Karlín a Libeň už povodeň neohrozí

Městská část Praha 8 patřila po povodni v roce 2002 k nejvíce postiženým oblastem nejen na území hlavního města. V současné době jsou obě její části Karlín a Libeň před velkou vodou zcela chráněny protipovodňovým opatřením, díky vysokým investicím se dokonce zlepšila kvalita života místních obyvatel.

  • 3 minuty čtení

Městská část Praha 8 patřila po povodni v roce 2002 k nejvíce postiženým oblastem nejen na území hlavního města. V současné době jsou obě její části Karlín a Libeň před velkou vodou zcela chráněny protipovodňovým opatřením, díky vysokým investicím se dokonce zlepšila kvalita života místních obyvatel.

Podle primátora Pavla Béma, který v úterý osmý pražský obvod navštívil,  zasáhly povodně v této části metropole drtivou většinu objektů v majetku městské části. V současné době přitom zbývá opravit pouze jeden objekt. Zcela novou podobu  získaly i komunikace v Karlíně, ať už se jedná o páteřní tahy ulic typu Sokolovská a Křižíkova nebo o vedlejší spojnice, jakými jsou ulice Thámova či Šaldova.

„Paradoxně dnes musíme zkonstatovat, že díky povodním se rapidně zvedl rozvoj v zasažených oblastech. Narostly investice například do městské infrastruktury, které podnítily rozsáhlý stavební rozmach a s tím spojený růst celé oblasti,“ řekl primátor Bém. „Svědčí o tom řada dokončených i připravovaných projektů, zejména v oblasti Florence, Rohanského ostrova, Palmovky. Tím se brzy stanou nejen moderními a rezidenčními lokalitami, ale také přehlídkou novodobé architektury,“ dodal.

Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska se v roce 2002 nacházelo v zatopeném území v Praze 8 1100 domů, velká voda postihla 25 tisíc obyvatel. 92 procent původních obyvatel se přesto vrátilo do svých bytů.

Jen Městská část Praha 8 investovala do poškozeného obecního majetku více než 1,5 miliardy korun, TSK a Dopravní podnik hlavního města Prahy dosud v této lokalitě proinvestovaly více než 700 milionů korun,“ sdělil Nosek. „Záměrem radnice je obnova veřejného prostranství v rámci celého území Prahy 8. V těchto dnech probíhá revitalizace Karlínského náměstí, Kaizlových sadů a parku před Invalidovnou,“ doplnil starosta. V současné době je protipovodňová ochrana Karlína a Libně zcela dokončena.

Na tomto území je také jedna z nejsložitějších částí protipovodňových opatření hlavního města, která řeší ochranu území zatápěného zpětným vzdutím Vltavy do řeky Rokytky. Ústí Rokytky a vjezd do Libeňského přístavu uzavírají dnes vzpěrná ocelová vrata a mohutná čerpadla v případě potřeby odčerpají vodu z Rokytky zpět do Vltavy.

Protipovodňová opatření v této oblasti zahrnovala i výstavbu a ochranu cyklostezky, která je vedena přes celý soubor uvedených objektů i objektů v Libeňských přístavech. Zajištěn byl i provizorní pryžový vak, který zahrazením profilu křížení ulice Švábky s tělesem bývalé železnice chrání prostor Karlína proti stoleté vodě. Vak byl v červenci 2004 zkušebně osazen a naplněn vodou. Dále byly provedeny takové úpravy na kanalizaci a zajištěny těsnící vaky, které jistí zaplavení Karlína zpětným vzdutím vody přes kanalizaci. Pro provizorní ochranu Karlína byla nakoupena  mobilní čerpací technika.

Hlavní město dokončí protipovodňovou ochranu do roka

Podle primátora Pavla Béma byla na protipovodňová opatření na celém území hl.m. Prahy dosud  vynaložena  částka 1,985 mil. Kč.

„V současné době jsou chráněny oblasti centrální části metropole od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Hrazení zatím chybí na Zbraslavi, v Radotíně, v Chuchli a v Troji. V těchto částech bude protipovodňová ochrana do října příštího roku,“ uvedl Bém. 

Zbývající dvě  etapy 0006 Zbraslav, Radotín a Chuchle a  etapa 0007 Troja jsou nyní ve fázi přípravy, do dvou týdnů by na tyto stavby měla být vypsána výběrová řízení. Náklady na tyto etapy podle primátora dosáhnou zhruba 900 milionů až miliardu korun. Termín dokončení se podle jeho slov vzhledem k finančním možnostem města podaří zřejmě zkrátit.

V Praze 10.10.2006

 

10. října 2006
10. října 2006