Jízdné by měla inflace zvedat každé dva roky-rozhovor primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma, uveřejněný dne 3.8. 2005 v deníku Právo

Za předpokladu, že nedojde k nějakým dramatickým změnám v cenách pohonných hmot, změnám v daňovém systému, které by zvyšovaly daňové zatížení dopravního podniku nebo zvýšení provozních výdajů, nepředpokládám zvýšení jízdného jinak než o inflaci.

Jízdné by měla inflace zvedat každé dva roky

 

 

 

Právo | 3.8.2005 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 13 | autor: Tereza Čapková

PRIMÁTOR HLAVNÍHO MĚSTA PRAHA PAVEL BÉM (ODS) ŘEKL V ROZHOVORU PRO PRÁVO:

* Jste jedním ze skalních příznivců zdražování jízdného a s jeho kritiky nesouhlasíte. Můžete vysvětlit, proč bylo nutné ceny zvednout a o tolik?

Já vůbec nepatřím mezi skalní zastánce zdražování jízdného a na rozdíl od některých komunistických zastupitelů a jejich návrhů, popřípadě populistických výroků pana doktora Hvížďaly nesu odpovědnost za to, že město může ufinancovat provoz dopravního podniku. Když se podíváte na celkové náklady, vidíte, že osmdesát procent je pokryto prostřednictvím dotace hlavního města a pouze dvacet procent pokrývají prostředky z vybraného jízdného. Pokud tento poměr srovnáte ve všech ostatních evropských metropolích, je Praha v tomto ohledu bezkonkurenčně, říkám v uvozovkách, nejlacinějším hlavním městem na kontinentu. To by nebylo tak hrozné, pokud bychom měli dlouhodobou vizi, že si to může dovolit. Podívám-li se na vývoj cen v posledních osmi letech, zjistím, že spotřební daně vzrostly o třicet procent, ceny energií v průměru o čtyřicet procent, ceny benzínu o třicet procent a mzdy Pražanů o plných šedesát procent. To znamená i mzdy zaměstnanců dopravního podniku. Služby se přitom stále zkvalitňují a síť městské hromadné dopravy se rozšiřuje, ale cena jízdného se za posledních osm let téměř nezměnila.

* Opozice na radnici má za to, že zdražení měl předcházet zevrubný audit dopravního podniku. Proč se neudělal ?

Vždy, když se objeví takový výkřik do tmy, kladu si otázku, jak může vůbec někdo s elementární zkušeností o fungování akciové společnosti něco takového říci. Samozřejmě že v dopravním podniku každý rok probíhá audit. Každý rok předkládá podnik zastupitelům roční účetní uzávěrku a výroční zprávu. Bez výroku auditora by v žádném případě nebylo možné účetní rok uzavřít. Kromě toho podnik v posledních sedmi letech kryje z vlastních zdrojů nárůst výdajů na mzdy a provozní prostředky, které souvisejí například s tím , že se otevře nová trasa metra. Hlavní město nárůst těchto výdajů nezohledňuje ve zvýšení dotace.

* V dopravním podniku podle vás rezervy nejsou?

V dopravním podniku, přinejmenším v posledních třech letech, dochází k poměrně výrazným úsporám. To, v čem vždy z principu dávám a budu dávat kritikům za pravdu, je, že se nikdy nedostaneme do situace, kdy si budeme moci dovolit říci tezi, že už není možné více ušetřit. Jistě má dopravní podnik ještě rezervy, ale stlačování nákladů se musí dříve nebo později projevit v kvalitě služeb.

* Nemálo Pražanů se rozhodlo, že po zdražení radši sednou do automobilu. Nemělo by spíš město myslet ekologicky a neriskovat ulice ucpané automobily?

To se mýlíte. Naprostá většina Pražanů, kteří využívají hromadnou dopravu pravidelně, má předplatné jízdné. To se také zvýšilo pouze přibližně o deset procent, právě proto, abychom předešli snížení popularity a objemu přepravy v pražské MHD. Ani se nezvýšilo o inflační nárůst za posledních dva a půl roku. Navíc byste vaše tvrzení musela opřít o sledování ve slušném statistickém vzorku. K tomu ale nemohou sloužit letní prázdniny, budeme si muset počkat na září nebo říjen. Jsem přesvědčen, že k žádnému dramatickému poklesu přepravních objemů nedojde. Možná, byť třeba krátkodobě, by k takovému vývoji mohlo dojít, kdybychom předplatné jízdné zvýšili dramaticky, tak jako se to stalo u jednotlivých tarifních jízdenek. To skutečně není naším cílem. Z hlediska celkových přepravních objemů hromadná doprava reprezentuje v Praze 60 procent, pouze 40 procent osobní automobilová doprava. Toto staví hlavní město na první místo v Evropě. Není ale možné , aby město doplácelo na jednu jednotlivou jízdenku zahraničního turisty osmdesát procent celkových nákladů. To je hloupost či dokonce nemravnost.

* Proč podle vás Praha nezavede nulové jízdné, jak navrhoval vámi zmiňovaný zastupitel Michael Hvížďala?

Je iluzorní si myslet, že v dnešní společnosti může být něco zadarmo. Náklady na hromadnou dopravu včetně investičních a provozních prostředků ročně se pohybují kolem 13 miliard korun. To jsou prostředky, které nelze zázračně vykouzlit. Přepravní výnosy se pohybují zhruba ve výši tří miliard ročně. O tyto finance by město muselo dát ročně do rozpočtu dopravního podniku více. Jednoznačně takovou částku nelze ušetřit v provozních nákladech. To bychom se v kvalitě služeb proměnili v daleký východ. Argument, že v Třeboni je jízdné zdarma, je zcela lichý. Třeboň je mnohem menší než Praha a na 22 linek s 18 zastávkami, které provozuje ČSAD, město přispívá 330 tisíci ročně. Třeboňští si tak MHD samozřejmě platí ze svých daní.

* Dokument, jejž má Právo k dispozici a který rada schvalovala, hovoří o tom, že bude Pražany čekat zdražování i v dalších letech, můžete to potvrdit?

Za předpokladu, že nedojde k nějakým dramatickým změnám v cenách pohonných hmot, změnám v daňovém systému, které by zvyšovaly daňové zatížení dopravního podniku nebo zvýšení provozních výdajů, nepředpokládám zvýšení jízdného jinak než o inflaci.

* Do budoucna by se mělo tedy podle vás zdražovat každý rok?

Ne každý rok. Znamenalo by to náklady na tisk nových jízdenek, které by byly neúnosné. Jsem přesvědčen, že správný interval pro navýšení cen o inflační koeficient je každé dva až tři roky. Je však nezbytné průběžně inflaci monitorovat. S velkou pravděpodobností nás v roce 2006 zvýšení jízdného nečeká. V příštím roce se uskuteční analytické srovnání současného systému přepravy v hromadné dopravě a kalkulace jízdného v takzvaném pásmovém modelu, který je zaveden v řadě evropských metropolí.

3. srpna 2005
3. srpna 2005