Hlavní město Praha recyklací starých spotřebičů výrazně přispělo k ochraně životního prostředí

Hlavní město Praha recyklací starých spotřebičů výrazně přispělo k ochraně životního prostředí
27. června 2014
27. června 2014

Pražané již několik let zodpovědně třídí elektroodpad. Nyní je možné přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody bylo díky recyklaci ušetřeno životnímu prostředí. V roce 2013 občané Hlavního města Prahy odevzdali k recyklaci 53 716 televizí, 21 940 monitorů a 672 990 kg drobného elektra. Víme také, o kolik byla snížena produkci skleníkových plynů nebo nebezpečných odpadů. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení.

  • 1 minuta čtení

„V době která je charakteristická vysokou poptávkou po stále novějších typech elektrospotřebičů všeho druhu, je velice důležité vidět tuto problematiku komplexně. Aktuální vývoj nejmodernějších technologií totiž také generuje množství stále rychleji stárnoucích přístrojů. Nemělo by nám být lhostejné, co se s nimi děje poté, co doslouží či vyjdou z módy,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček.

Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL, který je přílohou této tiskové zprávy, vyplývá, že Pražané recyklací elektrospotřebičů v loňském roce uspořili 27 786 MWh elektřiny, 1 381 514 litrů ropy, 121 581 m3 vody a 1 057 tun primárních surovin. Navíc došlo ke snížení emise skleníkových plynů o 6 072 tun CO2 ekv. a snížení produkce nebezpečných odpadů o 24 143 tun.

Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Zpětný odběr a recyklace např. stovky mobilních telefonů uspoří tolik energie, kolik spotřebuje moderní úsporná lednice za více než 4,3 roku provozu. Díky recyklaci jednoho notebooku dojde ke snížení spotřeby ropy, na kterou osobní automobil ujede téměř 100 kilometrů, nebo dojde k úspoře 392 litrů pitné vody. Stejné množství je například spotřebováno při 30 cyklech myčky nádobí.

Když si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu 2 tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost průměrně ročně spotřebuje 2,2 MWh elektrické energie, jsou to impozantní čísla.

„Velice rád bych poděkoval všem Pražanům, kteří zodpovědně třídí a podíleli se na vysbírání uvedeného množství starých a nepoužívaných elektrozařízení. Tímto svým uvědomělým chováním nemalou měrou přispěli k ochraně životního prostředí,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza.