Energetický management měst a obcí

Radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek dnes ve Velké zasedací síni Zastupitelstva na Nové radnici zahájil celostátní odbornou konferenci s názvem „Energetický management měst a obcí“. Dvoudenní seminář je určen zástupcům obecních samospráv, kterým chce nabídnout konkrétní realizovatelné nápady a tipy na snížení výdajů za energie v jejich regionu.

  • 2 minuty čtení

 

Radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek dnes ve Velké zasedací síni Zastupitelstva na Nové radnici zahájil celostátní odbornou konferenci s názvem „Energetický management měst a obcí“. Dvoudenní seminář je určen zástupcům obecních samospráv, kterým chce nabídnout konkrétní realizovatelné nápady a tipy na snížení výdajů za energie v jejich regionu.

 

Potenciál energetických úspor v ČR je velký, podle některých odhadů je možné snížit výdaje za energie až o 40 %. Na konferenci Energetický management měst a obcí se zájemci dozvědí, jak pokrýt část obecních energetických potřeb využíváním obnovitelných zdrojů energie (OZE). Energeticky úsporná opatření a využívání OZE vedou i ke zlepšení kvality ovzduší. V neposlední řadě se účastníci konference dozvědí, jak projekty financovat – existuje celá řada dotačních titulů, ze kterých mohou obecní samosprávy čerpat. Na semináři bude také představena tzv. dobrá praxe měst, kterým implementace úsporných opatření či využívání obnovitelných zdrojů energie již přinesly konkrétní výsledky.

Mezi města, která se úspoře energií cíleně věnují a mají svůj vlastní dotační program na snižování výdajů za energie, patří i hlavní město Praha. „Program Čistá energie Praha město uskutečňuje od roku 1994. Jeho cílem je motivovat vlastníky a uživatele bytů k přeměně původních topných zdrojů, zejména tuhých paliv, na ekologická topná média a k vyššímu využití obnovitelných zdrojů energie,“ informoval radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek, který konferenci zahájil. Podle něj byl tento program zpočátku určen výhradně na podporu přeměn topných zdrojů spalujících především tuhá paliva na ekologické formy vytápění v domácnostech, v poslední době však v souvislosti s globální energetickou krizí a současně s vývojem nových technologií klade větší důraz na instalaci zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie v domácnostech jak k vytápění, tak k ohřevu teplé užitkové vody nebo k výrobě elektrické energie. „Ve městě se jedná především o instalaci solárních kolektorů a tepelných čerpadel. Tady dává hlavní město Praha příklad dalším krajům a městům,“ řekl radní Petr Štěpánek.

Od roku 1994 Praha v rámci programu finančně podpořila změnu vytápění u téměř 40 tisíc bytových jednotek a investovala do této formy podpory ekologického vytápění celkem 420 miliónů korun. Letos Praha v rozpočtu na tento dotační program vyčlenila 12 miliónů korun,“ dodal radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Na celostátní zahajovací konferenci v Praze budou navazovat semináře v regionech, které budou probíhat v období září 2009 – květen 2010.

 

 

V Praze, 15. 6. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

15. června 2009
15. června 2009