Jedličkův ústav dostal dva nové pavilony za 215 milionů korun

Symbolickým vysazením mladé jedle dnes pražský primátor Pavel Bém v doprovodu své manželky Radmily a ředitele Jedličkova ústavu Jana Pičmana slavnostně otevřel dva nové pavilony ústavu. Investicí za 215 milionů korun je završena rozsáhlá rekonstrukce a dostavba areálu poskytujícího komplexní výchovně vzdělávací a rehabilitační péči dětem a mládeži s tělesným postižením. Areál se rozrostl o rehabilitační pavilon a pavilon nezávislého bydlení, které nahradily dočasné a značně opotřebované teskopavilony.

  • 3 minuty čtení

Symbolickým vysazením mladé jedle dnes pražský primátor Pavel Bém v doprovodu své manželky Radmily a ředitele Jedličkova ústavu Jana Pičmana slavnostně otevřel dva nové pavilony ústavu. Investicí za 215 milionů korun je završena rozsáhlá rekonstrukce a dostavba areálu poskytujícího komplexní výchovně vzdělávací a rehabilitační péči dětem a mládeži s tělesným postižením. Areál se rozrostl o rehabilitační pavilon a pavilon nezávislého bydlení, které nahradily dočasné a značně opotřebované teskopavilony.

„V průběhu devadesáti let, po které Jedličkův ústav a základní i střední škola působí na Vyšehradě, se již dvakrát uvažovalo o přestěhování ústavu na okraj Prahy,“ uvedl primátor Pavel Bém. „Předlistopadová éra se s problémem „vypořádala“ pouhým přilepením čtyř provizorních tzv. teskopavilonů. Komplexní rekonstrukce celého areálu a otevření nových pavilonů je dalším krokem v systematické pomoci města handicapovaným občanům na území metropole. Jen do ústavů sociální péče pro mládež jsme od roku 2002 investovali celkem zhruba 1,5 mld. korun.“

Hlavní město Praha pravidelně a dlouhodobě podporuje speciální školství: od roku 2003 již byly realizovány projekty ve výši 163,5 mil. korun v investičních nákladech, dalších téměř 340 mil. korun je schváleno. Provozní náklady speciálních škol stály městskou kasu téměř 292 mil. korun. Přímo do Jedličkova ústavu a škol město od roku 2000 vložilo 237 mil. korun na investiční příspěvky a 383 mil. korun na příspěvky neinvestiční. Další významné částky, konkrétně od roku 2004 přibližně 87,5 mil. korun rozdělilo město na dotace – granty na sociální služby poskytované nestátním neziskovým organizacím.

Primátor před jedním z nových pavilonů Jedličkova ústavu vysadil mladou jedli za asistence ředitele ústavu Jana Pičmana a manželky primátora, paní Radmily Bémové, která se v péči o zdravotně handicapované děti sama angažuje, učí v Základní speciální škole Rooseveltova pro žáky s mentálním postižením a s vývojovými poruchami v Praze 6. Akce se zúčastnila rovněž radní hl. m. Prahy pro sociální a zdravotní problematiku, Hana Halová.

Nové pavilony sloužící jak k zájmové činnosti, tak k celkové rehabilitaci vznikly na místě proluky mezi stávajícími budovami. Architektonicky budovy plně korespondují s původní zástavbou v okolí. Svou specifickou náplní jsou rozděleny na dva téměř samostatné celky, které jsou propojeny prosklenými komunikačními krčky a bezbariérovými výtahy. Nové objekty dále navazují na stávající ubytovací prostory, které byly v průběhu stavby rekonstruovány.

Rehabilitační pavilon tvoří pět nadzemních podlaží. Suterénní prostory jsou vyhrazeny pro hydroterapii a technické zázemí. V prvním nadzemní podlaží se pak nacházejí administrativní prostory, recepce a  prádelna a prodejna kompenzačních pomůcek. V druhém až pátém poschodí se nacházejí vyšetřovny, herny, rehabilitace a odborná pracoviště s potřebnými kancelářskými plochami. 

Pavilon nezávislého bydlení tvoří rovněž pět nadzemních podlaží. V suterénu jsou umístěna nezbytná technologická zařízení a sklad. V prvním podlaží byla vytvořena příjemná klubová kavárna se sociálním zařízením. Malé účelně vybavené bytové jednotky jsou umístěny v následujících podlažích.

Oba pavilony mají bezbariérové vstupy přes speciální rampy, rovněž komunikace v objektech je zcela bezbariérová. Budovy vyhovují těm nejpřísnějším lékařským kritériím a provozním potřebám. Komfortní vybavení a množství společenských místností zlepší klientům Jedličkova ústavu podmínky pro integraci do společnosti.

 

V Praze 7. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

7. září 2006
7. září 2006