Éra nadace skončila a bude se rozhodovat o dalším využití Colloredo-Manfeldskéhéo paláce

Městská rada dnes vzala na vědomí právní situaci k vyklizení Colloredo-Mansfeldského paláce (žalobu na stanovení povinnosti vyklidit nemovitost, podanou dne 30. 4. 2001 na Obvodní soud pro Prahu 1, Ovocný trh 14/587, Praha 1 na Polyhymnia, nadační fond; Stivín Quodlibet Systém, společnost s ručením omezeným; Muzeum, spol. s r.o.; Meissner Petr-Antikvariát; Procházka Michal-Restaurace Neptun a Zažímal Martin; ing.Jiří Dvořáček-Dvorko) a schválila, že s platností od 1. března roku 2001 do konce letošního roku platí smlouvy s Antikvariát Meissner s.r.o., Michalem Procházkou, Stivín Quodlibet Systém, a Ing.Jiřím Dvořáčkem-Dvorko. Město současně stáhlo žalobu na vyklizení nemovitosti na uvedené společnosti.
Tyto společnosti tak ještě v objektu přechodně zůstávají, přičemž ale už souběžně bude zpracován návrh na koncepční řešení využití objektu paláce a navržen rozsah nezbytné rekonstrukce. Stručně shrnuto, éra problematické správy paláce nadací končí, do konce letošního roku bude určité přechodné období a bude se rozhodovat o budoucím využití objektu.
Dnešní rozhodnutí rady je pokračováním složitého řešení nepovedeného pronájmu Colloredo-Mansfeldského paláce. Ten je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek a leží na území Pražské památkové rezervace chráněné UNESCO. V roce 1994 ho město pronajalo Nadaci Lyra Pragensis /nyní Polyhymnia,nadační fond/ do 30. 6. 2090 s tím, že pronájem umožní nadaci plnit její poslání a ta naopak zajistí rekonstrukci objektu. Nájemce měl proto do roku 2004 ukončit stavební úpravy i celou investici.
Nadace ovšem své závazky nesplnila, způsob, jakým objekt využívala, vyvolal veřejnou polemiku a kritiku a magistrát proto konstatoval, že „uvedená nemovitá památka se nachází v neutěšeném, zchátralém stavu, není řádně udržovaná a není tak chráněna před znehodnocením“. To potvrdily i odborné posudky.
Město reagovalo dodatkem k nájemní smlouvě s Polyhymnií, nadačním fondem, který kategoricky a ve stanovených termínech vymezil závazky nájemce. A v případě nesplnění kteréhokoliv z nich umožnil pronajímateli od smlouvy odstoupit. Dodatek nabyl účinnosti 21. 7. 2000.
První závazek - do 31. 8. 2000 předložit průkaz finančního zajištění rekonstrukce nemovitosti – se nájemce pokusil doložit a předložil dokument, který potvrzoval finanční připravenost k provedení rekonstrukce Colloredo-Mansfeldského paláce ve výši 6,5 mil. USD. Ale podle dalšího sdělení investor od financování projektu odstoupil, protože se nenašlo řešení dopravní dostupnosti, tedy objekt v bezprostřední blízkosti pro vybudování nadzemního parkoviště.
Druhý závazek - do 30. 11. 2000 požádat příslušný stavební úřad o stavební povolení a do 15. 12. 2000 předložit pronajímateli stavebním úřadem potvrzenou kopii žádosti o stavební povolení - již jednoznačně nebyl splněn. Pronajímatel proto od smlouvy odstoupil a nájemci zaslal oznámení o odstoupení od smlouvy ke dni 30. 1. 2001. Na základě žádosti nájemce byla lhůta prodloužena poté do 28. 2. 2001, kdy měl být objekt už definitivně vrácen městu. Nájemce ovšem ani poté prostory nevyklidil, město dále postupovalo právní cestou a 30. 4. 2001 podalo prostřednictvím advokátní kanceláře žalobu na stanovení povinnosti vyklidit nemovitost na všechny podnájemce nebytových prostor, kterým Polyhymnia kanceláře v objektu pronajala. Situace přitom nebyla právně jednoduchá, protože většina smluv uzavřených nadací umožňovala vypovědět nájemní smlouvy jen při porušení smluvně stanovených podmínek. A řešení této situace s nájemci je podstatou dnešního usnesení městské rady.
Město se ujímá svého majetku a s uvedenými nájemci uzavře nové smlouvy na dobu určitou s výpovědní lhůtou tři měsíce a situaci tak vyřeší určitým kompromisem.
A současně se začne připravovat další využití objektu, což znamená, že zpracuje záměr využití a výhledově zřejmě bude hledat smluvního partnera, který se by se podílel na nákladech spojených s rekonstrukcí. A úměrně k vloženým nákladům by potom společně s vlastníkem (Prahou) využíval prostory paláce.
Některé předběžné návrhy na využití paláce už padly, například ředitelka Umělecko průmyslového muzea PhDr. Koenigsmarková by chtěla palác využít pro otevření dalších expozic a předběžně s tím souhlasilo i ministerstvo kultury. Jde ovšem o schopnost financování, což je nezbytné doložit a dopracovat.
Zájem projevily i další skupiny, přičemž jedna idea se týká vytvoření střediska českého exilu v celé historické šíři fungujícího i pro exulanty navštěvující Prahu jako kulturní a organizační záchytný bod. Tato idea předpokládá také vybudování stálé expozice o českém exilu. Druhá skupina nabídla, že se bude podílet na rekonstrukci a využívání paláce, přičemž by tady chtěla zřídit právní centrum Americké advokátní asociace zaměřené na vzdělávání v oblasti práva centrální a východní Evropy. Nicméně všechny tyto úvahy jsou zatím ve stádiu zrodu.
21. srpna 2001
21. srpna 2001