Dobrovolníci pomáhají Praze

Okolí přírodní památky Hrnčířské louky poslouží k zachování populace žab a bezobratlých živočichů. Hnutí Brontosaurus spolu s firmou SAP BSCE tu vytvořilo malé vodní plochy, kde budou moci obojživelníci žít.

  • 1 minuta čtení

 

Okolí přírodní památky Hrnčířské louky poslouží k zachování populace žab a bezobratlých živočichů. Hnutí Brontosaurus spolu s firmou SAP BSCE tu vytvořilo malé vodní plochy, kde budou moci obojživelníci žít.

 

K zachování populace obojživelníků budou sloužit dvě tůně s pozvolně klesajícím dnem. Sestupná hloubka od 10 do 80 cm má velký význam pro prohřátí vody a také pro rozdílnou teplotu vody.    

„Pro příští rok tak dobrovolníci připravili optimální místo pro množení žab a k příjemnému prostředí přispějí i ostrůvky porostlé ostřicemi. Obojživelníci patří k nejvíce ohroženým živočichům nejen ve střední Evropě, a proto je právě tomuto projektu přikládána velká důležitost,“ řekl radní Štěpánek.

Firma SAP Business Services Center Prague se pomáhá pražskému životnímu prostředí už třetí rok, její pracovníci se v minulosti podíleli na vysazování malých stromků a zpevňování břehů v Malé Chuchli nebo asistovali dětem v soutěžích a aktivitách při oslavách Dne Země v Toulcově dvoře.

 

Přírodní památka Hrnčířské louky

Hrnčířské louky se rozkládají na jihovýchodním okraji Prahy, v pramenné oblasti přítoků Botiče a Kunratického potoka mezi městskými částmi Šeberov a obcí Hrnčíře. Jsou tvořeny mozaikou vlhkých luk a soustavy rybníků v nadmořské výšce okolo 300 metrů a představují poslední zbytek rozsáhlé prameništní oblasti, která se rozkládala na plošině od údolí Botiče přes Milíčovský les, Šeberov, Hrnčíře, Písnici, Cholupice až k dnešnímu letišti Točná. Oproti jiným částem Prahy je zde klima chladnější a vlhčí, roste tu například rdesno hadí kořen nebo upolín nejvyšší. Chráněným územím byly Hrnčířské louky o rozloze 30 hektarů vyhlášeny v roce 1988. A to díky společenstvu mokřadů a vlhkých luk i jako lokalita vodního ptactva.


 

V Praze 6. 5. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

4. června 2009
4. června 2009