Do Prahy se sjeli bohemisté z celého světa

V Brožíkově síni Staroměstské radnice přivítala dnes odpoledne náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková účastníky 53. běhu Letní školy slovanských studií. Pro účastníky Letní školy je připravena specializovaná jazyková výuka češtiny jako cizího jazyka v celkem 25 kurzech rozvržená do 4 úrovní – od začátečníků až po pokročilé.

  • 2 minuty čtení

 

V Brožíkově síni Staroměstské radnice přivítala dnes odpoledne náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková účastníky 53. běhu Letní školy slovanských studií. Pro účastníky Letní školy je připravena specializovaná jazyková výuka češtiny jako cizího jazyka v celkem 25 kurzech rozvržená do 4 úrovní – od začátečníků až po pokročilé.

 

 Je mi ctí, že vás mohu jménem primátora a jménem svým přivítat právě v historických prostorách Staroměstské radnice. V prostorách, které byly svědky mnoha významných událostí, v místech, kde se psaly dějiny českého národa,“ uvedla na začátku slavnostního přijetí náměstkyně primátora Marie Kousalíková. „O češtině mluvíme my Češi, jako o nejkrásnějším jazyku na světě. Ovšem také se o ní říká, že je to pro naučení jeden z nejtěžších jazyků. Věřím, že toto poslední rčení bude během Letní školy slovanských studií překonáno, že všichni zájemci o český jazyk najdou nebo prohloubí vřelý vztah k českému jazyku a odnesou si nejen hlubší znalost o češtině, ale i o bohaté české historii,“ řekla náměstkyně Kousalíková a hosty pozvala ke komentované prohlídce historických prostor Staroměstské radnice.

Letní škola slovanských studií začala vstupním testem účastníků 1. srpna a potrvá až do 27. srpna. Každoročně ji pořádá Ústav bohemistických studií FF Univerzity Karlovy. Kurz je určen odborníkům z oblasti slavistiky a bohemistiky, studentům i učitelům těchto oborů, překladatelům, ale i řadovým zájemcům o češtinu a českou kulturu. 

V tomto roce se Letní školy slovanských studií účastní 170 frekventantů ze 37 zemí celého světa. Nejvíce účastníků přijelo z Německa (51), dále z Ruska (12), Francie (10), Japonska (9), Itálie (7) atd. Hlavní náplní programu je 25 specializovaných jazykových kurzů, výběrové semináře a přednášky. Z nabízených témat by mohly účastníky kurzu zvláště zaujmout přednášky o literatuře v českém filmu, o jazyku a literatuře ve světě moderních médií, češtině zpívané v zahraničí, literatuře v totalitním systému, o osobnostech české historie Zikmundu Wintrovi, Janu Husovi,  Bohuslavu Martinů, J. B. Foersterovi i o současných osobnostech, např. Zdeňku Svěrákovi, dále ke 120. výročí Stavovského divadla, o druhé republice nebo o německé univerzitě v Praze.

 

 

V Praze 4. 8. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

4. srpna 2009
4. srpna 2009