Hlavní město zaměstnává na 56 tisíc lidí

Hospodářské noviny - 4.3.2002
Ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček: Nemáme o nic víc úředníků než třeba Vídeň

Možná už za pět let bychom si občanské či řidičské průkazy mohli vyzvedávat na poště a nemuseli podstupovat zdlouhavé vyřizování na úřadech, míní ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček.
hn: Největší problémy s reformou veřejné správy měl pražský magistrát při převodu dopravně-správních agend. Čím byly způsobeny?
Hlavně dlouhou nejistotou, zda vůbec a kdy k převodu agend dojde. Příliš dlouho se v tomto směru nic nedělo. Horké brambory si mezi sebou leckdy přehazovala ministerstva dopravy a vnitra. Některé úkony dál závisí na centru. Tak třeba ze zákona musí být pro zaznamenání odborné způsobilosti řidičů speciální formuláře. Ty nemáme a musíme čekat, až nám je vytiskne a zašle ministerstvo dopravy. Nebo další příklad: Policie si na vyřizování řidičských průkazů mohla převést třeba dočasně lidi z jiných úseků. Na nás však přešlo pouze deset tabulkových míst.

hn: Zrychlit vyřizování agend by tedy mělo pomoci přijetí nových lidí. Kdy se tak skutečně stane?
Pro Radu Zastupitelstva hlavního města jsem připravil podrobný přehled všech zaměstnanců, kteří jsou placeni z městského rozpočtu, včetně pracovníků příspěvkových a dalších organizací, řidičů autobusů, tramvají a podobně. Došel jsem k tomu, že lidí nezbytných k fungování města zaměstnáváme téměř 56 tisíc, z toho přímo na magistrátu pracují dva tisíce úředníků. Celkový počet je zhruba srovnatelný s podobně velkými městy, jako je Vídeň či britský Birmingham. Kvůli neustálému tlaku na snížení počtu magistrátních úředníků by nebyl žádný problém přesunout jich 800 až 1000 do jiných městských organizací. Třeba do Útvaru rozvoje města či pod Technickou správu komunikací. Pak by možná naši kritici říkali, jací jsme borci, když máme tak málo úředníků. Avšak neměli bychom si lhát: Tito lidé by dělali stejnou práci jako dosud a byli by dál placeni z městského rozpočtu. Nyní musíme vzhledem k celkovému počtu zaměstnanců přijímat nové úředníky. Třeba na dopravně-správní agendy by nyní v březnu mělo přijít 35 nových lidí. Napřed se však musí proškolit, takže jejich příchod bude znát až někdy během května.

hn: Záleží vyšší tempo při vyřizování dokladů jen na počtu úředníků? Nelze se poučit v zahraničí?
Systém agend, například přidělování řidičských průkazů, je v Evropě rozdílný. A diskuse o zrychlení práce úředníků, pokud vím, se vedou všude a trvale. Zrychlit by to mohla možnost užívání elektronického podpisu prostřednictvím elektronických podatelen. Dnes si musí řidič ze zákona pro průkaz přijít na úřad a podepsat jej na místě, potom by jej mohl dostat poštou na dobírku.

hn: Za jak dlouho by takový systém mohl v Praze začít fungovat?
Čeká se na prováděcí předpisy. Až budou hotovy, vše se odzkouší. Potom by mělo dojít ke změně jednotlivých zákonů, ať už se týkají občanských průkazů, pasů či řidičských průkazů. Vize, že si do pěti let takové doklady budeme vyzvedávat na poště, je docela reálná.
František Kostlán
4. března 2002
4. března 2002