Hypermarkety se v Šeberově přes odpor Prahy 11 asi stavět budou

Právo - 6.10.2000
PRAHA (ČTK, taj) - Hypermarkety na pozemcích v Praze-Šeberově se možná stavět budou. Pražští zastupitelé včera souhlasili s tím, aby odborníci vypracovali změnu územního planu, která by tuto výstavbu umožnila. Zastupitelé se stejnou otázkou zabývali již loni v září; tehdy rozhodli opačně. Proti výstavbě těchto obchodů již dlouho protestuje vedení Prahy 11, která s Šeberovem sousedí, a různá občanská sdružení, podporuji ji naopak šeberovští radní. "Nechceme bránit rozvoji Šeberova. Pouze nechceme, aby se zde postavily velké hypermarkety, které by negativně ovlivnily naši městskou část," řekl při projednáváni návrhu starosta Prahy 11 Petr Jirava (nezávislý). Vznik hypermarketů podle něj ovlivni podnikatele na Jižním Městě a zvýší dopravní zatížení oblasti. Zastupitel Martin Bursík (KDU-ČSL) pro Právo uvedl, že hypermarkety ničí přirozenou strukturu drobných prodejců, neúměrně zatěžuji komunikace, po kterých se dopravuje jak zboží, tak zákazníci. Světové, třeba britské, zkušenosti s hypermarkety hovoří podle Buršíka jasně: vždyť argumenty o rozvoji lokality jsou falešné, když jde o globální zisk. "Hypermarkety tvrdí, že vytvářejí pracovní místa, a přitom zničením konkurence mnohem více zaměstnanosti odstraňuji. Ve Velké Británii čtyři firmy během krátké doby ovládly 75 % trhu. Kolik krámů a krámků tak zahubily?" dodal Bursík. Starosta Šeberova Jiří Ritt (nezávislý) uvedl, že současný projekt je na hranici podnikatelských možností. Na pozemcích by totiž podle něj vzniklo kromě hypermarketů mnoho hektarů zeleně, parků či cyklistická stezka. Někteří starostové dalších městských částí a také ekologičtí aktivisté míní, že výstavba hypermarketů povede k tomu, že se nakonec bude stavět krátká varianta silničniho obchvatu Prahy. "Cítíme se ohroženi," řek) včera starosta Kreslíc Antonín Zápotocký (Sdružení KDU-ČSL a nezávislých); Křeslice se Šeberovem také sousedi. Pražští zastupitelé přitom trasu okruhu v této části města z územního plánu již loni vypustili. Bude se řešit až v dalším plánu, který bude přijat po roce 2010.

Redakce IN
Diskuse o hypermarketech je obecně složitá a každý samozřejmě má právo na vlastní názor...Což se odrazilo i v diskusi na jednání zastupitelstva Prahy.
K údajům, uvedeným v článku, je ale potřeba dodat, že jde zatím pouze o zadání územní změny, která bude teď zpracována a znovu projednávána a schvalována. Je to tedy první krok, který ještě není rozhodnutím o tom, že hypermarkety u Šeberova stát budou. Nicméně pravdou je, že zastupitelstvo ponechalo otevřenou cestu, jak v přípravě projektu pokračovat. Druhou částí této pravdy je, že v zastupitelstvu "pod pokličkou" proběhla i bitva mezi dvěma investorskými skupinami, z nichž jedna chce stavět hypermarkety u Šeberova a druhá u stanice metra vedle obchodního odmu Růže, takže kdo chce, může v některých přednesených vystoupeních poslanců vidět i odraz konkurenčního boje, který probíhá už dlouhou dobu a není zatím rozhodnut. Ten může ovlivňovat i názory jednotlivých městských částí, z nichž každá má zájem o své území.
Pohled Prahy je přitom poněkud jiný, řeší obecnější problémy a z nich nejzávažnější je, jak rozsáhlé obchodní areály ovlivní dopravní zátěž v daném území. I na to jsou logicky různá názory, ale přinejmenším silně přehnané je tvrzení, že výstavba Tesca u Šeberova znamená návrat ke krátké varinatě silničního okruhu. Praha si v územním plánu fixovala variantu dlouhou, na tomto názoru se nic nezměnilo a ani včerejší změna územního plánu na tom nic nemění. Druhou části této pravdy je, že velká část dopravmních odborníků i urbanistů trvá na názoru, že i když se postaví okruh v trase JVD, bude výhledově stále potřeba komunikace místního významu v trase bývalého JVK. Tato diskuse tedy bude nevyhnutelně pokračovat a svou roli v ní nepochybně hraje i fakt, že řada majitelů pozemků (ať už jsou to jednotlivci nebo městské části) má zájem v trase bývalého JVK stavět, a proto tlačí na to, aby koridor přestal být chráněn.
Zbývá ještě dodat, že silniční okruh staví nikoli Praha, ale stát, že že konečné rozhodnutí o trasách komunikací v jižním sektoru Prahy vyplyne až ze schváleného územního plánu širšího regionu. V tomto směru je článek nepřesný, protože toto rozhodnutí musí padnout dříve, než v roce 2010. Jinou věcí ale je realizace a tady je pravda, že spory o trasy komunikací na jihu Prahy odsunuly i komunikační investice v toto sektoru zřejmě až na konec pražských i státních priorit...Takže i když plán regionu trasu zafixuje, stavět se zde asi opravdu před rokem 2010 nezačne. A to bude mít se vší parvděpodobností i dopady do rozvoje celého území, protože investoři si dnes mohou vybrat a jdou i v Praze tam, kde je dopravní obsluha zajištěna. V tomto směru tak není "od věci" obava, že se tato část Prahy nebude rozvíjet, nebudou zde vznikat nová pracovní místa, kumulovat se prostředky na veřejné stavby atd. I to se skrývá pod navenek poměrně jednoduchou diskusí zda postavit hypermarket nebo ne.
6. října 2000
6. října 2000