Investoři dávají přednost Praze

Hospodářské noviny - 21.3.2002
Bankovní domy mají stále větší zájem o leasing nemovitostí v hlavním městě, potvrzuje pražský radní.

Zahraniční investoři považují podmínky na realitním trhu v České republice a především pak v Praze za nejlepší z celého středoevropského regionu. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní realitní agentury Jones Lang LaSalle. Podle ředitelky oddělení výzkumu této firmy Blanky Vačkové bude letos největší zájem o investice do administrativních a obchodních center. To potvrzuje i Martin Skalický ze společnosti Healey & Baker.
V obou zmiňovaných segmentech trhu je Praha pro zahraniční investory dokonce zajímavějším městem než Berlín. Zatímco v Praze je velký "hlad" po kvalitních administrativních centrech, například v Berlíně již začíná převažovat nabídka volných prostor nad poptávkou.
Nájemné za kanceláře v centru Prahy se však i přes rostoucí poptávku v následujících měsících nezvedne. Jeho růst lze podle realitních makléřů očekávat nejdříve za půl roku. Podle průzkumu Jones Lang LaSalle lze předpokládat v následujících letech rychlejší růst nájemného u kancelářských prostor v centru Prahy. U obchodních parků bude vzestup pravděpodobně mírnější.
Stejný názor na atraktivitu Prahy má i společnost Healy & Baker. Podle jejích údajů je v současné době v Praze volných pouze 11, 7 procenta kancelářských ploch. Ve srovnání s 13,8 procenty ve stejném období roku 2000 jde o zjevný pokles. Sestupnou tendenci firma vysvětluje trvající poptávkou po kancelářích splňujících "západní standardy" a ve srovnání s předchozími lety i sníženou nabídkou. Nejvyšší měsíční nájemné bylo v kancelářských prostorách v centru města loni přibližně 640 korun na čtvereční metr.
Zájem zahraničních investorů o Prahu potvrzuje i pražský radní Filip Dvořák. Ten říká, že se v posledních měsících v Praze zvýšil zájem bankovních domů specializujících se na investice do nemovitostí, jejich leasing, a to včetně strojů a zařízení. "Považujeme to za kvalitní signál českému realitnímu trhu. Specializované bankovní domy totiž přicházejí na tyto trhy až v době, kdy je situace stabilizovaná," doplňuje Dvořák.
Z analýzy, kterou včera prezentovala agentura Colliers International, vyplývá, že česká ekonomika láká příliv přímých zahraničních investic zejména v důsledku státního programu investičních pobídek, mezi něž patří daňové prázdniny až na dobu deseti let, bezcelní dovoz technologií, granty a dotace na vybudování infrastruktury.
Velká část investic přichází z Německa (40 %) a Nizozemska (27 %). Celkový objem přímých zahraničních investic za rok 2001 se pohybuje kolem 5,6 mld. USD, uvádí se ve zprávě Colliers International.
21. března 2002
21. března 2002