Dr. Rainer Kreissl čestným občanem hl. m. Prahy

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém dnes v Mnichově udělil dr. Raineru Kreisslovi čestné občanství hl. m. Prahy „jako zvláštní projev úcty a ocenění zásluh o uchování světového kulturního dědictví pro Českou republiku a hlavní město Prahu“.

  • 4 minuty čtení
MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahydo funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
V Praze dne 6.12. 2004
     

 

 

 

Dr. Rainer Kreissl čestným občanem hl. m. Prahy

 

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém dnes v Mnichově udělil dr. Raineru Kreisslovi čestné občanství hl. m. Prahy „jako zvláštní projev úcty a ocenění zásluh o uchování světového kulturního dědictví pro Českou republiku a hlavní město Prahu“.

Návrh na udělení čestného občanství hlavního města Prahy dr. Raineru Kreisslovi podaný primátorem hlavního města Prahy MUDr. Pavlem Bémem schválila Rada HMP dne 24. 6. 2004. Primátora Béma na služební cestě doprovází ředitel Národní galerie Milan Knížák, který návrh na udělení čestného občanství inicioval.

Dr. Rainer Kreissl patří k největším žijícím donátorům umění do českých státních sbírek v posledním století. Dary ze soukromých sbírek dr. Kreissla jsou ojedinělé svou kvantitou, kvalitou a převážně mimoevropskou proveniencí, díky nim se např. ČR stává držitelkou jedné z nejkvalitnějších světových kolekcí afrických soch.

Dr. Kreissl ztělesňuje dobré vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci, je to výjimečná osobnost, která se přes všechny životní peripetie cítí být stále Čechem a svůj vztah k původní vlasti prokazuje zcela mimořádným způsobem.

Dr. Rainer Kreissl se narodil 13. 4. 1924 v Děkově u Rakovníka v česko – německé rodině. Po studiu na obchodní akademii a soukromém studiu umění se stal obchodníkem se starožitnostmi v Teplicích. Komunistický režim zabavil rodině majetek a donutil její členy živit se příležitostnou dělnickou prací. Rainer Kreissl se koncem 50. let stal vedoucím Antikvy v Teplicích a krajským soudním znalcem pro starožitnosti. Pro své obchodní styky s cizinci byl tehdejší StB nucen ke spolupráci, což jej v souvislosti s celkovou atmosférou totalitní nesvobody nakonec vedlo k rozhodnutí pro emigraci. V roce 1963 se usadil v Mnichově, kde pokračoval ve své sběratelské činnosti a pořádal aukce. Později se stal ředitelem aukčního domu Wienmüller-Neumeister. Týž dům reprezentoval po šest let v Los Angeles a San Franciscu. Celoživotně se věnoval publikační činnosti i beletrii. Velké úsilí směroval ke sběru anatolských koberců, z nichž první získal v roce 1949, a od 60. let pak také afrického umění. Soustavně sbíral také české sklo, porcelán, umění předkolumbovské Ameriky, Dálného Východu, islámských zemí atd.

V roce 1994 věnoval prostřednictvím Náprstkova muzea České republice svou sbírku anatolských koberců obsahující více než 1300 exemplářů, která reprezentuje dílenskou tvorbu 13. až 19. století a obsahuje řadu světových unikátů. Sbírka byla představena sérií tří výstav v letohrádku belveder na Pražském hradě v letech 1995, 1998 a 2000. V roce 1998 a dalších pěti letech věnoval Národní galerii v Praze sbírku 206 předmětů asijského užitého umění, z těchto děl byla pořízen Pamětní sál Rainera Kreissla jako stálá expozice ve Sbírce orientálního umění na zámku Zbraslav a rovněž rozsáhlá výstava Pocta Raineru Kreisslovi vystavená v letech 2000-2002 tamtéž. V roce 2002 věnoval dr. Kreissl Správě pražského hradu téměř 500 afrických soch a o dva roky později dalších 500 afrických soch, tedy zbytek své unikátní kolekce, jež dosud byla největší soukromou sbírkou afrického umění na světě. Sochy budou vystaveny od 10. 6. 2004 do 9. 1. 2005 ve Veletržním paláci v Praze a poté se stanou součástí stálých expozic Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze.

Za svou sběratelskou činnost v oboru umění, za zásluhy o uchování kulturního dědictví byla dr. Raineru Kreisslovi udělena v roce 1990 zlatá medaile města Frankfurt nad Mohanem, v roce 1994 zlatá medaile a následujícího roku čestný doktorát University Karlovy v Praze a křišťálová medaile klubu mecenášů v Praze.


 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo:

Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

6. prosince 2004
6. prosince 2004