Evropská komise schválila první fázi projektu Bezdrátová Praha

V prohlášení, které vydala Evropská komise dne 30.5.2007 v reakci na stížnost asociací českých telekomunikačních operátorů bylo konstatováno, že projekt „Bezdrátová Praha“ realizovaný v rozsahu nekomerčních služeb veřejné správy nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

  • 4 minuty čtení

 

V prohlášení, které vydala Evropská komise dne 30.5.2007 v reakci na stížnost asociací českých telekomunikačních operátorů bylo konstatováno, že projekt „Bezdrátová Praha“ realizovaný v rozsahu nekomerčních služeb veřejné správy nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

 

Po stížnosti na možné narušení pravidel hospodářské soutěže, která byla doručena Evropské komisi v polovině loňského roku, byl Magistrát hl. města Prahy (MHMP) vyzván k upřesnění podmínek a služeb, které bude WiFi síť Bezdrátová Praha poskytovat. Na základě jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže ČR a Evropskou komisí (DG Competition) byly z hlediska obsahu možných služeb poskytovaných na síti rozlišeny tzv. Fáze 1 a Fáze 2. Hl. m. Praha se dále zavázalo realizovat pouze tzv. Fázi 1 projektu, tedy umožnit na vybudované síti veřejný přístup pouze k nekomerčním službám veřejné správy a rozvíjet další služby pro vnitřní potřeby města. Případná realizace Fáze 2, tj. otevření bezdrátové sítě pro komerční (zpoplatněné) služby privátních subjektů, vč. plného veřejného přístupu k internetu, bude podmíněna získáním souhlasu Evropské komise na základě notifikace.

„Hlavní město Praha stanovisko vydané Evropskou komise vítá, je v souladu s naším očekáváním. Utvrzuje nás v přesvědčení, že aktivní přístup města ve vybudování metropolitní bezdrátové infrastruktury je správným krokem, který vytváří předpoklady pro rozvoj nových služeb města. Věřím, že pro úvahy o rozvoji dalších služeb nalezneme společnou řeč i s telekomunikačními operátory. Vyjádření Komise je nepochybně významné i pro další města v České republice a v Evropě, která již podobné sítě realizují či teprve připravují. Úsilí o inovace, konkurenceschopnost a rozvoj informační společnosti je prioritou nás všech“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.

Pražský projekt byl prvním případem tohoto druhu, který Komise posuzovala. Dosud se z hlediska hospodářské soutěže zabývala spíše obecně podporovanými projekty vybudování přístupové infrastruktury ve venkovských, nedostatečně zasíťovaných oblastech. Podobné projekty metropolitních bezdrátových sítí zacílených na inovativní mobilní služby jsou realizovány v desítkách jiných evropských měst a ve stovkách měst v USA. V řadě případů je též realizován model otevřených sítí, tj. oddělení správy sítě a vytvoření podmínek pro služby dalších subjektů. Nalezení přijatelných modelů spolupráce veřejného a privátního sektoru je klíčovým předpokladem k dalšímu rozvoji vysokorychlostní infrastruktury, tzv. broadbandu, k rozvoji informační společnosti a konkurenceschopnosti měst, obcí a regionů v globálním měřítku.

V rámci probíhajícího projektu, který bude dokončen do poloviny příštího roku, vznikne telekomunikační síť vybudovaná Hl. m. Prahou na území vybraných městských částí (ca 1/3 území města). Pro vytvoření sítě byla zvolena bezdrátová technologie WiFi Mesh, což umožňuje moderní řízení a správu sítě. Síť je zaměřena na pokrytí venkovních veřejných prostranství a rozvoj mobilních služeb ve vybraných zónách na území hl. m. Prahy. Rozšíření sítě v dalších městských částech formou samostatných projektů bude záviset na součinnosti s příslušnými úřady MČ a možnostech financování.

 

I při současném omezení na Fázi 1 bude síť pro město nesporným přínosem, neboť umožní:

  • veřejný přístup k nekomerčním elektronickým službám veřejné správy (eGovernment) pro občany a návštěvníky hl. m. Prahy (všechny portály a nekomerční služby státní správy a samosprávy – vč. dopravy, kultury, památek, lokalizované služby apod.);
  • přístup k  informačním systémům a internetu pro interní potřeby města, tj. pro orgány, zaměstnance úřadů a organizací hl. m. Prahy i jejích městských část (vč. policie, sociální a zdravotní péče, stavebních úřadů apod.);
  • perspektivu rozvoje dalších interních služeb hl. m. Prahy (kamerové systémy, bezpečnost, dopravní systémy, monitoring ŽP, infokiosky aj.);
  • vysokorychlostní přístup k internetu pro vybrané subjekty hl. m. Prahy i jejích městských částí, jejichž prostřednictvím je zajišťována konektivita k páteřní síti (zejména školy a úřady).

 

Pro úvahy o dalších možných službách na síti Bezdrátová Praha bude zahájena diskuse s privátními telekomunikačními operátory.


Detailní informace o projektu Bezdrátová Praha: http://wifi.praha-mesto.cz

 

Tisková zpráva Evropské komise: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/07/722

 

   Kontaktní osoba Ing. Jaroslav Šolc, jaroslav.solc@cityofprague.cz, tel. 236002682


 

 

V Praze 5.6.2007

 

 

 

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


5. června 2007
5. června 2007