Kolikeré že to ceny?

Týden - 30.10.2000
Jen co jsme se v tomto sloupku minulý týden uchlácholili, že dvojí ceny v hotelech a restauracích nejsou okrádáním cizinců, nýbrž jen přátelskou slevou našincům ze spravedlivých tržních cen, narazil jsem na další geniální trik české důmyslnosti, jak brát cizince na hůl. Totiž pokutu čtyři sta korun na osobu, kterou jsem v pražském metru viděl platit zkoprnělou skupinu Angličanů. Prý o jednu stanici přejeli trasu povolenou v rámci ceny svých jízdenek. Jestli jste si někdy kladli otázku,jakým reálným tržním hodnotám odpovídá těch asi už osm či kolik různých tarifů, či jaké jsou skutečné důvody jejich 6ím dál méně srozumitelné komplikovanosti, délky trasy a doby platnosti, zkuste toto vysvětlení: Účelem je zblbnout cizince natolik, aby neměli tušení, jaké jízdenky si kam kupovat, takže nesmějí být překvapeni, když se jim napočítá pokuta v libovolné výši. Napomáhá tomu informační mlha, kterou tvoří nepřítomnost plánků metra před vstupem, na nichž by si neznalec Prahy mohl zjistit, jak se kam dostane a jaký tarif má vlastně platit. O jakýchsi celodenních či několikadenních jízdenkách či průkazkách se cizinec nikde nedozví, žádná turistická kancelář mu je nenabízí. Informace v několika jazycích o přesných tarifech a délkách jízdy těžko kde najde. Možná si říkáte, co mají cizinci co remcat. Pražské metro pořád stojí jen zlomeček toho, co se platí v západních metropolích. Z předměstí Londýna do centra se nedostanete za míň než sto korun za jednu jízdu, celodenní zlevněná jízdenka vás přijde na dvě stě padesát, ani s rodinnou slevou to nepořídíte za míň než dvě stě. A když omylem přejedete své povolené pásmo, na místě platíte pokutu šest set korun. A máte určitě pravdu. Česká veřejná doprava je subvencovaná z českých daní. Proč by měl chudý český daňový poplatník subvencovat bohaté západní kapitalisty, aby si levně rejdili pražským metrem? A přirozená logika nám diktuje toto: Cizinec jen ať tady platí stejné "fair" ceny jako doma včetně těch pokut. A našinec ať se vozí zadarmo. Ať už holt z toho kapitalismu konečně taky něco má.
Benjamin Kuras

Redakce IN, Schreib
Možná, že mám na věc zkreslený pohled, ale podle mne se tomu, když stejnou pokutu za porušení nějakého pravidla zaplatí cizinec i domácí, "dvojí cena" neříká.
Jinak jsem docela přesvědčen o tom, že cizinci jsou na poměrně striktní pravidla ve veřejné dopravě z domova zvyklí, a že v podstatě dva druhy jízdenek - nepřestupní pro pár stanic a přestupní pro vymezený čas - pro ně nepředstavují tak složitý oříšek. Informace o tarifech (včetně cizolazyčných) v metru i jinde jsou.
Celkově vzato, to zase asi není až takový světoborný problém, i když o více či méně dramatickém vyznění sloupku si samozřejmě rozhoduje autor sám. Nic proti tomu. Ale tvrdit, že celý tarifní systém pražské MHD je vytvořem na okrádání cicinců, to už chce značnou dávku básnické nadsázky, protože více druhů jízdenek (na 24 hodin, týdenní atd.) bylo vytvořeno především proto, aby se vyšlo vstříc právě turistům. A ti to kvitují s uznáním, protože to ze světa znají.
Jinak když někdo přijede do ciziny, musí se řídit pravidly, která tam platí a někdy holt zakopne. Totéž se stane nám venku. Někdy to vyřeší trocha vstřícnosti od revizora navíc, někdy je revizor "pes" a drží se striktně předpisů (má to ostatně v popisu práce), ale obviňovat párvě pražskou hromadonu dopravu z cíleného pogromu na turisty...
30. října 2000
30. října 2000