Jeho Svatost XIV. dalajlama se setkal s primátorem Bémem

Nejvyššího duchovního vůdce a oficiálního exilového představitele Tibetu, nositele Nobelovy ceny míru, Jeho Svatost XIV. dalajlamu přijal dnes dopoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice pražský primátor Pavel Bém. Dalajlama je na návštěvě Prahy v rámci programu Forum 2000. Jedná se již o šestý pobyt dalajlamy v naší zemi od února roku 1990, kdy jej poprvé pozval tehdejší prezident Václav Havel.

  • 3 minuty čtení

Nejvyššího duchovního vůdce a oficiálního exilového představitele Tibetu, nositele Nobelovy ceny míru, Jeho Svatost XIV. dalajlamu přijal dnes dopoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice pražský primátor Pavel Bém. Dalajlama je na návštěvě Prahy v rámci programu Forum 2000. Jedná se již o šestý pobyt dalajlamy v naší zemi od února roku 1990, kdy jej poprvé pozval tehdejší prezident Václav Havel.

„Velice si cením toho, že hlavní město Praha má opakovanou a obdivuhodnou příležitost se setkat s moudrostí učení, které zastáváte. Jsem rád, že Vaše přítomnost nám připomíná, že stále máme přemýšlet nad příčinami a následky našich současných činů; že stále máme vážit svá slova a myšlenky, neboť vytvářejí naši budoucnost. Že stále máme prověřovat své činy nejen psanými zákony, ale i vyššími hodnotami, jakými jsou morálka, čest a víra v to, co konáme,“ řekl ve svém pozdravu primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Po oficiálním přijetí se Jeho Svatost dalajlama zapsal do pamětní knihy Staroměstské radnice a z rukou primátora Béma převzal osobní dar – speciálně pro něj vyrobenou čajovou soupravu, kterou oba pánové ihned vyzkoušeli a vypili spolu několik doušků čaje. Jeho Svatost dalajláma primátorovi pak vedle řetězu na krk zavěsil bílý hedvábný šál khatag.

Duchovní a světský vůdce Tibetu, Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině 6. července 1935. Když mu byly dva roky, byl rozpoznán jako reinkarnace posledního třináctého dalajlamy. V roce 1939 byl přiveden do Lhasy, kde byl o rok později prohlášen hlavou tibetských buddhistů. Ve věku šestnácti let musel dočasně převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost, vyplývající z jeho funkce dalajlamy v důsledku postupující čínské okupace Tibetu. Na pozvání Mao Ce-tunga navštívil Čínu v roce 1954. Mezi tibetským národem a čínskou armádou však nebyla možná žádná dohoda. Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Bylo mu poskytnuto útočiště v Indii, kde až dodnes zůstává v exilu v malém městečku Dharamshala na severu země. Více než sto tisíc jeho krajanů bylo ochotno následovat ho do exilu, většina z nich se usadila v Indii a Nepálu. V Indii zůstává dalajlama duchovním vůdcem tibetského národa a oficiálním představitelem jeho vlády v exilu.

V roce 1959 zahájil kampaň za mírový návrat tibetské nezávislosti, činnost, za kterou byl v roce 1989 vyznamenán Nobelovou cenou. Jeho aktivity jsou velice široké: výuka a přednášky o buddhistických textech pro četné posluchače na různých místech v Indii i na cestách po světě. Napsal několik knih, mezi nimi dvě autobiografie Má země a můj lid a Svoboda v exilu.

Praha se také opakovaně přidala celosvětovou akcí Vlajka pro Tibet ke vzpomínkám na události v Lhase, kde bylo v roce 1959 krvavě potlačeno povstání a tibetský duchovní vůdce dalajláma musel z Tibetu prchnout.

 

V Praze 11. 10. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete zde

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945
11. října 2006
11. října 2006