Lékaři burcují proti rakovině

Dnes odpoledne proběhl v Ústřední vojenské nemocnici Praha seminář s názvem „Zastavme kolorektální karcinom“, který informoval odbornou veřejnost o Národním programu screeningu, včasné diagnostiky a léčby kolorektálního karcinomu v ČR.

  • 3 minuty čtení

 

Dnes odpoledne proběhl v Ústřední vojenské nemocnici Praha seminář  s názvem „Zastavme kolorektální karcinom“, který informoval odbornou veřejnost o Národním programu screeningu, včasné diagnostiky a léčby kolorektálního karcinomu v ČR.

 

„Prevence představuje důležitý prvek v oblasti zdravotnictví, zvláště pak v případě onkologie. Včasná diagnostika onemocnění zvyšuje možnost úspěšné léčby pacientů. V roce 2007 bylo Praze nově diagnostikováno 903 případů kolorektálního karcinomu a zemřelo na něj 445 pacientů. Screeningový program rakoviny tlustého střeva a konečníku je důležitým nástrojem, který napomůže ke snížení počtu pacientů s pokročilou fází kolorektálního karcinomu, ve které je možnost úspěšného vyléčení velmi nízká,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák, který se zúčastnil semináře za hlavní město.

Pražský seminář je součástí celorepublikového projektu, který se snaží zvýšit informovanost o rakovině tlustého střeva a konečníku (kolorektálním karcinomu) mezi odbornou lékařskou veřejností. Navazuje na semináře, které se uskutečnily v Brně, Jihlavě, Hradci Králové a Ostravě.

Paralelně s odborným seminářem probíhá na území hl. m. Prahy informační kampaň pro širokou veřejnost „Střevo tour“, při které je v nákupních centrech po několik dnů vystavena obří nafukovací maketa tlustého střeva, kterou se mohou zájemci projít a seznámit s problematikou kolorektálního karcinomu tak říkajíc zevnitř. Ode dneška je možné maketu tlustého střeva vidět v OC Nový Smíchov, kde bude vystavena do 21. února 2010.  

Screening představuje plošné vyšetření populace, které se snaží odhalit příznaky léčitelných nádorových onemocnění v časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky. Jeho cílem je snížení nemocnosti i úmrtnosti pacientů. V současné době hradí zdravotní pojišťovny klientům od 50 do 54 let jednou ročně test na tzv. okultní krvácení ve stolici (TOKS), který může být do jisté míry prvním signálem onemocnění. Lidé starší 55 let mohou pokračovat v pravidelných testech TOKS jednou za dva roky, nebo mohou absolvovat kolonoskopické vyšetření, které stačí provést jednou za deset let (v dané věkové kategorii je také plně hrazeno ze zdravotního pojištění).

Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v ČR. Každý rok je tato diagnóza zjištěna asi u 7800–8100 osob. Ročně na ni umírá okolo 4000 pacientů. V roce 2007 trpělo touto nemocí v ČR 43 835 lidí. Vyskytuje se především v pokročilém věku. Jen u 42-44% pacientů je onemocnění zjištěno v počátečních fázích, ve kterých je šance na uzdravení poměrně vysoká. U dalších 40 až 44 % nemocných je kolorektální karcinom objeven  až v pokročilé fázi. Projevuje se celou řadou příznaků: změna pravidelnosti stolice, průjem nebo zácpa, krev ve stolici, stolice odchází v úzkém proužku, další zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti, křeče, zvracení), bolestivý odchod větrů, pocit nedokonalého, vyprázdnění střeva, ztráta hmotnosti, únava.

 

 

V Praze 11. 2. 2010

 


PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


 

 

 

12. února 2010
12. února 2010