Král Kambodže a čestný občan Prahy Norodom Sihamoni navštívil naši metropoli

Kambodžský král Norodom Sihamoni, jemuž minulý týden zastupitelé udělili čestné občanství hlavního města Prahy, je pravděpodobně jediným monarchou na světě, který hovoří plynně česky. V rámci čtyřdenní oficiální státní návštěvy naší metropole dnes dopoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice od primátora Pavla Béma převzal vedle zmíněného udělení občanství také symbolický klíč od městských bran, tři různá vydání Babičky Boženy Němcové a desetileté předplatné přehledu kulturních akcí v Praze.

  • 5 minuta čtení

Kambodžský král Norodom Sihamoni, jemuž minulý týden zastupitelé udělili čestné občanství hlavního města Prahy, je pravděpodobně jediným monarchou na světě, který hovoří plynně česky. V rámci čtyřdenní oficiální státní návštěvy naší metropole dnes dopoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice od primátora Pavla Béma převzal vedle zmíněného udělení občanství také symbolický klíč od městských bran, tři různá vydání Babičky Boženy Němcové a desetileté předplatné přehledu kulturních akcí v Praze.

Ihned po uvítání primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem se celá kambodžská delegace v čele s panovníkem vydala položit kytici k pomníku mistra Jana Husa. Osobnost Jana Husa byla také jednou z maturitních otázek budoucího krále Kambodže, který v Praze vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění.

„Již téměř sto šedesát let se uděluje čestné občanství hlavního města Prahy. Za tu dobu jej získali vědci, maršálové, církevní preláti, umělci, sportovci, prezidenti…ale ještě nikdy král. Chápu to jako posun v myšlení lidí, že monarchie nemusí znamenat nedemokratický přístup, že dynastický princip začíná být opět chápán jako záruka stability a kontinuity,“ řekl ve svém úvodním projevu pražský primátor Pavel Bém. „Jste prvním čestným občanem z jiného než evropského kontinentu, což je opět výrazem stále platného faktu, že Praha je křižovatkou kultur. Před čtyřiceti čtyřmi lety byla Praha jediným místem na světě, které vám poskytlo domov. Když jsem podal návrh na udělení čestného občanství Vašemu veličenstvu, přihlásilo se neuvěřitelné množství vašich bývalých spolužáků, učitelů, přátel. Proto dovolím-li si parafrázovat závěr vašeho oblíbeného románu Babička, kde paní kněžna při pohledu na zástup těch, kteří babičku milovali, pronáší „šťastná to žena“!, říkám „šťastný to muž“!“

Román babička byl také vedle symbolického klíče od městských bran a desetiletého předplatného pražského kulturního přehledu hlavním darem, který primátor Bém panovníkovi věnoval. Babička se v knihovně kambodžského krále objeví hned ve třech vydáních: z roku 1901, pozdější ilustrované a nejnovější vydání z letošního roku.

„Praha je stále mým druhým domovem, léta dětství a mládí tady strávená patří k nejšťastnějším v mém životě,“ vyznal se král Norodom Sihamoni dokonalou češtinou. „Praha je nejkrásnějším městem světa s oslňující historií a kulturním bohatstvím. A ještě více si cením bohatství osobních přátelství, která přetrvala léta odloučení.“

Oficiálního přijetí se na straně hlavního města zúčastnil také náměstek primátora Jan B§urgermeister, náměstek Rudolf Blažek, radní Radovan Šteiner a několik zastupitelů.

Norodom Sihamoni se narodil v roce 1953 v Phnompenhu jako syn kambodžského krále. V letech 1962 až 1975 žil v Praze, kde také absolvoval základní školu, vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění. Po ukončení AMU v roce 1975 odešel studovat filmovou vědu do Severní Koreje, o rok později se však vrátil do Kambodži. Zde byl v roce 1970 jeho otec svržen, po skončení občanské války se stal formálně znovu hlavou státu, ale celá rodina byla držena v domácím vězení v Phnompenhu. Ačkoliv byl Norodom Sihamoni vystaven velkému psychickému tlaku a strádání (mj. těžce nesl, když mu byly spáleny všechny české knihy), přesto mohl hovořit o štěstí. Unikl totiž osudu svých pěti sourozenců, kteří byli zabiti stejně jako dva miliony dalších Kambodžanů. Uprchl do Číny, kde krátce pomáhal otci jako tajemník. Později vstoupil do buddhistického kláštera a na půl roku se stal mnichem. Ještě jednou pobýval v KLDR a nakonec se usídlil ve Francii. V Paříži založil taneční školu, kde v 80. a 90. letech vyučoval balet a klasický khmerský tanec. Po podpisu mírové dohody v Kambodži v roce 1992 zastupoval zemi v OSN a od roku 1993 působil jako velvyslanec při UNESCO. Dne 14. 10. 2004 byl rozhodnutím Královské trůnní rady vybrán a dne 29. 10. 2004 v Phnompenhu korunován králem Kambodži. Do Prahy směl znovu přijet až po roce 1989.

Norodom Sihamoni hovoří plynně česky, zajímá se o českou kulturu, hudbu, divadlo, v době svého pražského pobytu vystupoval v Národním divadle (Čajkovského Louskáček) a v ČT (dětská opera Brundibár). Prahu považuje za svůj druhý domov, o svém pražském pobytu hovořil s velkým nadšením mnohokrát a při různých příležitostech. K Praze se Norodom Sihamoni hlásí i po svém nástupu na kambodžský trůn v říjnu 2004. Po své korunovaci král mj. prohlásil: „Doufám, že Pražáci jsou hrdí, že se pražský student stal králem“.

V souvislosti s nástupem na trůn se životopis krále stal předmětem zájmu světových agentur, které zveřejnily řadu informací o jeho pobytu v Praze. Jeho vztah k Praze se stal také tématem rozsáhlých článků a reportáží v tisku Kambodži i sousedního Thajska. Na královských internetových stránkách byl zveřejněn dokument „The Stay of HM King Norodom Sihamoni in Prague 1962 – 1975“.

Král Norodom Sihamoni je nadstranickou osobností, která má jednoznačnou podporu kambodžského premiéra. Výrazně přispívá k věhlasu hlavního města Prahy i České republiky v zahraničí a  současně má i přímý vliv na zlepšující se diplomatické vztahy Kambodži a České republiky.

 

V Praze 20. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
20. září 2006
20. září 2006