Desátou Cenu Franze Kafky získal Václav Havel

Dramatik, spisovatel, politik a státník Václav Havel převzal včera z rukou náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíkové v Brožíkově sále Staroměstské radnice mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky (SFK) od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Podle statutu se uděluje za celou dosavadní tvorbu, alespoň jedno dílo autora musí být knižně vydáno v českém jazyce.

  • 3 minuty čtení

 

Dramatik, spisovatel, politik a státník Václav Havel převzal včera z rukou náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíkové v Brožíkově sále Staroměstské radnice mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky (SFK) od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Podle statutu se uděluje za celou dosavadní tvorbu, alespoň jedno dílo autora musí být knižně vydáno v českém jazyce.

 

Dramatik, spisovatel, politik a státník Václav Havel převzal včera z rukou náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíkové v Brožíkově sále Staroměstské radnice mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Václav Havel se tak stal desátým nositelem tohoto literárního ocenění, doposud jediné mezinárodní literární ceny v České republice. Jako první ji získal americký spisovatel Philip Roth v roce 2001. Druhým laureátem se stal český spisovatel Ivan Klíma. Následoval ho maďarský prozaik Péter Nádas, rakouská dramatička a spisovatelka Elfriede Jelinek, britský dramatik Harold Pinter, oba pozdější nositelé Nobelovy ceny za literaturu. V roce 2006 si pro Cenu F. K. přijel japonský prozaik Haruki Murakami. O rok později francouzský básník a filozof Yves Bonnefoy. Český spisovatel Arnošt Lustig je držitelem ceny za rok 2008. Vloni cenu převzal kontroverzní, ale umělecky výsostný dramatik a spisovatel rakouského původu Peter Handke. Lze říci, že co jméno, to významná kapitola soudobého literárního umění celosvětového dosahu.

„Franz Kafka, po kterém je symbolem a jedním z nositelů toho, co literatura může v našich myslích a duších připomenout a stimulovat. Máme někdy tendenci dobrovolně brouzdat v mlze, která milosrdně, ale zrádně halí to, co nás obklopuje a před čím z lenosti, strachu, pohodlnosti, nezájmu či neznalosti zavíráme oči. Naštěstí jsou zde tací, kteří na absurditu, nespravedlnost, krutost, zlobu, neštěstí či zoufalost poukazují ve svých dílech, často s humorem a nadhledem a tím nutí ostatní přemýšlet a možná i měnit své chování, snad k lepšímu. Jedním z nich je bezesporu i Václav Havel,“ řekla při slavnostním předávání ceny Marie Kousalíková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy a pokračovala: „Vážený pane prezidente Havle, dovolte mi, abych Vám za Vaši tvorbu a snahu změnit svět k lepšímu poděkovala. Váš kolega, rovněž laureát Ceny Franze Kafky, Arnošt Lustig řekl, že každý si odpyká svou odměnu. Já doufám ve dvě věci – za prvé, že toto ocenění budete chápat jako odměnu, projev uznání, úcty a vděku a za druhé, že si jej rozhodně neodpykáte, ale užijete a že pro Vás bude radostí a snad i inspirací pro další práci.“

Laureáta zvolila porota na svém pražském zasedání 7. června 2010 a vybrala jej ze čtrnácti navržených celosvětově známých autorů. Symbolem Ceny je bronzová soška od Jaroslava Róny – malá varianta pomníku Franze Kafky, který stojí na pražském Starém Městě a který vybudovala rovněž SFK. Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 dolarů a předávali ji předseda SFK Kurt Krolop, ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová, předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka a náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková. Záštitu a nad Cenou Franze kafky převzal pražský primátor Pavel Bém a Hl. město Praha ji také finančně podporuje (každoročně přispívá částkou 200 000 Kč na na uhrazení části finanční odměny laureáta).

 

 

V Praze 27. 10. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

27. října 2010
27. října 2010