Hala, na níž chtěl každý vydělat

Hospodářské noviny - 13.2.2003
Podtitulek: Od počátku provází výstavbu sportovního komplexu nejasnosti
Autor: Jan Hrbáček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/hrbacek
Praha, 13. 2. 2003
Zápas o novou halu, v níž by se mělo v Praze hrát mistrovství světa, jen málo připomíná skutečný hokejový mač. Soupeři mění pravidla hry v jejím průběhu, často není poznat, kdo s kým hraje a o co.
Jedno mají všichni společné: Spolu s ušlechtilým záměrem postavit velký sportovní komplex (nejen hokejový) se tu hraje o peníze. Majitelé pozemků chtějí výhodně zpeněžit nemovitosti, Sazka prosadit novou výnosnou loterii, hokejový svaz posílit prestiž svou i svého sportu.

Slib za všechny peníze
Všechno začalo před více než třemi lety. Kongres Mezinárodní hokejové federace v Petrohradu rozhodl, že mistrovství světa v roce 2003 se uskuteční v Česku. Šéf svazu ledního hokeje Karel Gut tehdy vytáhl proti Lotyšsku, jež také o šampionát stálo, trumf, který ovšem neměl v kapse - slib, že Česko vybuduje novou halu. Stavět se mělo v Praze na Hagiboru, investora vybírala Tělovýchovná jednota Bohemians, vlastník většiny pozemků. Už tehdy ministr školství Eduard Zeman prohlásil, že stát nebude výstavbu haly v žádném případě platit. O šampionát i halu se měl pouze starat vládní zmocněnec, stal se jím náměstek ministra školství Ladislav Malý.

Bez nové haly to nejde
Investorem mělo být nejprve americké konsorcium StadiVarios Group s projektem Arena Prague. Dostalo se však do sporu s Bohemians. Pak vstoupila na scénu finská Multi-Areena Praha, která nabídla přijatelnější cenu. Proti ní se zase o pár dnů později postavilo vedení hokejového svazu. Reagovalo tak na změněné návrhy Multi-Areeny, která odmítla v hale zdarma vystavět svazové kanceláře, navíc se symbolickým nájemným. V lednu s Finy přestali jednat i zástupci Bohemians - kromě sumy za pozemky totiž chtěli i to, aby stavitel zachoval stávající sportoviště, která na pozemcích jsou.
V půli března kvůli prvním potížím hokejový svaz začal uvažovat, že uspořádá šampionát bez nové haly. Šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel však pohrozil, že Česku vezme pořadatelství. Multi-Areena oznámila, že termín stavby nemůže garantovat. Na pomoc přispěchalo Finsko: Nabídlo, že si s Českem vymění pořadatelství šampionátu a daruje mu tak rok času.

Hledá se jiné místo
Hagibor byl zakletý dál. Pražští radní kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům navrhli další alternativy. Padl návrh stavět na Maninách. Do hry poprvé výrazně vstupuje vládní zmocněnec Malý. Oznámil, že hala vyroste ve Vysočanech a investorem bude Sazka. "Peníze jsou to nejmenší. Máme na stole nabídky ze čtyř bankovních domů, které jsou ochotny nám nabídnout úvěr. Pokud se týká pozemků, máme téměř jistotu, že je získáme," dušoval se tehdy místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. V hale mají být i kanceláře hokejového svazu.
Také Sazka měla vidinu velkého zisku, z nějž by částečně stavbu hradila. "Zlatým vejcem" měla být nová loterie. Zatím ji nespustila.
Sazka byla jako investor státem definitivně potvrzena 7. srpna. Objevují se zárodky problémů s pozemky. Jejich prodejem chtěla vydělat společnost Quonex Real. Za areál zkrachovalého ČKD, kde má hala stát, zaplatila 80 miliónů. Pozemky však měla podle smlouvy prodat Sazce za 300 miliónů.
V několikahektarové díře v zemi ve Vysočanech stojí zatím jen základová deska. Na Quonex Real byla uvalena exekuce. Sazka hrozí, že stavbu zastaví. Generální ředitel Hušák říká: "Tři týdny zpoždění prací a hala stát včas nebude."
13. února 2003
13. února 2003