Kdy už to úředníci pochopí...

Večerník Praha - 8.6.2001
Státní úředník je placen z našich daní. Za svůj plat by se měl starat o naše blaho. Neměl by nám komplikovat život, ale spíše pomáhat věci vyřizovat. Zcela určité je takových úředníků spousta. Velmi mnoho se jich však chová tak, že normálnímu člověku zůstává rozum stát. Včera dopoledne měl problém každý, kdo se chtěl dovolat na ústřednu Magistrátu hlavního města Prahy. Stále obsazovací tón. Tak se mi podařilo dovolat alespoň do informační kanceláře. A to jsem neměl dělat. Jinak docela příjemná operátorka mi na upozornění, že magistrátu nefunguje ústředna, odpověděla naprosto neadekvátně. Nejdříve mi chtěla říci telefonní číslo, na které mám jejich poruchu nahlásit. Po mé poznámce, jestli to jako zaměstnankyně magistrátu nemůže udělat sama, se začala rozčilovat. Není tam prý od toho, aby zařizovala opravy a ze své kanceláře nebude nikam volat.
Jinými slovy mi vlastně řekla, že mám zařídit odstranění poruchy na úřadě, ve kterém sama pracuje. Skutečný Kocourkov. Kdy už úředníci konečně pochopí, že kdyby se tímto způsobem chovali v soukromé firmě, tak by za svou aroganci a neochotu dostali možná i výpověď?
Miroslav Benč

Informační kancelář MHMP, OPR
Redaktor Miroslav Benč ve své poznámce „Kdy už to úředníci pochopí …“ uveřejněném 8.6.2001 ve Večerníku Praha zmiňuje svoji špatnou zkušenost s dovoláním na ústřednu Magistrátu hlavního města Prahy a s jednáním pracovnice informačního střediska. Odbor public relations Magistrátu hlavního města Prahy cítí za povinnost se k oběma popisovaným a ironicky glosovaným problémům vyjádřit.
Jak jsme si ověřili, k poruše telefonní ústředny dne 7.6.2001, jak se redaktor Benč domnívá, vůbec nedošlo. Je ale pravda, že čekací doby na přijetí telefonických hovorů magistrátní ústřednou se v poslední době prodloužily. Důvodem je enormní nárůst telefonátů poté, co pod Magistrát byly převedeny odbory vyřizující agendy, o které je u občanů velký zájem, např. řidičské průkazy, evidence řidičů, dopravní přestupky, odvolání proti nepřijetí žáků ke studiu do středních škol, odvolání proti nevydání cestovního pasu, apod.
Rozšířením pravomocí Magistrátu se zvýšila i četnost telefonických dotazů a také návštěv občanů v informačním středisku. Dvě pracovnice zde denně průměrně poskytnou přes dvě stě informací a rad. Pro zájemce je tu také zdarma k dispozici více než tři sta dvacet druhů písemných materiálů, brožurek, letáků, přehledů, návodů na vyřizování záležitostí na Magistrátu, map, formulářů a k prodeji přes čtyři sta druhů vyhlášek.
Jak vyplývá z uvedeného, jedná se o velmi náročné pracoviště. Právě nadměrné pracovní vytížení bylo příčinou poněkud nevhodného chování zaměstnankyně informačního střediska, během telefonickém rozhovoru, na které si redaktor Benč stěžuje. Bez ohledu na tuto skutečnost bylo této pracovnici její neadekvátní chování důrazně vytknuto. Redaktorovi Miroslavu Benčovi se velice omlouváme a reflektujeme, že přes uvedené nedorozumění ocenil, že hovořil „s jinak příjemnou operátorkou“.
12. června 2001
12. června 2001