K zahájení projektu Trendssetter

Dne 19. února 2002 byla ve Stockholmu podepsána rezoluce o zahájení projektu Trendsetter všemi účastníky tohoto projektu, kterými jsou města: Stockholm – vedoucí projektu, Lille, Praha, Graz a Pecs.
Za vedoucího projektu - město Stockholm – podepsal rezoluci náměstek starosty pan Alf T. Samuelsson, za hl. m. Prahu náměstek primátora Martin Hejl.
Projekt Trendsetter byl schválen Evropskou unií v rámci iniciativy CIVITAS, která je zaměřena na udržitelný rozvoj dopravních systémů a snížení produkce škodlivin a hluku. Těchto cílů lze dosáhnout, především preferencí hromadné dopravy osob na úkor individuální automobilové dopravy, restriktivní politikou přístupu těžké dopravy do center měst a hledáním alternativních paliv pro automobilovou dopravu /například bio plyn nebo palivové články/.
Požadavkem iniciativy je dosažení cílů Protokolu z Kyota a Evropské unie pro snižování škodlivin v ovzduší. Tato iniciativa má ve všech zúčastněných městech silnou podporu.

Praha se účastní tří úkolů projektu :
1/ Zavedení a vyhodnocení systému preference autobusů hromadné dopravy na řízených křižovatkách
2/ Restrikce automobilů nad 3,5 respektive 6 tun při jízdách do širšího centra města
3/ Experimentální zavedení linky City busů pro cílovou skupinu občanů /starší lidé, invalidé, těhotné ženy/.

Délka trvání projektu je 4 roky od podpisu smlouvy. Projekt obsahuje i demonstrační část a velká důležitost je kladena na zhodnocení dosažených výsledků.

Za hl. m. Prahu se řešení zúčastní organizace ROPID, Ústav dopravního inženýrství Praha a Dopravní podnik Praha a.s. Koordinací veškerých výstupů byl pověřen odbor rozvoje dopravy MHMP, který při realizaci úzce spolupracuje s odborem zahraničních vztahů MHMP.

V počáteční fázi byl tento projekt schválen Evropskou komisí pro město Stockholm, Lille a Praha pod názvem HERA. Posléze byl projekt rozšířen o město Graz a Pecs.

Ing. Zdeněk Šuta, odbor rozvoje dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, tel.: 2448 4355
26. února 2002
26. února 2002