Karlínské Soho

Euro - 24.3.2003
Podtitulek: Developerský projekt. Protipovodňová opatření nastartovala novou vlnu stavebních aktivit
Autor: Kateřina Menzelová
Developerské aktivity v Karlíně, který byl při loňských srpnových povodních jednou z nejvíce postižených pražských čtvrtí, budou pokračovat. V části hlavního města, která byla před velkou vodou nejrychleji se rozvíjející pražskou částí, se ještě letos začnou stavět další administrativní budovy. Dočkají se i zájemci o nové bydlení, v příštím roce má v Karlíně vzniknout zhruba stovka atypických rezidencí. Tyto záměry opět posílilo schválení harmonogramu protipovodňových opatření v Praze.
Splněná podmínka
Pro letošní rok vyčlenil pražský magistrát na protipovodňová opatření 400 milionů korun z půjčky Evropské investiční banky. Stavba bariér by mohla být zahájena v červnu nebo v červenci. Dalších 900 milionů až jednu miliardu poskytne magistrát v příštím roce. Podstatná část protipovodňových valů by tak měla být hotova na konci roku 2004.
Zábrany proti velké vodě byly jednou z podmínek developerských firem sdružených v konsorciu Investoři pro Prahu 8, jehož členy jsou Real Estate Karlín Group, Europolis Invest Group, Metrostav, IMMOCONSULT Praha - dceřiná společnost Volksbank, AHI Group, AIG/Lincoln a další, kdo mají zájem v Karlíně investovat. "V okamžiku, kdy magistrát vydá oficiální prohlášení, že se v Karlíně vybudují protipovodňové bariéry, začneme se stavbou bytových i administrativních objektů, prohlásil v říjnu minulého roku Milorad Miškovič, obchodní ředitel developerské společnosti Real Estate Karlín Group (REKG). Své slovo developeři dodrželi.
"Slib magistrátu pro mě znamená znovuzrození Karlína. Prioritou nebyly projekty mých staveb, ale zabezpečení proti povodním, protože stavět v této čtvrti bez protipovodňové ochrany by byl nesmysl, říká Serge Borenstein, spolumajitel REKG. Na pozemcích, které vlastní členové konsorcia, by během pěti let mělo vzniknout 500 tisíc metrů čtverečních kancelářských a bytových prostor v celkové hodnotě mezi 25 až 35 miliardami korun. Pro srovnání: za posledních třináct let bylo v Praze vybudováno 1,28 milionu metrů čtverečních kvalitních kancelářských prostor. Karlín tedy bude disponovat až 40 procenty toho, co na trhu kancelářských prostor vzniklo od roku 1990.
Společnost REKG koupila v Karlíně nemovitosti bývalých závodů ČKD Dukla a ČSAO. Od roku 1997, kdy byla firma založena, postavila v této pražské čtvrti zhruba 30 tisíc metrů čtverečních, určených především pro kanceláře. V konečném součtu by chtěla v Karlíně dosáhnout přibližně 250 tisíc metrů čtverečních kancelářských, obchodních a bytových ploch. První po povodních. V současné době REKG připravuje projektovou dokumentaci k pěti administrativním stavbám v Karlíně - Corso II, Corso III, Corso IV a Cubus Karlín na rohu ulic Křižíkovy a Šaldovy. Ten se stane patrně prvním administrativním objektem postaveným po povodních. "Cubus Karlín bude avantgardním komplexem nejen kvůli své architektuře, ale z hlediska technologie, říká Serge Borenstein.
Podobně jako administrativní budovy Palác Karlín a Corso Karlín, které dokončila společnost Real Estate Karlín Group v roce 2001 a později prodala investičním fondům, zamýšlí Borenstein odprodat i nově plánované projekty. "Jsme developeři, nikoliv investoři. Proto chceme prodat všechny budovy, které postavíme. Postavíme - prodáme. Možná se to jednou změní a stanou se z nás investoři, kteří kupují domy a udržují je. Teď se ale soustředím na kreativní stránku," říká Borenstein. Palác Karlín a Corso Karlín prodala REKG v loňském roce rakouským investičním fondům M.A.I.L. a konsorciu Zwerenz & Krause a ImmoRent. "S transakcí jsme byli velmi spokojeni. Nevidím důvod, proč bychom s těmito firmami nevyjednávali i nadále, dodává Borenstein.
Stavbu projektu Cubus Karlín chce REKG zahájit ještě před koncem letošního roku. Ostatní budovy přijdou na řadu později. "Každý rok nabízíme přibližně 15 000 metrů čtverečních jako spekulativní prostory. Zbytek je pro předem dohodnutého nájemce. Během několika měsíců začneme s propagací budovy Corso II a uvidíme, jaká bude odezva. Doufám, že Karlín dosáhne stejné úrovně jako před povodněmi. Bude to ale tak rok trvat, protože lidé chtějí vidět zahájení stavby protipovodňových bariér. V Karlíně jsou administrativní budovy, které ještě nejsou zcela plné. Proto musíme být opatrní. Chceme se nyní soustředit hlavně na rezidenční projekty, říká Borenstein.
Jako v New Yorku.
Mnoho lidí, kteří museli po povodních Karlín opustit, se obávalo, že se jejich čtvrť změní sice na místo s moderními budovami, ty však budou sloužit pouze k administrativním nebo obchodním účelům. Z Karlína se však zřejmě nestane vybydlené centrum podobné Down Townu v Londýně. První "popovodňovou rezidencí" je rozsáhlý projekt Šaldova, jejímž developerem je REKG. Vznikne z bývalého industriálního objektu závodu ČSAO. V celém komplexu vznikne několik desítek loftů. Atypický projekt bydlení bude prvním svého druhu ve střední a východní Evropě. Co znamená loft? Vzniká rekonstrukcí průmyslového objektu, čímž se dosahuje velkoprostorové, nedělené bytové jednotky s vysokým stropem a dostatkem světla. Borenstein ale upozorňuje, že loft je i způsobem života.
"Tento model pochází z New Yorku a z Londýna. Umělci, zpěváci a herci neměli dostatek peněz na to, aby bydleli v nejužším centru měst. Proto si velké, již nepoužívané tovární haly dali přestavět na rozlehlé ateliéry, ve kterých zároveň bydleli. Na návštěvu za nimi chodili movití známí, kteří sice bydleli v centru, ale v malých bytech. Proto se postupně začali stěhovat do těchto míst, říká Borenstein. Tím, jak se centra měst rozrůstala, octly se bývalé průmyslové čtvrti s lofty, jako je londýnské nebo newyorské Soho, v bezprostřední blízkosti centra. Podobný osud má i Karlín.
Lofty v rezidenci Šaldova budou v základní velikosti 80 metrů čtverečních. Zájemci si však budou moci objednat i plochu větší. "Vše je v jedné úrovni, prostory jsou otevřené včetně kuchyně. Odděleny jsou pouze koupelny a WC. Je to zvláštní způsob bydlení. Uvidíme, jaká bude odezva lidí v Praze," říká Borenstein. Výstavba rezidence Šaldova by měla začít ještě do konce letošního roku. Vznikne v ní přibližně 80 až 100 loftů na základě toho, o jak velké prostory bude zájem.
25. března 2003
25. března 2003