Kdo může za vodu v metru

Večerník Praha - 10.5.2003
Podtitulek: Magistrátní komise se zaměřila na analýzu příčin zatopení metra a z ní vyplývající napravení chyb. Označení viníků je na policii.
Autor: Jan Puci
Kdo čekal, že magistrátní komise, která od září minulého roku šetřila příčiny zaplavení pražského metra při ničivých povodních, ukáže na konkrétní viníky, musel být zklamán.
Ve více než šedesátistránkovém dokumentu, který se dostal předčasně na veřejnost, totiž žádná jména nejsou. Zprávu o šetření příčin zaplavení pražského metra v době srpnových povodní 2002 někdo z členů vyšetřovací komise tajně rozeslal novinářům, ačkoliv byl dokument teprve v připomínkovém řízení. Rozhořčený předseda komise František Laudát však připouští, že definitivní podoba už se nijak zásadně nezmění; kromě drobných úprav bude ještě doplněna o počítačovou simulaci zatopení podzemky, kterou vypracoval Metroprojekt. Ta se také ještě v průběhu vyšetřování dostala neplánovaně na veřejnost.
Mohutná povodeň
Hlavním viníkem zatopení metra byla podle zprávy komise neočekávaná mohutnost povodně, na kterou nebyla ochrana metra dimenzována. Přesto si komise myslí, že některým škodám bylo možné zabránit, kdyby řádně fungoval ochranný systém metra (OSM), který tvoří tlakové uzávěry, a hlavně kdyby byl včas aktivován. Systém totiž podle názoru členů komise nebyl včas spuštěn, a také špatné utěsnění kabelových průchodek kolem uzávěrů bylo sice druhotnou, ale také důležitou příčinou zaplavení. Tato skutečnost měla vliv hlavně na rozsah a rychlost šíření vody metrem. Zpráva komise má 66 stran a popisuje zjištění třech subkomisí: organizační, technologické a stavební. Zpráva má charakter popisu fungování či struktury složek, které souvisí s pražským metrem. Průběžně se v ní objevují vyjádření a hodnocení subkomisí.
Jde o odborný text
"Většina členů vyšetřovací komise jsou skuteční odborníci, ať už stavební, dopravní, či přes bezpečnost. Proto je to odborný text, a ne nějaké policejní vyšetřování, které by hledalo osoby, které za zaplavení metra mohou," sdělil předseda komise a zároveň jediný zastupitel v komisi František Laudát. Na dalších stránkách dokumentu je rozebírán povodňový plán a povodňová dokumentace. Z šetření vyplývá, že krizový štáb se choval během povodní více operativně než plánovitě. Zpráva magistrátní komise dopravnímu podniku vytýká, že ten se zavázal udržovat OSM i přes skutečnost, kterou věděl, že finanční prostředky učené k tomuto účelu jsou nedostačující. Na sebe tak prý přebíral závazky, které nemohl dostatečně plnit. V této souvislosti vytýká komise státu, že údržbu OSM dostatečně finančně nepodporoval.
Bez povodňového plánu
Zpráva se také zabývá povodňovými plány. Komise zjistila, že povodňový plán dopravního podniku vůbec neexistuje. "Tento fakt sice nepovažujeme z hlediska činnosti metra při povodních za rozhodující a vedoucí k zaplavení podzemky, ale jeho nezpracování je jedna z příčin chyb nekázně a nepřesností v předávání informací a zároveň nejasností v systému řídicích pravomocích," píše se ve zprávě. Komisi se moc nelíbil ani současný povodňový plán metra. Dopravnímu podniku např. vytýká, že není přepracován ve smyslu vodního zákona, ale připomínek je ještě více. Tou vůbec nejzávažnější je, že plán nedefinuje, kdo může vydat pokyn k ukončení provozu metra.
Jak zastavit celé metro
Vlakový dispečer totiž může nařídit uzavřít stanici a nechat evakuovat cestující, ale nemůže uzavřít celé traťové úseky. Kvůli tomu se ztráty zbytečně navýšily, protože DP přišel při povodni o dvě soupravy. V době, kdy již do tunelu tekla voda z Vltavy, nechali pracovníci provozovatele pražské MHD přistavět v noci do stanice Florenc na trase B dvě soupravy, aby ráno vyjely jako první na trať. Voda soupravy o pár hodin později celé zatopila. Naopak k povodňovému plánu hl. města Prahy nemá komise skoro žádné výhrady. "Je zpracován v souladu se zákonem o vodách, zkušenosti však ukázaly potřebu ho přeci jen doplnit a přepracovat nad rámec stávajícího zákona," sděluje zpráva komise. Jedním z důvodů zaplavení metra je podle komise výpadek elektrického proudu, protože kvůli tomu přestalo fungovat odčerpávání vody. Nedostatkem je podle komise umístění elektrických zařízení důležitých pro činnost čerpadel do nejnižších částí stanic.
Chyby v metru
Podle komise mohly být škody v metru menší, kdyby se povodňová komise metra nedopouštěla chyb. "Činnost komise probíhala i přes formální nedostatky věcně správně na trati C i A, ale na trati B již tento proces vykazoval prvky improvizace a nepřesnosti výkonu služby téměř hraničící s porušováním služebních povinností a provozních předpisů," pokračuje zpráva, podle níž měla být všechna opatření uskutečněna dříve. Vyšetřovací komise tedy po devíti měsících uzavírá svou činnost. Podle primátora Pavla Béma by se měla veřejnost seznámit s oficiálními výsledky vyšetřování do čtyř týdnů a zhruba v polovině června si troufá primátor ukázat prstem na konkrétní viníky zatopení, ačkoliv komise s žádnými jmény nepřišla. V této souvislosti jsou podle úvah některých odborníků nasnadě generální ředitel DP Milan Houfek, ředitel metra Ladislav Houdek a vedoucí OSM Jiří Svoboda.
Příčiny zatopení metra
Primární:
Neočekávaná mohutnost povodně, na kterou nebyla ochrana metra dimenzována. Hladina totiž dosáhla dva metry nad úroveň stoleté vody.
Povrchová voda tak přetekla ve stanicích Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka přes protipovodňové hrazení.
Přerušení dodávky elektrického proudu mělo za následek zastavení čerpání průsakové vody z podzemky.
Destrukce větracího výdechu stanice Invalidovna v ulici Sokolovská už při stoleté vodě, což zapříčinilo vnik vody do trasy B.
Příčinou zatopení podzemních prostor nebyly statické poruchy nosných konstrukcí tunelů a stanic.
Ani včasnější uzavření podzemních prostor by nepřineslo žádný podstatnější efekt.
Sekundární:
Netěsnost kabelových průchodek u tlakových předělů.
Poruchy nenosných prvků stavebních konstrukcí. Například betonový práh pod tlakovým uzávěrem mezi Florencí a Nám. Republiky.
Nedostatečně uzavřený staniční tlakový uzávěr ve stanici Florenc B.
Neuzavření některých traťových předělů na trase B a A.

Až budou viníci, potrestáme je
Pražský dopravní podnik se zatím nechce ke zprávě vyšetřovací komise magistrátu nijak vyjadřovat, protože podle něj nebyla dosud oficiálně předána primátorovi Pavlu Bémovi. "To, co se dostalo prostřednictvím novinářů na veřejnost, považujeme za spekulace. Až to bude oficiální a pokud zpráva určí konkrétní viníky, jsme připraveni vyvodit osobní důsledky," sdělila mluvčí DP Michaela Kuchařová.
12. května 2003
12. května 2003