Domov pro autisty slaví rok své existence

Domov pro dospělé občany s autismem „Domeček“ dnes uspořádal přátelské setkání u příležitosti Světového dne informovanosti o autismu a zároveň prvního výročí svého otevření. Domov, který vznikl s podporou hlavního města Prahy, si přišel prohlédnout pražský primátor Pavel Bém.

  • 2 minuty čtení

 

Domov pro dospělé občany s autismem „Domeček“ dnes uspořádal přátelské setkání u příležitosti Světového dne informovanosti o autismu a zároveň prvního výročí svého otevření. Domov, který vznikl s podporou hlavního města Prahy, si přišel prohlédnout pražský primátor Pavel Bém.

 

Domov pro dospělé občany s autismem „Domeček“ dnes uspořádal přátelské setkání u příležitosti Světového dne informovanosti o autismu a zároveň prvního výročí svého otevření. Domov, který vznikl s podporou hlavního města Prahy, si přišel prohlédnout pražský primátor Pavel Bém. „Nebýt povodní v roce 2002 možná že by toto skvělé zařízení nevzniklo. V životě to už tak chodí, že všechno zlé je pro něco dobré. Zde v Domečku vznikla možnost efektivně autisty integrovat do normálního života, dát jim možnost získání základních sociálních dovedností, šanci se vzdělávat v rámci integrovaných programů.  Poděkování si zaslouží všechny organizace, asociace a komunitní centra, které podávají pomocnou ruku potřebným a razí si cestu s novými kreativními nápady a impulsy, jak tuto pomocnou ruku efektivně podat,“ řekl primátor Pavel Bém a předal dort ve tvaru domku.

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že člověk trpící autismem dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Lidé s autismem potřebují speciální přístup ke vzdělání a takřka neustálou asistenci. Navíc schopnost pracovat v běžném pracovním prostředí mají pouze dvě procenta z nich. Lidí s touto diagnosou přibývá, jen na území hlavního města Prahy jich žije kolem pěti tisíc. V pražských středních, základních, mateřských a speciálních školách je v současné době 548 dětí a žáků, kteří potřebují asistenta pedagoga. Z tohoto počtu je 84 dětí s poruchou autistického spektra.

Praha na činnost asociací, které pomáhají lidem postiženým autismem, finanční přispívá. Za rok 2009 poskytla těmto organizacím dotaci ve výši  8,2 miliónů korun. Na rekonstrukci samotného Domečku a jeho provoz v letech 2009 a 2010 přispěla Praha ze svého rozpočtu částkou 12,6 miliónů korun.

Posláním Domečku, který provozuje Dětské centrum Paprsek, je poskytovat lidem s autismem možnost žít ve společné domácnosti s podporou týmu pracovníků v přímé péči. Služba podporuje uživatele v samostatném rozhodování a v odpovědnosti za sebe a svá rozhodnutí.

Od roku 2007 připadá Světový den autismu na 2. dubna. Spadá do tzv. Dnů OSN, tří dnů oficiálně vyčleněných pro specifické poruchy. Cílem akce je přivést k problematice autismu celosvětovou pozornost.

 

 

V Praze 14. 4. 2010

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

 

14. dubna 2010
14. dubna 2010