Komunističtí zastupitelé si předávali zkušenosti

Haló noviny - 28.1.2003
Autor: Jiří OVČÁČEK
V polovině ledna se sešli v prostorách Poslanecké sněmovny pražští zastupitelé zvolení za KSČM, někteří poslanci KSČM a členové Pražské rady KSČM. Jejich setkání však nemělo ráz slavnostní formální akce, ale bylo ryze pracovní. Společné cíle byly jednoznačné - vytyčit priority, na které je potřeba při práci v zastupitelstvech po komunálních volbách soustředit, navázat dobrou spolupráci mezi Pražskou radou KSČM a zastupiteli a využít praktických zkušeností zástupců lidu při tvorbě odborného zázemí.

Poděkování za práci zastupitelů
Na semináři, konaném v síni státních aktů Poslanecké sněmovny, se sešlo 58 zastupitelů z pražských městských částí, členové Zastupitelstva hlavního města Prahy včetně předsedy klubu pražských zastupitelů za KSČM Františka Hoffmana, jako hosté poslanec František Beneš a poslanec a místopředseda ÚV KSČM Václav Exner. Přítomen byl ještě místopředseda Pražské rady KSČM Pavel Ambrož a předsedkyně PR KSČM Marta Semelová, která na úvod promluvila k přítomným: "Toto setkání je první po listopadových komunálních volbách. Chci vám všem poděkovat za vaši práci, za to, jak jste se angažovali ve volební kampani. Blahopřeji vám ke zvolení a přeji mnoho úspěchů do další práce." Předsedkyně Pražské rady poukázala na některé důležité momenty, které budou ovlivňovat práci zástupců lidu: "Čeká nás náročný rok. Například se bude konat referendum o vstupu do EU, trápí nás také mimořádně napjatá mezinárodní situace." Po úvodním slovu Marty Semelové přišly na řadu příspěvky jednotlivých hostů.

Obhájit politiku KSČM před veřejností
Místopředseda Pražské rady Pavel Ambrož se ve svém příspěvku soustředil na praktické problémy práce zastupitelů zvolených za KSČM:
"Jste reprezentanti a zástupci strany na veřejnosti, vaše činnost je součástí místní politiky KSČM."
Do oblasti místní politiky patří podle Ambrože i oblast spolupráce s občanskými sdruženími:
"Je potřebné jejich činnost a zaměření sledovat, a to i u těch, kteří mají vůči KSČM předsudky. Musíme se snažit zapojit do jejich práce a pozitivně je tak ovlivňovat."
Další problematikou, na kterou je potřeba se obrátit, je vzájemné předávání informací:
"Mnohdy chybí názory soudruhů z městských částí. Často totiž v Zastupitelstvu hlavního města nemají představy o tom, co se děje v městských částech. Musíme proto zlepšit předávání informací a najít vhodné formy jejich přenosu - například internet a mobilní telefony, tedy moderní komunikační prostředky. Cílem je oboustranně zlepšit informační toky," podotkl Ambrož. Mezi jednotlivými zastupiteli mohou sice podle místopředsedy PR KSČM vznikat odlišné názory, pomocí vzájemné informovanosti se však mohou postupně sjednocovat.
"Do oblasti informační politiky patří také nutnost obhájit naši politiku před veřejností," poukázal Ambrož na další možnost vylepšování práce zastupitelů.

Splnit sliby dané voličům
Ve "velkém" pražském zastupitelstvu je pomalu dokončována povolební etapa. Zvolení byli primátor, radní, předsedové a členové jednotlivých komisí. Podle Františka Hoffmana, předsedy klubu pražských zastupitelů za KSČM v ZHMP, již nic nebrání odstartování běžného pracovního rytmu. Hoffman vyzval na semináři své kolegy k těsnější spolupráci:
"Rádi bychom využili zkušeností vás, zastupitelů z jednotlivých městských částí, například z práce v jednotlivých výborech."
Předseda pražských zastupitelů pak seznámil účastníky s prací komunistů na radnici a s jejich prioritami v blízké budoucnosti. V prvním pololetí tohoto roku se komunisté podle Hoffmana zaměří především na oblast školství a privatizaci obecního bytového fondu.
"Chceme změnit zásady privatizace a otevřít toto komplikované téma," podotkl k plánům zastupitelů Hoffman a prozradil i komunisty prosazované řešení:
"Peníze z privatizace bytů by se měly vracet zpět do bytového fondu." Předseda zastupitelů si je vědom, že ne všechno se podaří prosadit, přesto nepodléhá pesimismu a dodává:
"Je potřebná především postupná, mravenčí práce." Také problematika koncepce pražského školství bude pro komunisty prioritou.
"Dotýká se totiž úzce našeho volebního programu, budeme se tedy k němu výrazně vyjadřovat," uvedl Hoffman.

Využít odborných znalostí
Ještě než zastupitelé zasedli k jednacím stolům, provedl je sněmovnou poslanec KSČM František Beneš. V průběhu semináře pak vystoupil se svým příspěvkem, ve kterém informoval přítomné především s legislativním plánem poslaneckého klubu KSČM. Ten má padesát bodů.
"Pro každého z nás poslanců je v něm 4 až 5 zákonů, na jejichž tvorbě se budeme podílet," uvedl Beneš, podle kterého je potřebné při práci na uskutečnění plánu spolupracovat s odborným zázemím, které poskytuje Pražská rada KSČM, ale i jednotliví zastupitelé díky svým zkušenostem. Za příklad práce poslanců KSČM pak Beneš uvedl zákon o ochraně nájmů, který citlivě řeší dnes tolik diskutované téma deregulace nájemného.
"V případě uplatnění našeho zákona by průměrné nájemné v celé ČR bylo menší než 30 korun za metr čtvereční," podotkl Beneš k návrhu komunistických poslanců.

Diskuse přinesla nové podněty
Po plánovaných příspěvcích nastal čas k diskusi nad problémy, které trápí nejen obyvatele hlavního města. Například zastupitelka městské části Praha 10 Jana Čunátová upozornila na otázku rozpočtu: "Je potřebné dát si pozor, na co jsou prostředky z rozpočtů využívány. Konkrétně bych ráda upozornila na nevyčerpané částky z uplynulého roku. Je potřeba prosadit, aby byly přesunuty do fondu rezerv. O jejich čerpání pak máme lepší přehled."
Problematiku rozpočtu považuje za důležitou i místopředseda ÚV KSČM Václav Exner:
"Dávám zapravdu poznámkám o rozpočtu. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, která by měla být předmětem zájmu nás všech." Exner v této souvislosti poukázal na snížení ratingu Prahy a na neustálé zadlužování metropole:
"Již nyní narážíme v této oblasti na určité hranice, mimo to brzy vyvstane problém dlužné peníze začít splácet."
Zastupitelé se dotkli i otázky vstupu ČR do Evropské Unie, konkrétně se zaměřili na čerpání peněz z programů unie, například PHARE, či ISPA. V současnosti totiž neexistuje jednotná metodika, určující, jak finance získávat.
"To je výzva odbornému zázemí, našim poslancům a zastupitelům. Je nutné požadovat na úřednících, aby zastupitele průběžně informovali o postupech v otázce peněz z EU," podotkl Exner.
Účastníci semináře se ještě věnovali širokému spektru problémů, například zastupitel Miroslav Prokeš upozornil na katastrofální úbytek kvalifikovaných učitelů v Praze, několik příspěvků se dotklo nedávných povodní, zastupitelé se soustředili i na otázku zdravotnictví, důstojného bydlení nebo dopravy v hlavním městě.
Komunisté, kteří obdrželi důvěru občanů v komunálních volbách, tak dokázali, že na prvním místě je pro ně prospěch města a jeho obyvatel. Starosti občanů jsou totiž také jejich starostmi.
28. ledna 2003
28. ledna 2003