Dnes se jednalo především o štaflech

O dnešní schůzce hl. m. Prahy se zástupci taxikářů, radiodispečinků a jiných organizací působících v oblasti taxislužeb informovali na tiskové konferenci po zasedání městské rady ředitel Magistrátu hl. m. Prahy Zdeněk Zajíček a náměstek primátora Martin Hejl. Jak v úvodu řekl Zdeněk Zajíček, na schůze se diskutovalo o dvou hlavních bodech - vyhodnocení kontrol, které jsou průběžně uskutečňovány, a o záměru, jak řešit problematiku taxikářských stanovišť (tzv. štaflů). Podle ředitele Zajíčka se k prvnímu tématu objevily ze strany provozovatelů taxislužeb připomínky – například možnost sankcí pro zaměstnance – nejen pro zaměstnavatele. „I toto bude řešeno, podle předběžných konzultací i možnost zákazu činnosti řidiče taxi až na jeden rok," uvedl Zdeněk Zajíček.
Pokud jde o řešení „štaflů“, jak bylo nastíněno při minulé schůzce, dnes se podle ředitele magistrátu jednalo o drobné úpravy dohodnutých pravidel – provovozního řádu stanovišť, které by měl obhospodařovat nikoli nájemce, ale správce. Souhlas je také s modelem najít pro jednotlivé štafly správce, kteří by štafl dostali od města do správy zdarma a ručili za jeho provoz. „Diskutovali jsme také už nad smlouvou se správci. My požadujeme, aby za bezplatné převzetí takového místa dodrželi určité podmínky. Stanovili jsme určité principy: aby správce zaručil, že zákazník bude na štaflu bezpečný a za službu zaplatí správnou cenu. Dále, aby zájemce o správcovské místo předložil seznam těch, kteří budou mít přístup na ten určitý štafl, a předložil také kopii smluv s těmito subjekty. Vidíme v tom způsob, jak zajistit kontrolu nejen pro správce, ale zároveň i pro město,“ vysvětlil Zajíček, „pokud se správce s někým rozloučí, město o tom bude vědět a při případném přestupku bude trestán konkrétní řidič, nikoli správce. Ten totiž, jak už jsem řekl, bude za provozní řád odpovědný,“ dodal ředitel Zajíček. Správce štaflu by si tedy v takovémto modelu rozhodoval o tom, kteří taxíkáři ho budou moci používat a nesl by za ně plnou odpovědnost. Při porušení podmínek by zase mohl o správu štaflu velmi rychle přijít, což není malá hrozba.

Na otázku, zda už je hotový seznam taxikářských stanovišť v hlavním městě a jakým způsobem budou vybíráni správci, ředitel magistrátu uvedl, že podle záměru by to mohly být „balíčky či zóny v určitém území – například na Václavském náměstí, pražská nádraží, pražské nemocnice a vždy několik takových míst (štaflů) by tvořilo takový balíček a vytvářelo vlastně konkurenční prostředí, přičemž by třeba na Václavském náměstí mohlo být více štaflů spravovaných různými firmami. „Zatím jsme vytipovali ty hlavní balíčky – Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Náměstí Republiky, Malou Stranu, dále pražská nádraží a nemocnice. Brali jsme přitom v úvahu určité typy klientů, kteří si v těch místech taxi berou… Tento systém jako projekt by mohl být představen příští týden v radě a pak by mohlo brzy následovat vyhlášení výběrového řízení na první balíček – možná Staroměstské či Václavské náměstí,“ řekl Zdeněk Zajíček. Pokud jde o způsob výběru budou podle ředitele magistátu stanovena určitá kritéria - například kolik má být míst na štaflu či množství aut, která zde budou potřebná k obsluze štaflu. Toto téma ještě není dořešeno, podstatné ale bude i to, aby ten, kdo bude správcem, „uhájil území a obsloužil klienty“. Ředitel Zajíček zdůraznil nutnost transparentnosti řízení, což by mohlo spočívat například v tom, že zájemci, kteří by stanovená kritéria splnili, by potom o štafly losovali. Je přitom jedno, zda tímto zájemcem bude dispečink, sdružení taxíkářů typu cechu, firma nebo skupina jednotlivých taxíkářů, které se pro tento účel sdruží. Pro začátek je podle Zajíčka potřebná i určitá zkušební doba a po jejím vypršení, pokud bude vše v pořádku, budou smlouvy na delší čas, i na dobu neurčitou. Diskutována byla také otázka kauce, protože, jak připomněl náměstek Martin Hejl, nelze prostě nechat běžet tento systém živelně. „Kauce by neměla být blokační, její výši zvažujeme,“ řekl Zajíček, ale jak dodal, alespoň na počátku se on sám ke kauci nepřiklání, protože by mohlo ztížit šance například uskupení jednotlivých taxíkářů.
„Někteří provozovatelé taxi jsou skeptičtí, nevěří, že se takový projekt může zdařit, jiní naopak říkají, že se to musí zkusit, že to stojí za to,“ tlumočil dále ředitel Zajíček názory z dnešní schůzky. Náměstek primátora Martin Hejl i Zdeněk Zajíček shodně uvedli, že se na dnešním jednání diskutovalo také o cenách a cenové regulaci. Patří to nesporně do balíku problémů spojených s taxislužbou stejně jako černí taxíkáři a smluvní přeprava a společně s těmito tématy se má tato věc také v třetím kroku po štaflech atd., řešit. Hejl přitom výslovně uvedl, že se město tomuto tématu nebude vyhýbat, protože diskuse o ceně je regulérní a od posledních výpočtů regulované ceny uběhly dva roky. Je to věc nákladů a dalších vstupů i téma obecnější a pracovní skupina ho řešit bude, i když v této chvíli se jím ještě nezabývala jako s prvořadou prioritou.
11. června 2002
11. června 2002