Jednací řád Zastupitelstva hlavního města Prahy

Upravuje způsob přípravy a průběhu jednání Zastupitelstva hl.m. Prahy, včetně postupu při projednávání návrhů zákonů podávaných Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a způsob kontroly jeho usnesení.

 

Příloha č. 1 k usnesení ZHMP č. 3/19 ze dne 20. 1. 2011

 

J E D N A C Í   ŘÁ D

 Zastupitelstva  hlavního města  Prahy

 

Zastupitelstvo hlavního  města Prahy (dále  jen "Zastupitelstvo") se usneslo  podle § 66 zákona č.  131/2000 Sb., o  hlavním městě Praze na tomto svém jednacím řádu:

 

Č Á S T   I.

čl.1

ÚVODNÍ USTANOVENÍ

    Jednací řád Zastupitelstva upravuje způsob přípravy a průběhu jednání Zastupitelstva, včetně postupu při projednávání návrhů zákonů podávaných Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a způsob kontroly jeho usnesení.

 

    Č Á S T   II.

  čl. 2

PŘÍPRAVA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

    (1) Zasedání Zastupitelstva jsou ustavující, řádná a mimořádná.

    (2) Řádné zasedání  se koná zpravidla jedenkrát za  měsíc, nejméně však jednou za tři měsíce, a to zpravidla poslední  čtvrtek příslušného měsíce  a nevyčerpá-li se program jednání, pokračuje i následující pracovní den.

    (3) Mimořádné  zasedání se musí  konat, požádá-li o to alespoň jedna třetina členů Zastupitelstva, nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy byla písemná žádost, která musí obsahovat předmět jednání, doručena Magistrátu hlavního města Prahy (dále jen „Magistrát“). Mimořádné  zasedání  může  být   dále  svoláno  na  základě usnesení Rady hlavního města Prahy (dále  jen "Rada").   

    (4) Primátor hlavního města Prahy (dále jen „primátor“)  svolává zasedání Zastupitelstva  tak, aby členové Zastupitelstva obdrželi  pozvánku s materiály navrženými k projednání na zasedání Zastupitelstva nejméně 7 dnů předem do schránek členů Zastupitelstva umístěných v pracovně členů Zastupitelstva. Současně jsou zpřístupněny členům Zastupitelstva materiály v elektronické podobě.

   (5) O místě, době a navrženém programu připravovaného  zasedání  Zastupitelstva informuje Magistrát občany hlavního města Prahy nejpozději  7  dnů  před jeho konáním na úřední desce Magistrátu a způsobem umožňujícím dálkový přístup, případně jiným vhodným způsobem.

Č Á S T   III.

čl.  3

ÚČAST ČLENŮ ZASTUPITELSTVA NA ZASEDÁNÍ

    (1) Členové  Zastupitelstva  jsou povinni  se zúčastnit každého jednání,  jinak  jsou  povinni  písemně  se  omluvit  primátorovi s uvedením  důvodu. Za pozdní  příchod nebo  předčasný odchod se omlouvají předsedajícímu.

    (2) Účast na zasedání stvrzují členové při příchodu na zasedání svým podpisem do prezenční listiny.

    (3) Po příchodu člena Zastupitelstva  na zasedání je povinností zasunout  přidělenou  čipovou  identifikační  kartu  do  hlasovacího zařízení  a provést tak svoji prezentaci  na počítači.  Při každém odchodu  ze zasedací místnosti  je jeho povinností  kartu vysunout, aby  přehled o přítomných v počítači odpovídal skutečnému stavu.

    Vymezení zasedací místnosti a jednacího prostoru je uvedeno v příloze č. 1 tohoto jednacího řádu.

    (4) Na  světelných  tabulích elektronického hlasovacího zařízení je  prezentován  počet přítomných členů Zastupitelstva a jejich  jmenovitý seznam.

   (5) Členům  Zastupitelstva je v zasedací místnosti vyhrazeno místo, které   vychází   zpravidla   z   příslušnosti   ke   klubům   členů Zastupitelstva.

 

čl.  4

ÚČAST ŘEDITELE MHMP A OSTATNÍCH ZAMĚSTNANCŮ HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY ZAŘAZENÝCH DO MAGISTRÁTU NA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

    (1) Zasedání  Zastupitelstva se  zúčastňuje ředitel Magistrátu s hlasem poradním a zástupci ředitele Magistrátu.

    (2) Ředitelé odborů Magistrátu jsou povinni zúčastnit se projednávání dotazů, připomínek a podnětů členů Zastupitelstva.

    (3)Ředitelé odborů Magistrátu nebo jejich zástupci jsou povinni zúčastnit se projednávání bodu programu zasedání Zastupitelstva, který se týká činnosti jimi řízeného odboru Magistrátu.

čl. 5

ÚČAST DALŠÍCH OSOB NA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

    (1) Vedoucí  (předsedové) zvláštních  orgánů zřízených  primátorem a přizvaní vedoucí  organizací a  zařízení, které  hlavní město  Praha založilo nebo zřídilo, jsou povinni zúčastnit se projednávání dotazů, připomínek a podnětů členů Zastupitelstva a toho bodu programu zasedání Zastupitelstva, který se týká činnosti jimi řízeného zvláštního orgánu, organizace nebo zařízení.

  (2) Na zasedání Zastupitelstva  jsou zváni starostové městských částí, poslanci a senátoři Parlamentu České republiky zvolení na území hlavního města Prahy.

 

Č Á S T   IV.

čl.  6

PROGRAM JEDNÁNÍ

    (1) Návrh programu jednání Zastupitelstva stanoví a předkládá Zastupitelstvu ke schválení Rada. Každý člen Zastupitelstva, výbor Zastupitelstva a klub členů Zastupitelstva má právo v rámci projednávání návrhu programu navrhnout doplnění nebo vypuštění bodu programu. Nejprve se hlasuje o jednotlivých návrzích na doplnění nebo vypuštění a poté o návrhu programu jako celku.

    (2) Na zasedání Zastupitelstva může být jednáno jenom o věcech, které byly dány  na program a o návrzích,  s jejichž zařazením vysloví Zastupitelstvo  souhlas. Primátor  sdělí návrh programu jednání při jeho  zahájení,   o  něm  či   o  námitkách  proti   němu  rozhoduje Zastupitelstvo hlasováním.

 

   

PRŮBĚH ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

čl.7

    (1) Jednání Zastupitelstva řídí primátor  a náměstci primátora v pořadí určeném primátorem  (dále  jen "předsedající"). Předsedající  zahajuje   zasedání,  vyhlašuje výsledek  hlasování, dbá na  to, aby zasedání mělo  pracovní  charakter  a  věcný  průběh, rozhoduje v případě pochybností o výkladu tohoto jednacího řádu, vyhlašuje  přestávky zasedání a navrhuje ukončení zasedání.

 

    (2) Není-li zasedání Zastupitelstva zahájeno v čase, na který bylo svoláno, je předsedající oprávněn ohlásit ze závažných důvodů odklad zahájení zasedání Zastupitelstva na pozdější hodinu téhož dne.

    (3) Při zahájení zasedání předsedající prohlásí, že zasedání bylo řádně svoláno a konstatuje, zda Zastupitelstvo je či není usnášeníschopné. Jestliže Zastupitelstvo při zahájení zasedání Zastupitelstva:

a)    Není usnášeníschopné, předsedající zasedání Zastupitelstva ukončí a primátor svolá jeho náhradní zasedání tak, aby se uskutečnilo nejpozději do 15 dnů ode dne ukončeného zasedání.

b)    Je usnášeníschopné, konstatuje předsedající počet písemně omluvených a počet neomluvených členů Zastupitelstva, oznámí jména členů Zastupitelstva, kteří písemně požádali o omluvení neúčasti na jednání Zastupitelstva, určí dva členy Zastupitelstva k ověření zápisu ze zasedání a předloží návrh programu jednání.

    (4) Zastupitelstvo volí na každém svém zasedání sedmičlenný návrhový výbor, ve kterém musí být zastoupen každý klub členů Zastupitelstva.

    (5) Zastupitelstvo může na návrh člena Zastupitelstva v průběhu zasedání hlasováním bez rozpravy  body programu přesunout nebo sloučit rozpravu ke dvěma nebo i více bodům programu. 

 

čl.  8

    (1) Přípravu  zasedání   Zastupitelstva   organizuje  Magistrát (Kancelář primátora). Materiály  pro  zasedání  Zastupitelstva  obsahují  zpravidla: název materiálu,  návrh  usnesení,  odůvodnění  s  označením  zpracovatele a předkladatele   materiálu. Pravidla   pro přípravu a vyhotovení materiálů pro jednání Zastupitelstva schvaluje Rada.

    (2) Projednávaný  bod programu uvede  předkladatel. Po vystoupení předkladatele zahájí předsedající rozpravu.

    (3) Členové Zastupitelstva a ředitel Magistrátu se hlásí do rozpravy prostřednictvím elektronického hlasovacího zařízení  (v případě  jeho poruchy  zdvižením ruky) až  do ukončení rozpravy  udělením  závěrečného slova předkladateli.

    (4) Předsedající dává řečníkům slovo v pořadí uvedeném na tabuli elektronického hlasovacího zařízení.  Při  udělování   slova  upozorní  předsedající  dalšího řečníka  na to,  že jeho  vystoupení bude  následovat. Mluví se z řečniště nebo prostřednictvím sálového mikrofonu.   

   (5) Řečník, který není v okamžiku, kdy  je mu uděleno slovo,  v zasedací místnosti přítomen, ztrácí pořadí.

    (6) Chce-li se rozpravy zúčastnit předsedající, odevzdá řízení zasedání Zastupitelstva v souladu s čl.  7 odst. 1.

    (7) Považuje-li   předsedající za vhodné  nebo    navrhne-li   to   člen Zastupitelstva během rozpravy, aby  se k projednávané věci vyjádřila osoba   uvedená  v čl.4 odst. 3  a v čl. 5   odst.1,  vyzve   ji  předsedající,  aby k projednávané věci vystoupila a zaujala k ní stanovisko.

    (8) Za  stejných  podmínek jako  v odstavci 7,  nebo přihlásí-li se starosta městské části, vyzve předsedající  k vystoupení starostu městské části, jedná-li se o záležitosti příslušné městské části.

   (9) Požádá-li na zasedání Zastupitelstva o slovo člen vlády nebo jím určený zástupce, senátor nebo poslanec, musí mu být uděleno. Primátor, náměstek primátora, člen Rady a předseda klubu mohou přednostně vystoupit kdykoli mimo pořadí po ukončení probíhajícího příspěvku.

čl. 9

    (1) Občané hlavního města Prahy, kteří dosáhli věku 18 let a nejsou členy Zastupitelstva, mohou na zasedání Zastupitelstva vyjadřovat svá stanoviska, a to vždy po úvodním slovu předkladatele materiálu. Vystoupení může trvat nejvýše 3 minuty.

   (2) Občané hlavního města Prahy, kteří dosáhli věku 18 let a nejsou členy Zastupitelstva, se mohou vyjadřovat k návrhu rozpočtu hlavního města Prahy a k závěrečnému účtu hlavního města Prahy za uplynulý kalendářní rok, a to buď písemně ve stanovené lhůtě, nebo ústně na zasedání Zastupitelstva, přičemž ústní vystoupení může trvat nejvýše 3 minuty. Ústní vyjádření občanů jsou umožněna vždy po úvodním slovu předkladatele materiálu.

   (3) Ustanovení odstavce 1 a 2 se vztahuje i na fyzickou osobu, která dosáhla věku 18 let, je cizím státním občanem a je hlášena k trvalému pobytu v hlavním městě Praze, stanoví-li tak mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena, jakož i na fyzickou osobu, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území hlavního města Prahy nemovitost.

 

čl .10

    (1) Zastupitelstvo se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než 5 minut. Zastupitelstvo se může bez rozpravy usnést, že k téže věci může diskutující vystoupit nejvýše dvakrát. To se nevztahuje na předkladatele.

 

   (2)  Člen Zastupitelstva, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti spadající do samostatné působnosti hlavního města Prahy v Zastupitelstvu mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci, je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání Zastupitelstva a kdykoliv v průběhu jednání Zastupitelstva, nastane-li tato skutečnost.

    (3) Diskutující má mluvit  k projednávané věci. Odchyluje-li se od projednávané  věci, nebo překročí-li  stanovenou řečnickou dobu, upozorní jej na tuto  skutečnost předsedající. Nevedlo-li upozornění k nápravě, může mu slovo  odejmout.O  námitkách   člena   Zastupitelstva   proti   rozhodnutí předsedajícího o  odejmutí slova rozhodne  Zastupitelstvo hlasováním bez rozpravy.

čl. 11

    (1) Člen Zastupitelstva se  může přihlásit k technické nebo faktické poznámce, kterou  reaguje na  průběh rozpravy nebo k  odpovědi na  ni, a to zdvižením obou rukou znázorňujícím písmeno „T“. V tom případě  dostane slovo neprodleně,  avšak  bez přerušení  toho, kdo právě diskutuje.

    (2) Za  technickou poznámku  se   považuje  procedurální  návrh týkající  se   způsobu  projednávání  některého  bodu  programu  nebo upozornění na porušení jednacího řádu nebo právního předpisu. Za faktickou poznámku se považuje reakce na vystoupení předřečníka, rychlé zpřesnění faktu nebo oprava výroku řečníka. Nelze v nich  však uplatňovat věcná stanoviska k projednávané otázce.

    (3) Přednesení technické nebo faktické  poznámky  ani  případná  odpověď na technickou nebo faktickou  poznámku jiného  člena Zastupitelstva  nesmí překročit  2 minuty.

    (4) Překročí-li člen Zastupitelstva  dobu k přednesení technické nebo faktické poznámky  popřípadě k  odpovědi na  ni nebo není-li jeho vystoupení technickou nebo faktickou poznámkou, odejme mu předsedající slovo. Rozhodnutí předsedajícího  o odnětí  slova pro překročení doby  stanovené  pro přednesení technické nebo faktické  poznámky,  popřípadě k odpovědi na ni  nebo z důvodu, že vystoupení člena Zastupitelstva není technickou nebo faktickou poznámkou, je konečné.

čl.12

    Řečník  nesmí   být  nikým  přerušován   s  výjimkou  oprávnění předsedajícího podle čl. 10 odst. 3 a čl. 11 odst. 4.

čl. 13

  (1) Člen    Zastupitelstva    může   v    rozpravě    přednášet k projednávané věci  pozměňovací, popř. doplňující návrhy týkající se návrhu usnesení a má   z nich  být zřejmé,  na čem se má Zastupitelstvo usnést.    Předsedající    může    požádat   člena Zastupitelstva,  aby   svůj  návrh  zpřesnil.

    (2) Jestliže  je v rozpravě  přednesen pozměňovací, popř. doplňující návrh,  může předseda kteréhokoli klubu členů Zastupitelstva navrhnout přerušení projednávané věci až  do  doby,  kdy k  přednesenému    návrhu zaujmou stanovisko kluby členů Zastupitelstva.

    (3) O  návrhu na přerušení projednávané  věci podaném předsedou jednoho klubu členů Zastupitelstva podle předchozího odstavce  rozhodne Zastupitelstvo hlasováním bez předchozí  rozpravy. Podají-li návrh předsedové dvou nebo více klubů členů Zastupitelstva, projednávání věci se přeruší bez hlasování. Předsedající současně určí na základě návrhu předsedy nebo předsedů klubů členů
Zastupitelstva lhůtu, do  kdy mu  kluby členů  Zastupitelstva předloží stanovisko k přednesenému  návrhu.

 

čl. 14

    (1) Předsedající   ukončí  rozpravu,  není-li  přihlášen  další řečník.

    (2) Každý  člen  Zastupitelstva  může  podat návrh  na ukončení rozpravy. O tomto  návrhu se hlasuje bez rozpravy.  Je-li tento návrh Zastupitelstvem  schválen,  udělí  předsedající  slovo   ještě  těm řečníkům,  kteří byli  v  okamžiku  přednesení návrhu  přihlášení do rozpravy.

    (3) Po ukončení  rozpravy  udělí  předsedající závěrečné  slovo předkladateli. Předkladatel se může závěrečného slova vzdát.

    (4) Po ukončení rozpravy nelze předkládat další návrhy.

 

Č Á S T   V.

čl. 15

PŘÍPRAVA USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

    (1)  Návrh   usnesení   předkládá návrhový výbor na  základě původního  materiálu  a pozměňovacích  návrhů předložených v rozpravě.  Předsedající  po  ukončení  rozpravy  a  závěrečných slovech předkladatele vyzve návrhový výbor k přednesení návrhů usnesení.

    (2) Usnesením  Zastupitelstva  se  ukládají   úkoly  v otázkách samostatné   působnosti  Radě,   primátorovi, výborům  Zastupitelstva, Magistrátu a řediteli Magistrátu.

 

 

HLASOVÁNÍ

čl. 16

    (1) Zastupitelstvo  rozhoduje o každém  návrhu hlasováním. Před zahájením hlasování předsedající  zjistí,  zda  je  Zastupitelstvo schopno usnášení a upozorní, že bude přikročeno k hlasování.

    (2) Návrh se projednává jako celek a hlasuje se o něm jako o celku, nenavrhne-li člen   Zastupitelstva, že se budou projednávat jednotlivé části návrhu, o nichž se  může hlasovat,  odděleně. Při   odděleném  hlasování o jednotlivých částech  návrhu musí být na  závěr hlasováno o návrhu jako celku.

 

čl. 17

     Zastupitelstvo   je   schopno   se   usnášet,   je-li  přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů.  K platnému usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů Zastupitelstva.

 

čl. 18

    (1) Jestliže byly k původnímu návrhu usnesení předloženy pozměňovací, popř. doplňující  návrhy,  hlasuje  se  nejdříve  o  nich,  a to v pořadí opačném než byly podány. Vylučuje-li přijatý  návrh další  návrhy, o těchto návrzích se již nehlasuje.

    (2) O  návrzích týkajících se  způsobu projednávání se  hlasuje před projednáváním věci.

 

čl. 19

    (1) Hlasování  je  zpravidla veřejné,  pokud se  Zastupitelstvo neusnese hlasováním bez rozpravy jinak.

    Hlasování  členů   Zastupitelstva  se  uskutečňuje  pomocí elektronického hlasovacího   zařízení .

    (2) Veřejným hlasováním se volí a odvolává primátor, náměstkové primátora, další členové Rady a předsedové, místopředsedové, členové a tajemníci výborů Zastupitelstva. Způsob veřejného hlasování určí Zastupitelstvo.

    (3) Na  sčítání hlasů a zjišťování  výsledků hlasování dozírají určení ověřovatelé. Člen Zastupitelstva může výsledek hlasování zpochybnit pouze bezprostředně po zobrazení výsledku na tabuli elektronického hlasovacího zařízení. V takovém případě nechá předsedající zpochybněné hlasování opakovat. Opakuje-li se námitka, nechá předsedající hlasovat zvednutím ruky a požádá ověřovatele, aby sečetli hlasy a zjistili výsledky hlasování osobně; tento postup se uplatní i v případě poruchy elektronického hlasovacího zařízení. Takto zjištěné výsledky hlasování mají přednost před výsledky zjištěnými elektronickým hlasovacím zařízením.

    (4) Předsedající vyhlásí výsledky hlasování tak, že sdělí počet hlasů  odevzdaných  pro  návrh,  proti  návrhu  a  počet  těch členů Zastupitelstva, kteří se hlasování zdrželi.

    (5) Hlasování  nemůže  být  přerušováno.

 

čl. 20

PŘERUŠENÍ A UKONČENÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

    (1) Předsedající prohlásí zasedání  za přerušené v 19,00 hodin, pokud se  Zastupitelstvo neusnese, že  zasedání pokračuje i  po této hodině. V případě, že program  jednání je vyčerpán před 19,00 hodinou, prohlásí předsedající  zasedání za ukončené. Dále  může zasedání prohlásit za přerušené, pokud  v jeho  průběhu klesne  počet přítomných členů   Zastupitelstva   pod   nadpoloviční   většinu   všech  členů Zastupitelstva, nebo z jiných závažných  důvodů, zejména nastaly-li skutečnosti znemožňující nerušený průběh jednání.

    (2) V případě, kdy předsedající prohlásí zasedání za přerušené, aniž byl  vyčerpán  program  jednání,  svolá předsedající pokračování zasedání znovu tak, aby se konalo do 14 dnů. Ustanovení čl. 2 odst. 5 v tomto případě platí obdobně.

    (3) Jednání se  přeruší vždy na nezbytně nutnou dobu, požádá-li o to  návrhový výbor po ukončení rozpravy, za účelem přípravy návrhu usnesení.

 

Č Á S T   VI.

čl. 21

OVĚŘOVATELÉ  ZÁPISU

    Ověřovatelé   zápisu odpovídají  za správnost  a úplnost zápisu  o  průběhu zasedání  Zastupitelstva,  dozírají  též  na sčítání hlasů a zjišťování  výsledků hlasování.

 

 

 

 

 čl. 22

ZÁPIS O PRŮBĚHU ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

    (1) O průběhu zasedání Zastupitelstva se pořizuje obrazový, zvukový a popř. stenografický záznam  a  zápis,  za  jejichž  vyhotovení  odpovídá ředitel Magistrátu a ověřovatelé.

    (2) V zápisu se uvádí zejména:

a) den a místo jednání,

b) hodina zahájení a ukončení

c)   doba přerušení,

d)  navržený program jednání,

e)   jména určených ověřovatelů zápisu,

f)   počet přítomných členů Zastupitelstva,

g)  jména omluvených i neomluvených členů Zastupitelstva,

h) schválený program jednání,

i)  jména diskutujících,

j)  průběh a výsledek hlasování,

k)  podané dotazy a návrhy,

l)  přijatá usnesení,

m) úplné znění všech návrhů přednesených návrhovým výborem, o kterých hlasuje Zastupitelstvo,

n)  stanoviska, jejichž zařazení do zápisu požadují jednotlivé kluby členů Zastupitelstva.

 

    (3) Nedílnou součástí zápisu  je vlastnoručně podepsaná listina přítomných, návrhy a dotazy podané  při zasedání, prohlášení a jiné dokumenty, které byly předmětem jednání.

    (4) Zápis  se  vyhotovuje  do  7  dnů  po  skončení  zasedání Zastupitelstva a podepisují jej primátor nebo náměstek primátora a určení ověřovatelé.

    (5) Zápis,  proti  němuž nebyly  námitky podány,  se pokládá za schválený. Pokud  byly uplatněny, rozhodne o  nich Zastupitelstvo po vyjádření ověřovatelů na nejbližším zasedání Zastupitelstva.

    (6) Zápis z předchozího zasedání je při zasedání Zastupitelstva k nahlédnutí v zasedací místnosti Zastupitelstva.

    (7) Zápisy  ze  všech  zasedání  jsou pro  členy Zastupitelstva a občany  hlavního  města  Prahy  k  nahlédnutí  na Magistrátu a též způsobem umožňující dálkový přístup nejpozději do 7 dnů po skončení zasedání, a to bez zpřístupnění všech zákonem chráněných údajů.

    (8) Pokud  jednání  Zastupitelstva není  ukončeno v  jednom dnu a bude svoláno pokračování zasedání, pořídí se o první části jednání Zastupitelstva  do přerušení zasedání záznam, do  kterého  mohou  nahlížet  členové  Zastupitelstva  na Magistrátu a též způsobem umožňující dálkový přístup.

    Po skončení druhé, popřípadě další části jednání Zastupitelstva se pořídí  rovněž stenografický záznam do kterého mohou nahlížet členové Zastupitelstva na Magistrátu a též způsobem umožňující dálkový přístup.

    O průběhu  všech částí jednání  Zastupitelstva se pořídí zápis způsobem  a  za  podmínek  stanovených  v odstavci 1 až 7.

 

Č Á S T   VII.

POSTUP PŘI PROJEDNÁVÁNÍ NÁVRHŮ ZÁKONŮ PODÁVANÝCH POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

čl. 23

   (1) V  případě, kdy je Zastupitelstvo povinno podat Poslanecké sněmovně  návrh zákona o změně území hlavního města Prahy (dále jen  "návrh zákona"), předloží  tento návrh Zastupitelstvu Rada, a to do 30 dnů ode dne konání  místního referenda.

   (2) Návrh zákona předkládá člen  Zastupitelstva nebo Rada (dále jen "navrhovatel") písemně a musí obsahovat  přesné znění toho, na čem se má Poslanecká sněmovna usnést.

   (3) Součástí návrhu zákona musí být důvodová zpráva, která  odůvodňuje principy nové právní úpravy a musí v ní být zhodnocen platný  právní stav a vysvětlena nezbytnost nové úpravy v jejím celku  (obecná část) i jednotlivá ustanovení (zvláštní část). Důvodová  zpráva musí obsahovat též předpokládaný hospodářský a finanční dosah  navrhované úpravy, zejména nároky na státní rozpočet, rozpočty krajů a obcí  a zhodnocení souladu návrhu zákona s mezinárodními smlouvami  podle čl. 10 Ústavy a s ústavním pořádkem České republiky.

   (4) Navrhovatel je povinen předložit současně s návrhem zákona i návrh  prováděcího předpisu k zákonu, má-li nabýt účinnosti současně se  zákonem.

    (5) Jde-li o návrh novely zákona, návrh musí být předložen se  zněním platného zákona nebo jeho části, jíž se novelizace týká,  s vyznačením navrhovaných změn a doplnění.

    (6) Návrh zákona musí být zpracován v souladu s legislativně-technickými pravidly podle zvláštního předpisu.

 

čl. 24

    (1) Je-li navrhovatelem člen Zastupitelstva, doručí návrh zákona Radě. Rada návrh projedná nejpozději do 15 dnů od jeho doručení.

    (2) Návrh zákona Rada rozešle všem členům Zastupitelstva a všem výborům Zastupitelstva.

 

 čl. 25

    (1) Návrh zákona uvede navrhovatel. Jde-li o návrh zákona  předložený Radou, uvede návrh zákona člen Rady, kterého tím Rada  pověří.

    (2) O návrhu zákona se koná obecná rozprava, která se týká nové úpravy v jejím celku, po níž se  Zastupitelstvo může usnést, že návrh zákona vrátí navrhovateli k dopracování, nebo že jej zamítá.

 

čl. 26

    (1) Nerozhodlo-li Zastupitelstvo podle čl. 25 odst. 2, že  návrh zákona vrátí navrhovateli k dopracování, nebo že jej  zamítá, koná se po obecné rozpravě rozprava podrobná. Během  podrobné rozpravy týkající se jednotlivých ustanovení návrhu zákona se předkládají k návrhu zákona pozměňovací  návrhy, popřípadě jiné návrhy.

   (2) Pozměňovací návrhy, popřípadě jiné návrhy se dají  vytisknout a Magistrát (Kancelář primátora) je doručí neprodleně všem členům  Zastupitelstva.

   (3) Na závěr podrobné rozpravy Zastupitelstvo hlasuje o  předložených pozměňovacích návrzích, popřípadě jiných návrzích k  návrhu zákona. Poté se Zastupitelstvo usnese, zda s návrhem  zákona vyslovuje souhlas. Součástí usnesení, kterým  Zastupitelstvo vyslovilo s návrhem zákona souhlas, je i pověření  člena Zastupitelstva jednat za Zastupitelstvo o návrhu zákona v  Poslanecké sněmovně a v jejích orgánech.

Č Á S T  VIII.

čl. 27

DOTAZY, PŘIPOMÍNKY A PODNĚTY ČLENŮ ZASTUPITELSTVA

    (1) Člen Zastupitelstva  má  právo  vznášet dotazy,  připomínky a podněty (dále jen „interpelace“) na  Radu a její  jednotlivé členy, na předsedy výborů Zastupitelstva, na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je hlavní město Praha, a na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které hlavní město Prahy založilo nebo zřídilo. Interpelace členů Zastupitelstva jsou zařazeny  jako  pevný bod každého jednacího dne Zastupitelstva v době od 12.30 hod. do 14.00 hod. Projednávaný bod programu se na tuto dobu přeruší. Jsou-li přihlášky vyčerpány dříve než ve 14.00 hod, pokračuje jednání bez přerušení.  Přihlášky musí být odevzdány do 9.30 hod a označeny pořadím interpelace, pokud člen Zastupitelstva předkládá více interpelací. V 10.00 hod. se losuje podle pořadí prvních, pak druhých, pak třetích interpelací atd. Přednesení interpelace je omezeno na dvě minuty, odpověď na pět minut, doplňující otázka na jednu minutu a odpověď na ni na dvě minuty. Pokud nebudou všechny přihlášky do 14.00 hod. projednány, budou vyřízeny podle odstavce 2. Je-li vyčerpán program jednání před 12.30 hod., jsou interpelace zařazeny jako poslední bod jednání Zastupitelstva.

    (2) Písemná odpověď na ně musí být dána zpravidla do příštího zasedání Zastupitelstva,  nejpozději však do 30 dnů.

 

    (3) Pokud je  na  dotaz  dána písemná  odpověď, je  tato odpověď zveřejněna  vyvěšením na desce v zasedací místnosti Zastupitelstva po dobu  příštího zasedání Zastupitelstva a též způsobem umožňující dálkový přístup.

    (4) Seznam  všech dotazů, připomínek  a podnětů členů Zastupitelstva  bude samostatnou  přílohou distribuovaného  Přehledu usnesení příslušného zasedání Zastupitelstva.

 

Č Á S T  IX.

KONTROLA PLNĚNÍ USNESENÍ ZASTUPITELSTVA A ČINNOSTI RADY

čl. 28

    (1) Kontrolu plnění usnesení  Zastupitelstva provádí Zastupitelstvo na základě  zprávy Rady projednané kontrolním výborem Zastupitelstva.  Souhrnná kontrola  plnění usnesení, jejichž termín plnění byl v průběhu čtvrtletí, se provádí na druhém zasedání Zastupitelstva  v  následujícím  čtvrtletí.  Za  předložení  písemné zprávy  o  plnění  úkolů  odpovídá  Rada. Předloží-li primátor Zastupitelstvu  k rozhodnutí  usnesení Rady  v otázkách samostatné  působnosti, jehož  výkon pozastavil  pro nesprávnost, je povinen věc vysvětlit a odůvodnit předkládaný návrh.

    (2) Zastupitelstvo  se  může  usnést,  aby  mu  Rada  předložila informaci o své činnosti.

    (3) Rada předkládá Zastupitelstvu pololetně písemné zprávy o  své  činnosti.  

 

 

čl. 29

KLUBY ČLENŮ ZASTUPITELSTVA

    (1) Členové  Zastupitelstva se mohou sdružovat  v klubech, a to zpravidla podle příslušnosti k politickým stranám, politickým hnutím a koalicím,  mohou  vytvořit    též  klub nezávislých  členů Zastupitelstva.

    (2) K ustanovení klubu je třeba nejméně 3 členů Zastupitelstva. Klesne-li během volebního období počet členů klubu pod tuto hranici, klub zaniká. Členové Zastupitelstva, kteří byli členy zaniklého klubu, se mohou stát členy jiného klubu nebo zůstat bez členství v klubu.

    (3) Jménem klubu jedná jeho předseda nebo jiný pověřený člen.

   (4) Člen Zastupitelstva může být členem pouze jednoho klubu členů Zastupitelstva.

   (5) Předseda  klubu písemně oznámí  primátorovi ustavení klubu, jeho název a jména a  příjmení členů Zastupitelstva, kteří jsou jeho členy, během volebního období oznámí též jména členů Zastupitelstva, kteří  přestali být  členy klubu  nebo se  stali jeho  novými členy. Primátor seznámí se složením klubů všechny členy Zastupitelstva.

    (6) Kluby jsou  oprávněny  bezplatně  používat ke  své činnosti místnosti  v prostorách hlavního města Prahy. Podrobnosti stanoví Rada usnesením.

    (7) Podle  potřeby  nebo na  základě žádostí  alespoň tří klubů svolává primátor předsedy klubů. Tohoto jednání se mohou účastnit náměstkové primátora a další členové Rady.

čl. 30

    (1) Zastupitelstvo zřizuje výbory Zastupitelstva, které stanoví zákon, a další výbory Zastupitelstva.

    (2) Člen Zastupitelstva může být kromě návrhového a volebního výboru jen ve třech výborech Zastupitelstva.

    (3) Výbory Zastupitelstva mohou konat společná zasedání výborů Zastupitelstva.

    (4) Jednací řád výborů Zastupitelstva stanoví Zastupitelstvo.

 

čl. 31

    (1) Zrušuje se Jednací řád Zastupitelstva hlavního města Prahy schválený usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 24/01 ze dne 23.11.2000, ve znění usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 28/12 ze dne 5.4.2001, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 29/18 ze dne 26.4.2001, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 30/58 ze dne 31.5.2001, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 32/02 ze dne 13.9.2001, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 45/02 ze dne 12.9.2002, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 10/18 ze dne 11.9.2003, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 40/16 ze dne 14.9.2006, usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 1/4 ze dne 30. 11. 2006 a usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 01/01 ze dne 30. 11. 2010. 

    (2) Tento jednací řád nabývá účinnosti dnem  21. ledna 2011.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21. ledna 2011
21. ledna 2011