Experti ze Saudské Arábie se přijeli poradit o parcích

V těchto dnech je v Praze na oficiální návštěvě skupina deseti odborníků ze Saudské Arábie, kteří sem přijeli získat nové zkušenosti a debatovat na téma parků ve velkoměstě. Vedení hlavního města Saudské Arábie Rijádu chce investovat do stavby parků a odpočinkových zón a v Evropě hledá inspiraci a příklady tzv. dobré praxe. Dnes ráno se proto saudskoarabští vyslanci sešli na Nové radnici s radním Petrem Štěpánkem, který má parky a klidové zóny v Praze ve své gesci.

  • 3 minuty čtení

 

V těchto dnech je v Praze na oficiální návštěvě skupina deseti odborníků ze Saudské Arábie, kteří sem přijeli získat nové zkušenosti a debatovat na téma parků ve velkoměstě. Vedení hlavního města Saudské Arábie Rijádu chce investovat do stavby parků a odpočinkových zón a v Evropě hledá inspiraci a příklady tzv. dobré praxe. Dnes ráno se proto saudskoarabští vyslanci sešli na Nové radnici s radním Petrem Štěpánkem, který má parky a klidové zóny v Praze ve své gesci.

 

„Území Prahy je do značné míry jedinečné početným zastoupením přírodě blízkých biotopů, míst, kde se lidské působení doposud neprojevilo příliš negativně. Pražská příroda a krajina poskytuje nezbytný životní prostor pro celou řadu druhů živočichů i květeny včetně chráněných druhů a poskytuje zároveň – ne však na celém území ve stejné kvalitě - kvalitní životní prostředí pro běžný život i rekreační vyžití obyvatel Prahy i jejích návštěvníků a turistů. Městské parky, historické zahrady, lesy, stromořadí, zvláště chráněná území, přírodní parky i vodní toky vytvářejí zároveň ojedinělý kolorit města a přispívají k jeho atraktivitě a výjimečné atmosféře,“ uvedl radní Petr Štěpánek.

Hl. m. Saudské Arábie Rijád má asi 4,5 mil. obyvatel (18 % obyvatelstva země) a rychle se rozrůstá. Nachází se přímo uprostřed Arabského poloostrova, v regionu Nadžd. Rijád je moderní velkoměsto, hlavní politické a ekonomické centrum státu. Přestože leží uprostřed pouště, vody je zde dostatek - je sem přiváděna dlouhým potrubím z Perského zálivu, kde se odsoluje. Od roku 1982 zde sídlí veškerá administrativa (do té doby byla umístěna v Džiddě), zároveň také zažívá prudký růst. Za posledních deset let se počet obyvatel žijících ve městě zvýšil trojnásobně, z 1,5 milionů v roce 1999 na současných 4,5 milionů. Byly vybudované nové bulváry a mrakodrapy, ovšem nová výstavba nezahrnovala výstavbu parků a dalších odpočinkových zón v měřítku, které by vyhovovalo současné situaci.

 

Faktografie:

Na území hl. m. Prahy se nachází 89 zvláště chráněných území o rozloze více než 2 200 ha (4% z celkové rozlohy města), které tvoří široké spektrum území od geologických lokalit přes botanické, zoologické, entomologické až po lokality lesní.
Snahou ochrany přírody je přitom i v komplikovaných podmínkách velkoměsta vytvářet systémově propojené územní celky dominantně sloužící ochraně přírody, krajiny a rekreaci. Jádrem těchto ploch jsou přírodní parky, kterých se na území Prahy nachází v současnosti 11 a zaujímají cca 20% z celkové rozlohy města.
Rozloha lesních pozemků na území hl. m. Prahy je v současné době více než 5 000 ha, což činí přibližně 10% z celkové rozlohy města a můžeme se zde – v okrajových částech Prahy - setkat i s většími lesními celky s přirozenou skladbou dřevin i bylinného patra.
Celková výměra zahrad, parků a parkových ploch v majetku města Prahy činí více než 2 600 ha, z čehož téměř 9 % tvoří parky, které svým významem přesahují rámec města – např. Královská obora (Stromovka), Letenské sady, zahrada Kinských.
V pražských uličních stromořadích se nachází přibližně 26 000 stromů. Od roku 1995, kdy hlavní město zahájilo projekt Praha stromům – stromy Praze, v jehož rámci započala systematická obnova uličních stromořadí, se přitom podařilo v ulicích města vysadit více než 2 500 nových stromů. Významnou součástí pražské krajiny jsou také vodní toky a nádrže.

 

 

V Praze 7. 12. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

7. prosince 2009
7. prosince 2009