Krátká zpráva o stavu drog na území hlavního města Prahy

16. února 2010
16. února 2010

V celé České republice se odhaduje počet problémových uživatelů návykových látek na 32 500. V Praze je přibližně 1/3 těchto uživatelů, prevalenčním odhadem Národního monitorovacího střediska je to 11 500 osob. Celoživotní užívání návykových látek, tzv. prevalence, u lidí ve věku 15 – 64 let, je sledována u jednotlivých typů nelegálních drog. Důležitým faktem je, že nejčastěji celoživotně užívanou drogou v populaci jsou konopné látky, což výrazně zvyšuje statistiky. Bylo by zajímavé, kdyby tyto statistiky sledovaly také zneužívání alkoholu, který je však v naší společnost vysoce tolerován.

  • 4 minuty čtení

Dlouhodobí problémoví uživatelé návykových látek představují pro společnost riziko hlavně v přenášení infekčních nemocí. Jedná se o uživatele tzv. tvrdých drog (heroin, pervitin nebo deriváty kodeinu, tzv. braun), které si aplikují nitrožilně. Používají při tom injekční stříkačky, čímž mezi sebou mohou šířit nejrůznější infekce, jako je virus HIV a hepatitidy typu A, B a C. Riziko infekce se tím pádem netýká pouze toxikomanů, ale přesahuje i do většinové společnosti. Narkomani se chovají rizikově nejen mezi sebou, ale ohrožují také další osoby, které drogy neužívají. V tomto případě máme na mysli např. přenos infekce pohlavním stykem.

„Jak s těmito problémovými uživateli pracujeme v Praze? Nejprve se je snažíme vyhledat, kontaktovat a směřovat do některých pomáhajících programů. Snažíme se minimalizovat zdravotně-sociální rizika. Velká část prevence spočívá v poskytování informací jak drogy bezpečně užívat a uchránit své zdraví tak, aby v případě, že se rozhodne pro léčbu, byl toxikoman co nejméně zdravotně poškozen. Samozřejmě v protidrogové prevenci považujeme za prioritní ochranu majoritní společnosti. Jedním ze zásadních principů prevence je tzv. harm reduction, který spočívá v terénních pracích a v provozování kontaktně-poradenských center. Meziročně výrazně stoupá počet vyměněných stříkaček a jehel. V Praze bylo např. v roce 2005 vyměněno 1 693 tisíc kusů použitých stříkaček, zatímco v roce 2008 to bylo již 2 068 tisíc kusů. Praha se může „pochlubit“ tím, že ačkoli mění injekční náčiní pouze v deseti z 98 výměnných programů v rámci ČR, vymění téměř polovinu celého množství. V roce 2008 se v celé ČR vyměnilo na 4 644 tisíc stříkaček a jehel. Důležité při tom je, že se jedná opravdu o výměnu, že tento nebezpečný materiál nezůstává ležet na ulici. Praha je v tomto směru naprosto unikátní, neznám žádnou jinou srovnatelnou metropoli, kde by byl tak důsledně uplatňován princip „harm reduction“,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Mimo konopných látek je v Praze u problémových uživatelů nejčastěji užívanou drogou pervitin. Na druhém místě jsou Subutex a heroin, což jsou opiáty. Subutex je látka používaná v substituční léčbě, která závislé výrazně stabilizuje. Ti si na ní zvykli a tak se začala objevovat i na černém trhu.

Praha přijala Strategii protidrogové politiky na období 2008 – 2012. Na dvouleté období trvání strategie je vypracován akční plán. Akční plán na roky 2008 a 2009 je v současné době vyhodnocován a v návaznosti se připravuje akční plán na léta 2010 – 2012. Strategie je založena na čtyřech pilířích, konkrétně se jedná o primární prevenci, léčbu a resocializaci, snižování rizik a snižování dostupnosti drog. Každý rok se zpracovává výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky hl. m. Prahy, která slouží jako hlavní informační materiál pro širokou veřejnost a která je zároveň podkladem pro Výroční zprávu o stavu ve věcech drog za celou ČR. 

Hl. m. Praha financuje ze svého rozpočtu určeného na protidrogovou politiku programy specifické primární prevence realizované na školách a školských zařízeních. Dosud nebyla primární prevence nikým takto systematicky prováděná a podporovaná. Praha dále podporuje programy ambulantní i rezidenční léčby, terapeutické komunity, substituční léčby, následné péče, terénní programy, kontaktní centra a výzkumné a vzdělávací projekty. Letos bylo na celou protidrogovou politiku města vyčleněno 40 milionů korun. Je nutné zmínit se o tom, že snižování dostupnosti nelegálních drog je plně v gesci represivních složek, v případě hl. m. Prahy zejména Městské policie.

„Mezi protidrogovými subjekty a jejich programy je mnoho těch, které představují tzv. rodinné stříbro. Tyto programy tvoří naši základní síť služeb, která je zcela certifikovaná. To znamená, že programy byly prověřeny podle Standardů odborné způsobilosti. Jen takové programy mohou získat finanční podporu hlavního města Prahy. Od roku 2006, kdy bylo možné certifikovat první programy, zavedla Praha víceleté granty v této oblasti. V současné době je prostřednictvím víceletých smluv alokováno 25 140 tisíc korun,“ dodal primátor.   

 

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.