převalského v horní části zoo, který byl po několika uplynulých měsíců rekonstruován v nákladu 1 milion Kč.

  • 2 minuty čtení

 

Den koní Převalského se koná v ZOO Praha dnes 31. srpna u příležitosti znovuotevření jejich výběhu a výročí 75 let od narození prvního hříběte tohoto druhu v ZOO Praha. Akce se zúčastnil se i pražský primátor Pavel Bém. Program byl celý pojat v mongolském duchu. Jeho vyvrcholením bylo slavnostní znovuotevření výběhu koní Převalského v horní části zoo, který byl po několika uplynulých měsíců rekonstruován v nákladu 1 milion Kč.

 

V roce 1959 svolala Zoo Praha díky iniciativě svého ředitele profesora Veselovského 1. mezinárodní sympozium na záchranu koní Převalského. Praha byla přitom pověřena vedením plemenné knihy. Během úsilí o záchranu těchto koní se v Zoo Praha narodilo celkem 220 hříbat,“ řekl pražský primátor Pavel Bém

Na slavnosti dnes vystoupila mongolská umělkyně.  Součástí programu bylo i symbolické předání "šeku na koně Převalského" a pozvání na mongolský čaj a tradiční občerstvení do pravé mongolské jurty, postavené pouze pro tento účel pro hosty hned vedle výběhu koní. Poté následovalo krmení koní Převalského. V zoo je pro tento den vyhlášen volný vstup pro každého návštěvníka s prokazatelně mongolským původem nebo oděného do mongolského tradičního oděvu.

Kůň Převalského je lichokopytník, poslední divoký kůň na světě, obývající až do 20. století středoasijské stepi a polopouště na pomezí Mongolska a Číny. Z volné přírody zmizel v 60. letech 20. století. Od té doby byl chován pouze v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Zoo Praha chová koně převalského od roku 1932, tj. téměř od počátku své existence. V průběhu 30. a 40. let 20. století se stala Praha postupně nejznámějším chovatelem těchto koní na světě. Pražští koně byli distribuování do chovů doslova po celém světě.

Na konci roku 2005 žilo na celém světě 1860 koní Převalského, z toho necelé tři stovky již volným způsobem života v mongolských a čínských rezervacích. Zoologická zahrada Praha poslala na vypuštění do Mongolska celkem 4 koně. Dalších 7 koní odešlo do stepních rezervací na Ukrajině a v Maďarsku. Téměř 70% koní určených pro vypuštění do přírody má v rodokmenu nějakého předka z pražské linie. Zoo Praha dnes chová dvě stáda – jedno přímo v zoo (chovné), druhé v aklimatizační stanici v Dobřejově na Táborsku.   

 

 

V Praze 31. 8. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

1. září 2008
1. září 2008