Děti převzaly ceny za sběr druhotných surovin

V pořadí již 16. ročník sběrových ekologických soutěží vyvrcholil dnes odpoledne ve Velkém zasedacím sále Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy slavnostním vyhodnocením a předáním cen a pohárů primátora nejlepším školám. Ekologicko-výchovný projekt, ve kterém si děti osvojují zásady správného třídění odpadů, pořádá ve spolupráci a pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy akciová společnost České sběrné suroviny. Projekt probíhal na základních, mateřských a speciálních školách.

  • 4 minuty čtení

 

V pořadí již 16. ročník sběrových ekologických soutěží vyvrcholil dnes odpoledne ve Velkém zasedacím sále Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy slavnostním vyhodnocením a předáním cen a pohárů primátora nejlepším školám. Ekologicko-výchovný projekt, ve kterém si děti osvojují zásady správného třídění odpadů, pořádá ve spolupráci a pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy akciová společnost České sběrné suroviny. Projekt probíhal na základních, mateřských a speciálních školách.

 

„Soutěž škol ve sběru druhotných surovin probíhá již od roku 1994, kdy se začala na školách sbírat tradiční sběrová surovina – papír a do soutěže se zapojilo 20 pražských základních škol. S postupem let přibývalo soutěžících škol i sbíraných druhotných surovin (2000 - plastová víčka, 2002 - hliník, 2004 - nápojové kartony). Školy jsou hodnoceny ve dvou kategoriích – I. Kategorie je podle množství nasbírané suroviny a II. podle průměrného množství na jednoho žáka,“ vysvětlil historii a pravidla školní soutěže ve třídění odpadu Vladislav Mareček, radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

„Žákům z pražských škol se letos podařilo nasbírat a vrátit do recyklačního procesu celkem 402 170 kg cenných druhotných surovin, což je výkon hodný pochvaly. Jsem hrdá na to, že školy mají o podobné projekty zájem a aktivně se do nich zapojují,“ řekla při předávání cen náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

Stejně jako v minulých letech se dnes s žáky nejlepších škol a s jejich pedagogy setkali zástupci organizátorů projektu, partnerských společností i sdělovacích prostředků. Děti čekala řada hodnotných cen, které věnovaly do soutěže firmy Nestlé Česko s.r.o. (generální partner soutěže), EURO WASTE, a.s, Komerční banka, a.s., Telefonica O2 Czech Republic, a.s., IKEA a další partneři soutěže.

Odměny získaly 3 nejlepší školy podle celkového množství nasbíraného papíru a další 3 nejlepší školy podle průměrného množství na jednoho žáka. Současně byli odměněni i nejlepší účastníci doprovodných ekologických soutěží ve sběru plastových víček a hliníkových obalů.

Celkem se sběru starého papíru ve školním roce 2009/2010 zúčastnilo 16 427 žáků z 51 pražských škol, kterým se podařilo nashromáždit 399 405 kg této suroviny. V průměru tak připadá na jednoho žáka 24 kg. Nasbírané množství papíru na školách představuje 2 % z celkového množství vytříděného papíru v Praze za dané období a to zcela bez dopadu na rozpočet města. Navíc získává město finanční prostředky za vytříděnou surovinu od obalové společnosti EKO-KOM a.s.

Vítězem letošního ročníku soutěže se staly ZŠ Ratibořická, Praha 9-Horní Počernice (podle množství nasbíraného papíru - 88 560 kg) a ZŠ Mýtní, Praha 9 (podle průměru na žáka - 168 kg). V doprovodných ekologických soutěžích se z pražských škol nejlépe umístila ZŠ Strossmayerovo náměstí z Prahy 7, která si odnesla 1. cenu za celkové množství 177 kg sesbíraných hliníkových obalů, ve sběru plastových víček byly nejlepší FZŠ a MŠ U Studánky, Umělecká, Praha 7 s množstvím 650 kg (celkové 3. místo). Poháry primátora hl. m. Prahy získala ZŠ Ratibořická, Praha 9 - Horní Počernice. Žáci této školy se opravdu snaží a již několik let si udržují první příčku ve sběru starého papíru. S celkovým množstvím 88 560 kg papíru daleko předběhli ostatní pražské školy. ZŠ Mýtní, Praha 9 obdržela pohár za nejlepší umístění ve II. kategorii, tj. podle nejlepšího průměrného množství nasbíraného papíru na jednoho žáka (168 kg).

Vedle pohárů primátora hl. m. Prahy byl předán i pohár hejtmana Středočeského kraje a pohár primátora města Kladna, neboť soutěž probíhala paralelně i na území Středočeského kraje.

 

 

V Praze 15. 6. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

15. června 2010
15. června 2010