Kdo tu propadá z počtů?

Večerník Praha - 4.6.2001
Ministerstvo přeneslo dluhy vzdělávacích institucí na hlavní město Prahu.

Město má kvůli postupu ministerstva potíže s financováním školství. Na kvalitě výuky a platech učitelů by se to prý, jak vyplynulo z jednání radních, nemělo projevit. Radnice totiž bude většinu ztrát hradit z městského rozpočtu. Radní Igor Němec (ODS) kvůli tomu dokonce požadoval odvolání ministra školství Eduarda Zemana (ČSSD).
Praha dostala na letošní rok od státu dotaci na školství téměř šest miliard korun. S touto částkou však není spokojena. Reformu veřejné správy, s níž na Prahu v lednu přešlo dalších 231 škol a zařízení, využilo ministerstvo školství k přenesení finančních starostí z minulosti na Prahu.
Podle náměstka primátora Jiřího Paroubka odkázalo ministerstvo městu ztráty vzdělávacích institucí z posledních čtyř let, které dohromady dělají přes 300 milionů korun. "Ministerstvo školství se vůbec neobtěžovalo tyto ztráty nějak vyrovnat, nejspíš budeme muset tuto položku odepsat," řekl Paroubek.

Ministerstvo: školy nic nedluží
Ministerstvo školství tvrzení radních zásadně odmítá. Podle jeho mluvčí Vladimíry Al Malikiové všechny prostředky na letošní rok její úřad rozepsal transparentně a v celém objemu. "Školy nikomu nic nedluží, jde o vnitřní dluh, nikoli skutečný," sdělila Malikiová.
Město také zdědilo schodek téměř 130 milionů korun za běžné výdaje. Jde o nájemné pro školy sídlící v prostorách Prahy. "Těchto téměř devadesát milionů nám chybí, protože jdou na údržbu budov. Z toho zejména 46 milionů pro městské části je pro nás bolestivou ztrátou, "konstatoval Paroubek. Praha dále nedostala více než tři desítky milionů na mzdy učitelů. Za skandální považuje náměstek skutečnost, že město muselo zaplatit za školské úřady skoro tři miliony. I tento schodek radnice asi zaplatí ze svého rozpočtu.

Chybující úředníci
Radnice tedy musí neplánovaně ze svého rozpočtu zaplatit téměř 432 milionů korun. Městská rada nad předáním systému středního školství s takovýmto vnitřním zadlužením vyjádřila znepokojení.
"Považujeme to za hrubou rozpočtovou nekázeň," dodal Paroubek, Podle něj za to však ministr Zeman nemůže, protože to je "výsledek určitého stylu práce úředníků, který je po dlouhá léta zaveden na ministerstvu." Jiný názor na to má radní Igor Němec: "Navrhoval jsem, aby rada požadovala odstoupení ministra školství. Nakonec se o tom nehlasovalo, protože si asi všichni mysleli, že to městské radě nepřísluší."

Kompetence prý na to nestačí
Ministerstvo školství podle Němce selhalo ve své nejzákladnější funkci. "Jde to dokonce až k podezření, že neplní zákon o rozpočtových pravidlech. Jestli je něco pozitivního na transformaci veřejné správy, tak to, že se podařilo ministerstvo školství izolovat od školství jako takového," uvedl Němec.
Mluvčí ministerstva Malikiová ale tvrdí, že předání majetku probíhá podle platného zákona. Ministerstvo by podle ní za optimální řešení považovalo, kdyby byla nalezena zákonná možnost, jak dosavadní účetní ztráty převáděných organizací vypořádat bez dodatečných nároků na rozpočet státu nebo krajů. "To však přesahuje kompetence ministerstva," podotkla mluvčí.
FRANTIŠEK KOSTLÁN
5. června 2001
5. června 2001