Dvě školy koncertovaly pod jednou střechou

Talentovaní žáci Hudební školy hl. města Prahy a Gymnázia Jana Nerudy, dvou významných škol propojených svým hudebním zaměřením, se včera večer představili veřejnosti při společném koncertu nazvaném „Josef Suk uvádí mladé talenty“. Akce, jejímž hlavním mottem bylo „přibližovat svět hudby talentovaným dětem, pěstovat jejich vztah a lásku k hudbě a citlivě podporovat jejich úsilí“, se konala ve slavnostních prostorách Dvořákovy síně Rudolfina a za zřizovatele, hlavní město Prahu, se jí zúčastnila náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

  • 5 minuta čtení

 

Talentovaní žáci Hudební školy hl. města Prahy a Gymnázia Jana Nerudy, dvou významných škol propojených svým hudebním zaměřením, se včera večer představili veřejnosti při společném koncertu nazvaném „Josef Suk uvádí mladé talenty“. Akce, jejímž hlavním mottem bylo „přibližovat svět hudby talentovaným dětem, pěstovat jejich vztah a lásku k hudbě a citlivě podporovat jejich úsilí“, se konala ve slavnostních prostorách Dvořákovy síně Rudolfina a za zřizovatele, hlavní město Prahu, se jí zúčastnila náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

 

„O projektu spolupráce v hudebních třídách Gymnázia Jana Nerudy, Hudební školy hlavního města Prahy a pedagogů Hudební fakulty AMU už bylo napsáno mnoho krásných slov. Je to projekt jedinečný, který se zrodil z letité touhy české hudební veřejnosti - poskytnout mladým talentovaným lidem možnost získat vedle kvalitního hudebního vzdělání také plnohodnotné vzdělání všeobecné,“ řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková a dodala: „Těší mě, že jsme dnes měli možnost společně obdivovat hudební projev mladých začínajících umělců. Jejich první kroky na tomto slavném pódiu. Přeji jim, ať to jsou právě oni, kdo budou jednou pokračovat v tradici české hudby."

Koncepce studia, která v sobě propojuje hned několik škol, vychází ze zkušeností s hudebním studiem na Gymnáziu Jana Nerudy. Zde je studium koncipováno pro uchazeče, kteří v daném věku projevují nadprůměrný až výjimečný talent a bez nadměrného úsilí úspěšně zvládají nároky základní školy.

Posláním tohoto nového typu studia je poskytovat hlubší všeobecné vzdělání budoucím hudebníkům a naopak hlubší hudební vzdělání budoucím vysokoškolákům nejrůznějšího profesního zaměření. Spojením těchto cílů vznikly jednotné učební plány pro první i druhý stupeň studia.

V prvním stupni osmiletého studijního cyklu - od primy do kvarty - probíhá výuka vždy ve dvou paralelních třídách o patnácti až osmnácti studentech se shodným učebním plánem, podle kterého je hodinová dotace ve všech povinných všeobecně vzdělávacích předmětech neredukována. Naopak hudební výchova je zde rozšířena o výuku hudební nauky, intonace, rytmu a zpěvu z listu a navíc rozšířena o individuální výuku hry na hudební nástroj.

V druhém stupni studia - od kvinty do oktávy - jsou studenti předchozích dvou paralelních tříd (kvart) znovu rozděleni na základě zkoušek.

Speciální hudební třída o maximálně patnácti studentech, kde jsou při částečné redukci všeobecně vzdělávacího učiva stanoveny nároky zhruba prvních čtyř ročníků konzervatoře, hodinová dotace individuální výuky v průměru čtyři vyučovací hodiny týdně a kde povinnými maturitními předměty jsou čeština a angličtina, volitelnými maturitními předměty jsou hra na nástroj, hudební teorie a dějiny hudby.

Všeobecná hudební třída o přibližně osmnácti studentech, bez jakékoli redukce povinných všeobecně vzdělávacích předmětů, s rozšířením učebního plánu o hodiny individuální hudební výuky, komorní a orchestrální hru a o výuku hudebně teoretických disciplin a dějin hudby.

Cílem výukového programu je příprava maturantů pro přijetí na vyšší nebo vysoké školy hudebního zaměření (vyšší ročník konzervatoře, HAMU, hudební věda, pedagogické fakulty) i pro přijetí na kteroukoli jinou vysokou školu.

Materiální podmínky výuky jsou zajištěny tak, že veškerá, t.j. všeobecně vzdělávací i speciální hudební výuka probíhá v rekonstruovaných a nově vybavených prostorách školy na Komenského náměstí 9, v Praze 3, kde je kromě příslušných učeben koncertní sál, dále komorní sál, nahrávací studio, cvičební místnosti, plavecký bazén a rehabilitační centrum.

Personální zajištění hudební výuky zprostředkovává Hudební škola hl. m. Prahy. Výuka hudebně teoretických předmětů ve speciální hudební třídě byla koncipována a je vyučována pedagogy Hudební fakulty AMU, v předmětech individuální hudební výuky vyučují nejzkušenější učitelé Hudební školy hl. m. Prahy a také učitelé HAMU, konzervatoří či instrumentalisté předních pražských orchestrů.


Hudební škola hl. m. Prahy

Základní umělecká škola zaměřená na hudební obory pro děti od předškolního věku byla založena již v roce 1950 se sídlem ve Voršilské ulici. V roce 1996 se přestěhovala do zrekonstruované budovy na Komenského náměstí na Žižkově. i výsledky přijímacích řízení na vysoké školy. Špičkovou úroveň Hudební školy hl. města Prahy pak dokládají bezkonkurenční počty absolventů jak mezi špičkovými profesionálními hudebníky, tak mezi hudebními amatéry, kteří se aktivnímu provozování hudby věnují celý život.


Gymnázium Jana Nerudy

Patří mezi nejstarší gymnázia v České republice. Výuka v české střední škole na Malé Straně byla zahájena 6. října 1865.

V roce 1876 bylo zahájeno vyučování v nové budově, ve které je GJN dodnes. Při příležitosti stého výročí narození Jana Nerudy dostala škola jeho jméno. 

Od roku 1948 pracuje na škole dramatický soubor, od roku 1967 hudební a pěvecký soubor a první hudební třídu otevřelo ve školním roce 1994/1995 a novodobou tradicí se stal vzdělávací program Malostranská akademie - osmileté studium s hudebním zaměřením pro výrazné talenty.

Cílem studia je poskytovat hlubší všeobecné vzdělání budoucím hudebníkům a naopak prohlubovat hudební vzdělání budoucích vysokoškoláků nejrůznějšího profesního zaměření.

Za dobu existence gymnázia vzešla z řad absolventů řada osobností, např. ak. B. Bydžovský, první česká lékařka B. Kecková, prof. J. Patočka, prof. R. Palouš, spisovatel V. Vančura a herec J. Tříska.

 

 

V Praze 23. 3. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

23. března 2010
23. března 2010