: Informační linku PIS využije ročně 130 tisíc lidí

Právo - 31.8.2001
Informace, dobrý den, ozve se, když vytočíte linku 12 444. Operátorka, jež sluchátko zvedne, zodpoví téměř kteroukoliv otázku, kterou jí položíte.

Telefonní linka Pražské informační služby (PIS) funguje přibližně čtyřicet let. "Sedmatřicet roků se informace podávaly na čísle 54 44 44, od konce loňska slouží telefon 12 444. Myslím, že si veřejnost na změnu už zvykla," řekla Právu vedoucí útvaru informací a dokumentace PIS Hana Menclová. Ročně se na ni dovolá okolo 130 tisíc lidí. Měsíčně operátorky vyřídí zhruba deset tisíc zvídavých otázek. Nejčastěji se podle Menclové volající ptají na kulturní akce, žádají adresy institucí, otevírací doby, ale ipraktické věci - kde se co dá opravit, půjčit. "Témata se mění podle ročního období: v létě převažují dotazy na koupaliště, v zimě na bruslení. Kolem Vánoc chtějí lidé vědět, ve kterých kostelích jsou jesličky, kde se konají mše, jaké kdo pořádá silvestrovské oslavy," vypočítává Menclová.

Fungují pět dní v týdnu

Linka je v provozu pět dní v týdnu od 8 do 19 hodin. Ženy se u telefonů střídají ve třech směnách. Na každé působí tři operátorky. "Práce je hodně náročná. Polovinu pracovní doby stráví u telefonu, druhou zpracovávají denní tisk," přiblížila pracovní náplň vedoucí. Kromě toho, že informace se dají najít přímo v počítači, je malá kancelář na Betlémském náměstí obložena šuplaty s kartotékou a policemi, ve kterých leží svazky tlustých knih. "Máme 250 tisíc výstřižků a pět tisíc knih," poznamenala Menclová s tím, že hlavním cílem PIS je poskytovat informace o Praze, kultuře a cestovním ruchu. "Je to zajímavá práce. Nemůže být člověka, kterého by nebavila," domnívá se Vladimíra Šedivá, která u telefonu pracuje devět let. Lidé se podle ní často ptají na telefonní čísla. "Máme potíže s Telecomem. Když nemá telefon ve své databázi, odkáže volajícího k nám," poznamenala. Její kolegyně Dagmar Böhmová doplnila, že poměrně hodně volají též kvůli odpovědím na soutěžní otázky, které vycházejí v nejrůznějších časopisech. Telefonující mají různé požadavky. "Nedávno dokonce volala jedna paní, které vypadla kočka z okna, a ona sháněla dalekohled s nočním viděním, aby ji mohla najít," vzpomíná Böhmová, která je zaměstnaná u PIS už devatenáct let. Trojice žen neměla včera dopoledne čas si vydechnout. Červená světla na aparátech, která upozorňovala na další hovor, blikala neustále. "Poránu vypadl proud, takže jsme asi hodinu nemohly otázky zodpovídat. Telefony nešly," řekla operátorka Simona Martínková a vzápětí brala sluchátko k uchu. "Kdo řekl Dejte mi pevný bod a já pohnu zeměkoulí? Vydržte moment," reagovala a odběhla podívat se do šuplíku označeného Citáty. "Já tady mám Archimédes," hlásila osobě na druhém konci přístroje. "Pokaždé se něco přiučíme," konstatovala Šedivá. "Když jsem nastupovala před deseti lety, byly tu převážně mladší věkové kategorie se středoškolským vzděláním. Teď jsou zastoupeny téměř všechny. Máme tu i vysokoškolačky," konstatovala Menclová. Útvar nemůže přijímat brigádnice, protože trvá poměrně dlouho, než se nová posila zapracuje. Někdy to prý trvá i půl roku, než ví, kde přesně kterou odpověď hledat. "Jsme rádi, když je uchazeč o práci z Prahy. Je třeba, aby se ve městě orientoval. Rovněž by měl mít všeobecný kulturní přehled," seznámila s požadavky případné zájemce.

Informace i na internetu

Komu se nechce telefonovat, může si některé informace najít i na internetových stránkách PIS (www.pis.cz). "Měli jsme strach, že po uvedení do provozu přijdeme o klienty, ale nestalo se tak," řekla Menclová. Na počítači jsou údaje v sedmi světových jazycích. Nejhojněji jsou zastoupeny angličtina a němčina. Postupně chce PIS data rozšiřovat. "Snažíme se městu přitáhnout co nejvíc turistů," poznamenala. Lidi se mohou na organizaci, jejímž zřizovatelem je metropole, obrátit též písemně. Toho využívají zejména cizinci. Ročně přijde 4,5 tisíce písemných dotazů právě ze zahraničí. Tazatele zajímají otázky spojené s cestovním ruchem.

Co také chtějí lidé od PIS vědět:

Nevíte, kdo mi opraví bublinku do vodováhy? Ona se mi přes zimu ztratila.

Jak se řekne japonsky Nedělejte tu kravál?

Potřebuju adresu na mezinárodní ministerstvo stížností.

Paní, kde mýmu mužskýmu vyoperujou chrápání?

Můžete mi dát telefon na burzu? Prosím, jakou burzu potřebujete? To je jedno, třeba plodinovou.

Co znamená přísloví Budu čekat jako husa v klasu?

Jaký jméno měl Josef II., když se pohyboval mezi lidem?

Je v Praze nějaký kostel Jiljí? Já se tam zítra žením, a nevím, kde to je.

Co dělá vítr, když nefouká?

Kolik kapek vody je do litru?

Kdy se potopil Titanus? Máte na mysli loď Titanic? No jasně, že tu. Já to popletla. Víte, ráno jsem byla s holkou u doktora píchnout tetanus a tak se mi to v hlavě pomotalo.
(cie)
31. srpna 2001
31. srpna 2001