Kvůli úplatkům budou testy taxikářů veřejné

Mladá fronta Dnes - 9.4.2002
Pražští radní chtějí v reakci na informace, že taxikáři získávají potřebné osvědčení o zkouškách na základě úplatků, změnit systém těchto zkoušek. Proto budou zřejmě již od května veřejné. Kromě toho hodlají radní prosazovat některé další kroky, které by usnadnily a zpřísnily postihy taxikářů, kteří podvádějí zákazníky. Pokud 25. dubna schválí zastupitelstvo návrh radních na změnu městské vyhlášky o taxislužbě, měly by zkoušky taxikářů probíhat obdobně jako například maturity. "Chceme tak zamezit spekulacím o průběhu zkoušek a podezřením z uplácení úředníků," uvedl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Pravidelné písemné a ústní zkoušky řidičů zavedlo město před čtyřmi lety. Taxikáři musí prokázat znalosti z právních předpisů, místopisu a obsluhy taxametru. Na možnou korupci zaměstnanců magistrátu, kteří zkoušky organizují, upozornil například ředitel AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička, a dokonce i primátor Jan Kasl. Podle nich se úplatky pohybují kolem patnácti tisíc korun. "Jsme přesvědčeni o regulérnosti zkoušek. Pokud ale mají taxikáři nebo jiní lidé pochybnosti, jsme pro to, otevřít zkoušky veřejné kontrole," uvedl ředitel Zajíček. Podle Jiřího Kvasničky ale zpřístupnění zkoušek taxikářů veřejnosti nic neřeší. "Kdo a jak zkontroluje, že potvrzení o zkoušce dostanou opravdu pouze ti, kteří se jí úspěšně zúčastní?" ptá se.
Hlavní problém vidí ve zbytečné složitosti zkoušek. "Celý jejich systém se musí zjednodušit a zprůhlednit. V současné podobě je to pouhá buzerace," řekl. Pražští radní také schválili návrh novely živnostenského zákona. Ta by v případě schválení parlamentem a prezidentem republiky umožňovala soustřeďovat kompetence v oblasti taxislužby z dvaadvaceti městských částí na živnostenský odbor. "Posílila by se tak výrazně kontrola, protože naše skupina úředníků, která šetření provádí, by mohla v některých případech při zjištěném přestupku odebrat taxikáři koncesi přímo na místě," uvedl ředitel Zajíček. Změny ve zkouškách pražských taxikářů žádá i ředitel jednoho z dispečinků taxi Jiří Kvasnička. Vlastní verzi konkrétního návrhu chce na magistrát doručit ještě tento týden. Zkouška z místopisu a právních předpisů by měla podle něho být písemná, ústní by chtěl kromě praktického ovládání taxametru zrušit. Návrh na zrušení ústních testů zdůvodnil Kvasnička tím, že vytvářejí prostor pro ovlivnění zkoušky. Podle něho by členy komise měli být vedle úředníků také zástupci firem taxi a profesních sdružení. Zároveň však Kvasnička nesouhlasí s tím, že by mohla změna systému zkoušek celkové poměry v taxislužbě vyřešit. "Neexistuje stížnost, kde by si zákazník stěžoval na to, že by ho řidič neodvezl, kam požadoval. Stížnosti jsou vždy na cenu, což nelze řešit zkouškami, ale důslednou kontrolou," uvedl. Kvasnička navrhuje, aby zkoušku z právních předpisů neskládali ti řidiči, kteří už mají odbornou způsobilost, tedy koncesi. Test z místopisu by měl být s mapou. "Nyní se taxikáři musí naučit tisíce ulic. Nepotřebují znát nazpaměť celou Prahu, ale umět pracovat s mapou," vysvětlil. Stav taxislužby v Praze nedávno opět vyvolal pozornost zveřejněním informací, že si řidiči mohou k taxametru umístit přístroj, který přičítá kilometry, a o možných úplatcích za zkoušky.

Redakce IN
Vyjádření pana Kvasnička o tom, že ani veřejné zkoušky nic neřeší, už značně překračuje hranice absurdity. A komičnost jeho slov vysvětluje pouze to, co říká dál - od počátku nejde o problémy se zkouškami a s jejich regulérností, ale pouze o to, aby zkoušky zmizely úplně. K tomu směřuje od začátku celá kampaň.
9. dubna 2002
9. dubna 2002