Laboratoř budoucnosti: ECO? Český design na cestě k udržitelnosti

Laboratoř budoucnosti je program na téma udržitelnosti organizovaný Českými centry na dobu českého předsednictví EU. Hlavní město Praha je partnerem. V jádru Laboratoře budoucnosti je instalace ECO?, která představuje inovativní produkty, vize a myšlenky v oblasti udržitelného designu. Až do konce července je umístěna na Mariánském náměstí v centru Prahy.

  • 1 minuta čtení
  • 15 fotografií
Zahájení projektu Laboratoř budoucnosti

„Do výstavního projektu jsme hledali české firmy, ale také jednotlivce, kteří svou konkrétní ideou ukazují, jak obratně lze využívat design pro nové konzumní zvyky. Design v těchto souvislostech nevnímáme jako estetický, samoúčelný efekt, ale naopak jako ryze funkční nástroj, který nabízí snoubení praktických a vizuálně dokonalých vlastností,“ uvedla kurátorka výstavy Veronika Pařízková.

Výstava si dává za cíl nabídnout kritický pohled na téma ekologie a otevřít širší diskusi o reálných dopadech naší spotřeby na udržitelnost. V této souvislosti bude každý prezentovaný produkt doprovázen komplexním zhodnocením ze strany specialistů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze pod vedením prof. Vladimíra Kočího. To návštěvníkům nabídne formou přehledné grafiky jasnou představu o reálné ekologičnosti jednotlivých vystavených produktů.

Výstavní projekt lze rozdělit do tří samostatných celků:

  • Prvním jsou konkrétní produkty, které vznikly pod hlavičkou českých firem a jsou běžně k dostání na trhu. Jedná se o výrobky, které ve firmách sice nepředstavují gró jejich produkce, ale zařazení do portfolia ukazuje, že i v případě velkých nábytkářských nebo sklářských značek existuje prostor pro zohlednění ekologie a udržitelnosti ve výrobě.
  • Druhou rovinu představují produktové realizace menších studií nebo designérů, kteří na vlastní pěst hledají možnosti, jak skloubit produktový design a udržitelné aspekty tvorby. Většina z vystavených prací jsou solitéry nebo malosériová výroba, jejichž hlavní devízou je koncept upcyclingu, recyklace a nabídky alternativního materiálového řešení.
  • Třetím okruhem jsou pak nové vize a ideologie, které vznikají v rámci školních zadání v ateliérech vysokých škol a lze je vnímat především jako myšlenkový předpoklad potenciálu budoucnosti.

Po skončení výstavy na Mariánském náměstí bude projekt dále putovat po sedmi evropských městech: Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Bukurešti, Miláně, Stockholmu a Varšavě.

Hlavní město Praha je partnerem.

Další informace na stránkách projektu Laboratoř budoucnosti.

 

12. července 2022
12. července 2022