Kamery bez paměti

Večerník Praha - 8.3.2003
Podtitulek: V metru jsou sice rozmístěna "očka", ale nepořizuje se současně záznam snímaného
Autor: JAN PUCI
Případ zmláceného Jana Jařaba na Můstku ukázal, že kamerový systém v podzemce má nedostatky. Kamery totiž sledují dozorčí, kteří však nemají možnost incident nahrát, aby se pak odhalila tvář případného pachatele. Přibližně 140 kamer v podzemce hlídají také policisté z oddílu metro, ale nepočetná obsluha může vidět jen zlomek dění v metru. K rychlé nápravě zatím chybí peníze.
Praha - Veřejné prostory pražského metra snímají kamery, což u mnohých cestujících budí pocit bezpečí. Středeční případ zmláceného vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba ve stanici Můstek však ukázal, že tento systém má vážné trhliny. Neexistuje totiž záznam situace. Radnice to vidí jako chybu, vždyť kamerový systém dění v ulicích Prahy zaznamenává a uchovává. Podle radního Rudolfa Blažka tak vydatně pomáhá k potírání kriminality. Dozorčí stanice, kteří mají kamery sledovat, v případě nutnosti upozorní, aby policisté působící v metru začali akci natáčet. Takový podnět však nikdo ve středu nevydal. Dozorčího stanice, který měl incident vidět na obrazovce, teprve vyslechne policie. Nicméně už nyní je jisté, že záznam k dopadení rasistických násilníků nepřispěje. "Primární rolí kamer v metru je monitorovat plynulost přepravy cestujících a bezpečnost na místech, která jsou z přepravního hlediska nerizikovější. Proto se dění v podzemí nenahrává, navíc na to nemáme technické ani finanční prostředky," sdělila včera mluvčí DP Michaela Kuchařová. Kamery kromě dozorčích stanic sledují policisté z útvaru Metro, kteří mají možnost záznam nahrát. Podle zdrojů z magistrátu ale sleduje přibližně 140 kamer vždy jen jeden policista, což je žalostně málo. Aby mohl nějaký incident nahrát, musel by mít štěstí, že zrovna sleduje potřebnou kameru.
Přitom na povrchu funguje vše jinak. Přibližně 160 kamer umístěných v Praze sledují policisté z deseti obvodních ředitelství Policie ČR a navíc městští strážníci z patnácti okrsků. Záběry ze všech kamer se navíc archivují 48 hodin. "Výrazně to pomohlo při potírání kriminality. Uvědomujeme si, že i se systémem v metru se musí udělat něco podobného," sdělil náměstek primátora Rudolf Blažek, který chce společně s radním pro dopravu Radovanem Šteinerem navrhnout do léta magistrátu výrazné změny v celém kamerovém systému Prahy. "Šlo by hlavně o sjednocení systému kamer, které má police v metru, na povrchu a Technická správa komunikací na křižovatkách. Systém by byl napojen i na hasiče. Vše by tak bylo efektivnější, protože víc očí také víc vidí," pokračoval Blažek, podle kterého se nebude zvyšovat bezpečnost v metru přibýváním kamer, ale hlavně právě jejich důslednějším sledováním. Budou ale na plány radních peníze? "V červnu proběhne úprava rozpočtu, protože budeme mít k dispozici dvě miliardy, které zůstanou z minulého roku. Bude potřeba debatovat, kam ty peníze dáme, požadavků jsou stovky," sdělil radní Jiří Paroubek, který má na starosti městské finance. Úprava kamerového systému by si vyžádala minimálně patnáct milionů. Dopravní podnik však požaduje navýšení rozpočtu dostavby metra o dalších 420 milionů nebo peníze na zvyšování mezd pracovníků DP, proto není jisté, jestli do tohoto kolosu bude město ochotno investovat ještě další peníze. "Doufám, že město peníze na kamerový systém v metru uvolní, protože je tento krok kvůli zvýšení bezpečnosti nutný," dodal optimisticky radní Rudolf Blažek.
10. března 2003
10. března 2003