Filmaři si vypůjčili i Olšanské hřbitovy

Právo - 4.3.2003
Autor: Lucie Fialová
Kulisy blízko hrobů urážejí pozůstalé
Rachot motorové pily, údery kladiv nebo povely dělníkům znějí v těchto dnech na Olšanských hřbitovech. Muži v montérkách stavějí ve staré části areálu dřevěné kulisy, které budou hrát v novém americkém snímku Hell Boy. Kamery se rozjedou v závěru tohoto týdne. Některým lidem, kteří na Olšany pravidelně chodí za svými nejbližšími, se přítomnost filmového štábu nezamlouvá. "Nemůžu tomu uvěřit, že je sem někdo pustil," kroutil hlavou starší muž, který před pár lety pohřbil manželku. "V dnešní době už není nikomu nic svaté," doplnil rozzlobeně černovlasý pán s rudými gerberami v ruce. Jiní, které Právo včera oslovilo, jen mávli rukou. "Proč ne. Točí se všude. Stejně to nijak nemůžu ovlivnit," reagovala žena v kožichu, která doprovázela maminku. "Jestli si z toho bude někdo dělat legraci, je to ošklivé. Ale patří-li to k filmu, tak proč ne," dodala s tím, že existuje řada snímků, kde se herci promenují mezi hroby.
Natáčení povolila hřbitovní správa
Příprava natáčení začala na Olšanech přibližně před týdnem. Natáčet se bude dva dny. Potom musí filmaři místo uvést do původního stavu. Kolem půlky března by po filmařích nemělo být ani památky. Právu to řekl Vojtěch Grametbauer, ředitel Správy pražských hřbitovů, jež filmování povolila. Vyloučil porušení piety, kulisy podle něho vyrůstají tam, kde žádné hroby nejsou. "Je to bývalá skládka, kterou jsme vyčistili a zaseli trávu. Do budoucna uvažujeme o urnovém háji. Náklady vynaložené na úpravu částečně dostaneme od filmařů zpátky," uvedl Grametbauer. Podle něj správa před časem vytvořila nový ceník pro tyto příležitosti. Filmování ve veřejném zájmu, např. při kladení věnců na čestná pohřebiště, je bezplatné. Poplatky za snímky propagující areál se pohybují kolem tisícikoruny za den. Štáb filmu Hell Boy za využití staré části hřbitova zaplatí přes 215 tisíc korun. Smlouva podle něho obsahuje, co musí štáb dodržet ze zákona ohledně piety. Upravuje chování, které nesmí být v rozporu s řádem pohřebiště, určuje stanoviště štábu, přístupové cesty. Hroby, kde nájemce nedal souhlas, se neobjeví ve filmu. "Je tam pár hrobů, které budou vidět. Obrátili jsme se na nájemce, zda s tím souhlasí," vysvětlil ředitel. Lokační manažer filmu Jaroslav Vaculík nechápe postoj odpůrců. Zamítavé reakce lidí štáb podle něj otrávily. "Místo aby byli našinci rádi, že sem z venku chodí peníze, šijou do toho. Můžou dosáhnout, že se natáčení u nás zastaví, hrady, zámky i kostely se uzavřou a v Čechách se nebude točit nic," upozornil. Peníze z filmového průmyslu přitom označil za nejsnáze získané. Tato pohádka pro dospělé, která se točila např. na Smíchově, přinese podle něj do ČR tři miliardy korun.
Historik: nelíbí se mi to
Podle známého historika Dušana Třeštíka by Pražané měli vyvinout tlak na politiky a radnice, aby se podobné věci už neděly. Upozornil, že třeba v Rakousku nebo Německu by natáčení na hřbitově velmi vadilo. "Jde o to, že kdyby to nevadilo nám, byla by to velká změna. Našim otcům a dědům by to stoprocentně vadilo," řekl Právu. "Moderní společnost neumí zacházet se smrtí. Vytěsnila ji na okraj, bojí se jí, nevšímá si jí, kdežto všechny tradiční starší kultury s ní uměly zacházet. Na vesnici je tomu tak dodnes. Tam žijí se svými mrtvými, kdežto ve městech umře člověk v nemocnici, hodí ho do plechové rakve a je to," uzavřel Třeštík.
Přítomnost filmařů na hřbitově vyvolává řadu diskusí. Na jedné straně přináší peníze, na druhé se mnoha lidem nelíbí, že natáčení ruší klid, který si tato místa zaslouží.
4. března 2003
4. března 2003