Hlavní je ekonomika - rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem

Respekt | 24.9.2007 | rubrika: Olympiáda | strana: 21

 

Respekt | 24.9.2007 | rubrika: Olympiáda | strana: 21


Primátor Pavel Bém věří, že všechno vysvětlí pomocí čísel.



* proč Praha a Česká republika potřebují olympiádu?

Jsou pro to nejméně tři argumenty. Vyspělá země a vyspělé město může využít pořádání olympijských her pro svůj vlastní rozvoj - je to jedinečná obchodní příležitost. V naprosté většině případů je to pro pořádající město a zemi výnosné a stejně tak by tomu bylo i v Praze. Neumím si představit, že by olympiáda měla zadlužit Prahu nebo Českou republiku, a ty, co se k tomu vyjadřují skepticky, žádám, ať se mnou vedou seriózní diskusi o číslech, která máme k dispozici. Přímé náklady na hry přinesou městu asi 4 miliardy korun a nepřímé souvisí s moderní dopravní infrastrukturou a na olympijské hry nemají žádnou vazbu.

* skepticky se vyjadřuje třeba Václav Klaus.

Ačkoli se obvykle s prezidentem ve většině věcí shodnu, tentokrát s ním nemohu souhlasit. A věřím, že si nakonec nad ta čísla sedneme a že ho přesvědčím.

* a další důvody?

Hry umožňují vydefinovat vizi moderního města a země v roce 2020. Já sám patřím mezi realistické podporovatele a vím, že v roce 2016 olympiádu zřejmě přidělenou nedostaneme. Tím druhým argumentem pro mě tedy je vytvoření vize rozvoje Prahy a českých krajů a obcí.

* co si pod tím máme představit?

Mám na mysli koncentraci finančních prostředků - obecních, ze státního rozpočtu, z evropských fondů, ale i z privátního kapitálu na konkrétní projekty. Je to mnohem lepší než tzv. porcování medvěda v Poslanecké sněmovně, kdy se utrácejí peníze na zbytečné projekty, byť na nich poslanec může získat popularitu.

* a třetí důvod?

Třetím důvodem je to, že patříme mezi vyspělé evropské země, jsme kulturou, která v historii již ledacos dokázala. Třeba jsme byli schopni organizovat zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu či zasedání NATO. Jsme sice zemí malou, ale nabitou energií a se schopnými, mladými a vzdělanými lidmi. Jsem přesvědčen, že Česká republika má být hrdá, že se může ucházet o pořádání olympijských her.

* Pokud jde o vizi rozvoje, nejdříve musí existovat nějaký plán a jeho realizaci pak olympiáda může urychlit. jaký konkrétní plán urychlí ta pražská?

Pokud mohu mluvit za Prahu, tak rozvojová vize v roce 2020 je město s dokončenou dopravní infrastrukturou, která dnes, 18 let po revoluci, prostě dokončená není.

* zbude po olympiádě v Praze něco jiného než nová sportoviště a silnice?

Mohl bych odpovědět, že kdyby tady byly jen silnice, obchvaty, ekologicky šetrná dopravní infrastruktura - to znamená, že bude pod zemí -, budu spokojen. Ale není to tak. Olympijská vesnice se promění v moderní univerzitní koleje pro 20 000 studentů. Ceremoniální stadion v moderní výstavní areál. Mediální vesnice bude v případě pozitivního hospodářského vývoje sloužit k nasycení trhu s byty. Nebo se podle sociálních potřeb může proměnit v moderní domovy pro seniory či v sociální byty pro potřebné skupiny obyvatel. Dál bych mohl mluvit třeba o polyfunkčním plaveckém areálu.

* jak se na formulování těchto plánů může podílet veřejnost? může do nich nějak vstupovat?

Existuje a poběží diskuse na webu. My jsme teprve na začátku a máme před sebou dlouhou cestu.

* ale veřejné mínění potřebujete na svou stranu získat hned, je to jedno z kritérií.

Souhlasím. My stojíme o názor veřejnosti. Chystáme řadu odborných a veřejných seminářů v Praze a regionech. Mělo by to být jakési road-show.

* máte podporu zhruba poloviny Čechů. to není tak mnoho.

Kdyby takovou podporu měly politické strany, mohly by jásat. Ale souhlasím. Když jsem byl nedávno v Chicagu, které kandiduje na stejný termín jako Praha, a viděl jsem to nadšení, které projekt v lidech vzbuzuje, musím říct, že máme co dohánět. Věřím v argumenty, které ukážou, co je skutečnou podstatou olympijského projektu. Pro mě rozhoduje racionální pragmatická ekonomika. Také v tom vnímám i otázku národní hrdosti, ale to až v druhém řádu, v tom prvním jsou to čísla a ekonomika.

* od státu potřebujete zhruba 38 miliard korun a oficiálně deklarovanou podporu vlády. Proč jste nepozval premiéra nebo jiné zástupce vlády k oficiálnímu podpisu kandidátské deklarace?

Považuji to za chybu, už jsem si to s Mirkem Topolánkem vyjasnil. Samozřejmě tam předseda vlády měl být, on olympiádu velmi podporuje, takže si zaslouží stát vedle předsedy olympijského výboru a primátora. Mohu ujistit, že v budoucnu tu pro Mirka Topolánka bude obrovské pole působnosti. Já se mu touto cestou omlouvám, že jsme na něj zapomněli.

* jakou máte záruku, že vás vláda podpoří?

Nepotřebujeme v tuto chvíli žádné finanční záruky. A čas, který zbývá do okamžiku, než se staneme kandidátským městem, chci využít k tomu, abych na svou stranu získal většinu členů vlády. Ale vím, že je tam několik skeptiků.

* jak přesvědčíte třeba místopředsedu vlády Martina Bursíka?

Ministr Bursík je racionální člověk, který umí počítat, ale nemá rád zdánlivě megalomanská plácnutí do vody. Myslím, že až uvidí, že to myslíme vážně s pragmatičností a komorností olympiády, změní názor. Budeme s ním vyjednávat nad konkrétními částmi celého projektu. Olympiáda dává také obrovské šance pro práci s městskou zelení, lesy, lesoparky, krajinotvorbou. Plánujeme moderní urbanizaci pražských lesoparků i zakládání nových. Já myslím, že se mu to bude líbit.

 

 

 

 

24. září 2007
24. září 2007