Finové nevědí, zda halu do dubna 2003 postaví

Právo - 4.5.2001
Vedení Prahy vyčká, jestli stát investuje miliardu do vestibulu

Nejistota dál provází plánovanou výstavbu nové víceúčelové haly v Praze na Hagiboru, která by měla v roce 2003 hostit světový šampionát hokejistů.

Vedení města podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka zatím není schopno říci, jakou částkou se bude podílet na budování diskutovaného druhého vestibulu metra ve stanici Želivského - vyčká, jak v parlamentu dopadne iniciativa předsedy rozpočtového výboru Sněmovny a předsedy klubu ODS Vlastimila Tustého. Finský investor na čtvrteční tiskové konferenci navíc oznámil, že nemůže zaručit, že se podaří vystavět halu do dubna 2003. Prohlásil to Martin Saarikangas, předseda společnosti Multiarena Praha, filiálky společnosti Multiarena Finland OY. "Nemáme zatím jistotu, zda získáme stavební povolení. Nicméně Mezinárodní federace ledního hokeje nás požádala, abychom k dnešnímu dni vydali prohlášení, zdali zajistíme šampionát," uvedl Saarikangas. Podle něj investor nemůže zejména zaručit, zda se podaří halu postavit do dubna 2003, protože neví, kdy bude disponovat s pozemky. "Můžeme se dostat do časového skluzu," dodal. Na otázku Práva dodal, že konec dubna za konečný termín pro vyjádření o možnosti postavit halu stanovil při své pražské návštěvě předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel. "Každý o tom v Praze věděl," prohlásil Saarikangas. Multiarena očekává, že jejich prohlášení povede k jednání mezinárodní federace s Českým hokejovým svazem. "A že dojdou k dobrému výsledku," poznamenal Saarikangas. Optimismus při včerejším jednání s finským premiérem Paavo Lipponenem vyjádřil rovněž premiér Miloš Zeman. Finského hosta ujistil, že "uděláme, co je v našich silách, abychom měli pevně v rukách toto mistrovství včetně technických podmínek a vybavení a stli se jeho vítězi," řekl premiér a popřál Finsku druhé místo.

Návrh zrychlené novely zákona

Poslanec Tlustý navrhl předložit ve zrychleném čtení novelu zákona, a tak získat jednu miliardu korun z prostředků malé privatizace na stavbu druhého vestibulu metra Želivského. Mezi poslanci však o Tlustého návrhu nepanuje shoda. "Z účtu malé privatizace, který Fond národního majetku spravuje, se může čerpat jen na základě zákonem stanovených podmínek, proto je schválení novely zákona nezbytné," potvrdila Lucie Králová z FNM. Na kontě je nyní podle Králové 6 miliard korun a postupným čerpáním se částka snižuje. "Domnívám se, že jedna miliarda je řešitelná v rámci přeskupení priorit stávajícího rozpočtu. Neměla by se řešit novelou zákona a z prostředků malé privatizace, které slouží jiným účelům," vyjádřil Právu svůj osobní názor Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a připustil: "Povedeme o tom diskusi." "Je dobře, že se iniciativa objevila. Začíná hrozit, že by Praha mohla přijít o prestižní akci, kterou mistrovství světa v hokeji je," řekl ve čtvrtek Právu Ivan Pilip (US) s tím, že dořešit problém není schopna Praha ani vláda. "Řešení kolegy Tlustého má technické problémy, ale bude mít šanci projít. Já jsem připraven ho podpořit," dodal.

Miliarda je až moc

Náklady na vyhloubení a stavbu druhého vestibulu u stanice metra Želivského, které pražský primátor Jan Kasl (ODS) vyčíslil zhruba na 418 miliónů korun, jsou spojeny s investicí do ochranného systému asi za 115 miliónů korun. Součet tak nedává jednu miliardu korun, nýbrž 533 miliónů korun. "Jsou to orientační odhady, které se neustále zpřesňují, a nemyslím, že z něčeho takového budeme moci vycházet až budou shromážděny všechny podklady pro územní řízení, popřípadě pro stavební povolení," reagoval pro Právo ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. "Při ideálním průběhu schvalovacího procesu zákona by k převodu peněz mohlo dojít v září," vyjádřil své očekávání Vlastimil Tlustý (ODS). "Město nyní jistě nebude spekulovat o ceně, protože nejsou hotovy projekty tak, aby se z nich dala vyčíst hodnota, kterou to opravdu bude stát. Potom je těžko odhadovat, jak by se město podílelo. Myslím, že bude vyčkávat, jestli stát nevypomůže ze státního rozpočtu," řekl Právu Zajíček. Shoda nepanuje ani o tom, zda je druhý vestibul metra pro konání hokejového šampionátu nutný. "Jsme schopni zajistit provizorní dopravní napojení na jednorázovou akci významu hokejového šampionátu, ne však natrvalo. Odklonit například část Vinohradské lze pro jednu příležitost, nelze to však pro akce, které se konají dvakrát za měsíc. To vám Praha umře," připustil v rozhovoru pro Právo pražský radní pro územní rozvoj Zdeněk Kovářík (ODS). "Nejedná se o žádný výmysl, z bezpečnostních důvodů tam vestibul musí být. Od metra totiž není k Hagiboru žádný přístup," podotkl však Kasl.

Vleklé spory o financování

Vestibul však dlouho byl jediným vážnějším problémem, který připouštěl ifinský investor, u nás zastoupený firmou Multiarena Praha. Jednatel investora Rafael Karpíšek se v březnu oháněl cenou okolo tři čtvrtě miliardy Kč. "Nechali jsme si od Metroprojektu vypracovat analýzu a byla nám sdělena tato cena. Jestli je to mnoho, nevím," krčil rameny v březnu Karpíšek. Potvrdil, že věří v možnou dohodu s magistrátem na možné finanční spoluúčasti. "To nepřichází v úvahu," podotkl tenkrát rezolutně Kasl s tím, že mistrovství světa, kterému magistrát nechce bránit, se nemůže konat na úkor dalšího rozvoje města. Kasl však vzrůstajícímu tlaku TJ Bohemians, Mezinárodní hokejové federace, času a veřejného mínění na konci letošního dubna ustoupil. "Město je připraveno se na investici bezprostředně se týkající dopravního systému podílet i přes to, že by muselo přesunout finance z jiné, pro město potřebnější stavby," uvedl Kasl ve svém prohlášení z konce dubna. Zkrátka by zřejmě přišel budovaný úsek trasy metra C do Letňan. "Město nemá možnost cokoli slibovat, jde o obecná vyjádření o vztahu k pořádání hokejového šampionátu v Praze," poznamenal ve čtvrtek pro Právo Zajíček.

Za vestibul nechtějí nést odpovědnost

Víceúčelovou halu hodlal projekt Multiareny vystavět do března 2003, v Helsinkách se to podařilo za dva roky. Podle něj projekt společnosti, která zájem v Praze stavět neztratila, počítá kromě patnáctitisícové haly na Hagiboru s hotelem, nákupním střediskem, parkovištěm, kancelářemi a muzeem českého ledního hokeje. Investor očekává, že by halu v prvním roce fungování navštívil milión lidí. "Odpovídá to podobným zařízením v USA a ve Finsku," konstatoval Saarikangas s tím, že hala může sloužit rovněž koncertům, basketbalu, lehké atletice či veletrhům. Podle něj se hodnota projektu odhaduje na 2 miliardy korun, a to bez infrastruktury či vestibulu metra. "Od začátku, tedy rok, říkáme, že za vestibul neneseme odpovědnost," podotkl Saarikangas s tím, že ho Multiarena postaví, pokud stavbu někdo zaplatí. Zmíněné 2 miliardy na vlastní halu chce společnost financovat z více zdrojů, vedle sponzorů má asi 20 procent nákladů pokrýt úvěry.

Redakce IN
Finský investor zesiluje tlak a daří se mu postupně se vyvázat z finanční odpovědnosti za některé dopravní stavby, především rozšíření vestibulu metra. V této chvíli má reálnou šanci přenést tuto investici na stát a město, i když původně s touto částí výstavby sám počítal. To je dnes rovina spíše politická.
Druhou částí problému je, nakolik kvalitně je sám připraven investici uskutečnit a tady vzniká jiná otázka. Když si budete chtít v Praze postavit rodinný domek, musíte k tomu získat potřebná úřední rozhodnutí a k jejich získání splnit některé povinnosti. Totéž a v podstatně složitější podobě vás čeká při stavbě hotelu nebo jiného komerčního zařízení. Je to věc, která je dána zákonem, které vás nikdo nezbaví, a kterou postupuje každý investor. V případě hokejové haly ale vzniká naprosto nový požadavek - investor chce, aby mu pražská státní správa dala už předem garance, že dostane územní rozhodnutí a stavební povolení v předem určeném čase, přičemž zdvořile mlčí o tom, že řadu povinností vyžadovaných od každého investora zatím sám nesplnil. V jakémsi "veřejném zájmu" tak vyžaduje výjimku, kterou státní správa nemůže a nesmí poskytnout nikomu, protože před zákonem si mají být všichni rovni. Nemluvě o tom, že by tady městský úřad zřejmě měl "nějak" omezit i práva ostatních občanů, protože těm zákon umožňuje se proti územnímu rozhodnutí odvolat ...když se stavbou nesouhlasí. Je to ze strany investora velmi tvrdá hra a občan by měl vnímat i její rizika, protože kdyby městské úřady na tyto požadavky přistoupily, ohrožují tím především jeho postavení před zákonem a jeho svobodu. Jedna věc tedy je vstřícnost a ochota podpořit sportovní akci , na které existuje obecný zájem, druhá dodržení obecných pravidel. To první lze, to druhé už porušit nelze. Pro laika je přitom samozřejmě velmi obtížné rozlišit, kdy jde o jakési obstrukce úřadů a kdy o neschopnost investora splnit běžné požadavky nebo si vynutit nějaké výhody. Ale vzato striktně úředně, na Hagiboru se staví především komerční objekt, který má investorovi vydělávat, staví se tady nejen hala, ale i hotel a další zařízení...a pro tuto investici platí stejná pravidla jako pro kteroukoli jinou.
4. května 2001
4. května 2001