Betlémy z Třešti uvidíte v nitru Jindřišské věže

Pokud v tento čas rádi obdivujete betlémy, pak si určitě nenechte ujít ty, které tradičně vystavuje Jindřišská věž. Pochází totiž z Třešti, města na západní Moravě, jež je svým betlemářstvím proslulé.

  • 1 minuta čtení
Letos umění moravských lidových řezbářů zdobí druhé a třetí patro pražské věže už podeváté
Autor: archiv Jindřišské věže

Výstava třešťských betlémů se v Jindřišské věži stala už tradicí. Letos umění moravských lidových řezbářů, kteří se sdružují ve Spolku přátel betlémů, zdobí druhé a třetí patro této pražské věže už podeváté. A opět je na co se dívat.

Třešťské betlémy jsou specifické svou krajinou

„Betlém, který jsme letos do Prahy dovezli, se v podstatě skládá z figurek, které se původně nacházely ve dvou betlémech,“ říká předseda betlemářského spolku Pavel Brychta.

Podle něj jsou betlémy, pocházející z Třešti, specifické svou krajinou, vytvořenou z přírodnin. Ve středu je vždy umístěné zbořeniště – místo narození, okolo jsou pak roztroušena ostatní horská stavení a usedlosti. Krajina se zvedá k horizontu, to proto, že i okolí tohoto města je kopcovité.

Vykotlané a prožrané pařezy jsou nejlepší

A jaké materiály dominují? Mech, kořeny, choroše, suché rostliny, či pařezy, které vytváří iluzi holých skal, strží, jeskyň a zelených pastvin, na kterých se pasou stáda ovcí, koz a krav.

Podle třešťských betlemářů jsou prý nejlepší takové pařezy, které ležely dlouhou dobu ve vodě - jsou z nich odplaveny měkké části a získávají bizarní tvary. „Čím jsou vykotlanější nebo prožranější, tím jsou lepší,“ nechala se slyšet další členka spolku - Eva Požárová.

Tradice stará dvě století

Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství. Není divu, vždyť tato tradice tu sahá až do počátku 19. století. Nejprve se zde vyráběly figurky papírové, které v šedesátých letech 19. století nahradily figurky dřevěné.

V současné době v Třešti působí zhruba 10 lidových řezbářů – amatérů z různých profesí.

Na návštěvníky čeká překvapení

Výstavu ručně vyřezávaných betlémů, kterou podpořilo hlavní město Praha, si můžete v Jindřišské věži prohlédnout až do 2. února 2017. A podle kastelánky Lucie Dolfi na návštěvníky čeká i jedno překvapení. „Jaké? Raději bych, aby si ho návštěvníci dohledali sami,“ říká Lucie Dolfi. A vzápětí dodává: „Třeští betlémáři vyřezali betlém speciálně pro naši věž.“

V Jindřišské věži se dozvíte i spoustu zajímavostí. „Například kdy začíná a končí betlémská cesta, z kolika betlémů je složen ten, který vystavujeme, jak je stará tradice řezbářství v Třešti… Pro zájemce se o tom dá mluvit dlouze. Stačí se zeptat přísedící služby, ona ráda odpoví…,“ uzavírá Lucie Dolfi.

 

 

Co v betlému nesmí chybět

  • Jezulátko, které by se mělo do jesliček v betlému dát jako poslední – na Štědrý den večer.
  • Panna Maria, která by měla stát vedle jesliček na straně evangelijní – z pohledu diváka vlevo. Na stejné straně mají být umístěni také pastýři i osel.
  • Svatý Josef, ten byl měl stát na straně epištolní – z pohledu diváka vpravo od jesliček. Za ním bývá nainstalován vůl, který měl v betlémech symbolizovat moudrost králů z Východu.
  • Anděl, který by se měl vznášet nad místem narození jezulete.
  • Tři králové, ti se však do betlému mají vkládat až 6. ledna

INFORMACE O VÝSTAVĚ

do 2. února 2017

 

Jindřišská věž

Jindřišská 33, Praha 1

 

Otevřeno:

  • denně 10:00 – 18:00 hodin

 

Vstupné:

  • dospělí: 120 Kč
  • studenti, senioři: 80 Kč
  • děti do 14 let: 50 kč
  • rodinné (2 dospělí+2 děti): 290 Kč

Autor: hev - redakce portálu
13. prosince 2016
13. prosince 2016