Koeficienty pro výpočet daně z nemovistosti jdou do přípomínkového řízení

Městská rada dnes postoupila k připomínkovému řízení novelu vyhlášky o výši koeficientů pro výpočet sazby daně z nemovitostí a rozhodla, že se městské části mají k návrhu vyjádřit do 15 dnů od jeho doručení.
Připomeňme, že zákon č. 65/2000 Sb., od 1. 1. 2001 rozšířil v § 7 předmět daně ze staveb o byty a nebytové prostory včetně spoluvlastnických podílů na společných částech staveb, jejichž vlastnictví je evidováno v katastru nemovitostí. Okruh poplatníků daně z nemovitosti se tím rozšířil o vlastníky bytu a samostatného nebytového prostoru, pokud je jejich vlastnictví evidováno v katastru nemovitostí. A v návaznosti na toto rozšíření předmětu daně ze staveb došlo k rozšíření ustanovení § 11 o základní sazbu daně pro byty a samostatné nebytové prostory.
Přitom v § 11 odst. 3 písm. a) a b) zákona č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitostí je obcím dána možnost zvýšit a obecně závaznou vyhláškou stanovit koeficient pro výpočet sazby daně z nemovitostí i u bytů a samostatných nebytových prostor.
Pro výpočet sazby daně z nemovitostí jsou u stavebních pozemků a u obytných domů a ostatních staveb tvořících příslušenství k obytným domům v Praze zatím stanoveny vyhláškou koeficienty 5,0 a koeficient 1,5 platí pro výpočet sazby daně u staveb pro individuální rekreaci a rodinných domů využívaných pro individuální rekreaci, u staveb, které plní doplňkovou funkci k těmto stavbám, u garáží vystavěných odděleně od obytných domů a u staveb pro podnikatelskou činnost.
Navrhovaná vyhláška nyní rozšiřuje použití těchto koeficientů i na byty a samostatné nebytové prostory (které jsou dle novely zákona o dani z nemovitostí předmětem daně ze staveb) od ledna příštího roku následovně:

* U stavebních pozemků se koeficient pro výpočet sazby daně z pozemků pro celé území hlavního města Prahy zvyšuje na 5,0.
* U obytných domů a ostatních staveb tvořících příslušenství k obytným domům u bytů a u ostatních samostatných nebytových prostorů se koeficient pro výpočet sazby daně ze staveb pro celé území hlavního města Prahy zvyšuje na 5,0.
* U staveb pro individuální rekreaci a rodinných domů využívaných pro individuální rekreaci, u staveb které plní doplňkovou funkci k těmto stavbám, u garáží vystavěných odděleně od obytných domů a u samostatných nebytových prostorů užívaných na základě rozhodnutí příslušného stavebního úřadu jako garáže a u staveb pro podnikatelskou činnost a u samostatných nebytových prostorů užívaných na základě rozhodnutí příslušného stavebního úřadu pro podnikatelskou činnost se stanoví pro celé území hlavního města Prahy koeficient pro výpočet sazby daně ze staveb na 1,5.

Novela zákona č. 65/2000 Sb. současně rozšířila i okruh osvobození - od daně z nemovitostí jsou osvobozeny i byty a včetně podílu na společných částech stavby, jejichž vlastnictví je evidováno v katastru nemovitostí a to:

* na dobu 15 let počínaje rokem následujícím po vydání kolaudačního rozhodnutí, byty ve vlastnictví fyzických osob v novostavbách obytných domů
* do zdaňovacího období roku 2002 včetně byty převedené do vlastnictví fyzických osob z vlastnictví státu, obcí a družstev.

Podle zákona je daň z nemovitostí příjmem rozpočtu obce a její výnos převáděný finančními městu finančními úřady v Praze je dále převáděn na jednotlivé městské části v Praze. Ty tedy inkasují tuto daň z nemovitosti nacházející se na jejich území. Podle údajů Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu je evidováno v katastru nemovitostí cca 73 tisíc vlastníků bytů (včetně spoluvlastnických podílů na nebytových prostorech), ale vzhledem k tomu, že není známa výměra bytů a nebytovek v metrech, nelze zatím výnos této daně v hlavním městě odhadnout. Pokud by navrhovaná novela nebyla přijata, bude daň z nemovitostí u bytů a samostatných nebytových prostorů vyměřená sazbou a koeficientem stanoveným zákonem o dani z nemovitostí. Pokud bude novela přijata, nabyla by účinnosti od 1. ledna roku 2002.
22. května 2001
22. května 2001