Lékaři nechtějí pomáhat opilcům

Mladá fronta Dnes
Praha - Pokud lékaři z velkých pražských nemocnic nezmění svůj dosavadní postoj vůči opilcům, může se stát, že tito lidé se budou potácet po ulicích města. Starat se o opilce nechce žádná nemocnice v metropoli, a není tedy jasné, kde bude protialkoholní záchytka sídlit. Vedení města zatím marně žádá zástupce nemocnic, zda by právě ony takovou stanici nemohly provozovat. Radní se proto včera rozhodli, že vypíší takové výběrové řízeni, kterým se pokusí pomoc lékařů získat. "Bohužel, situace kolem záchytky jen dokazuje špatný přístup společnosti k tomuto problému. Když je nutné získat horentní sumy na daních, tak jsou lidé, kteří pijí alkohol, velmi vítáni," říká primář Psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor, jenž je zároveň národním koordinátorem Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace. Zároveň upozorňuje, že situace v této oblasti je stále horši, protože alkoholiků v zemi neustále přibývá. "Je nezbytné přijmout systémová opatření. Stát si musí konečně uvědomit, že z peněz, které získává z vysoce daněného alkoholu, je nezbytné dát peníze i na pomoc alkoholikům. Je naprosto iluzorní například očekávat, že většina lidí na záchytce má peníze na to, aby si pobyt platili," podotýká tento odborník. Právě placení je zřejmě hlavním důvodem, proč lékaři nechtějí o záchytce ani slyšet. Jen pro představu: náklady na provoz jediné pražské záchytky v nemocnici Na Míčánkách loni činily přes osm milionů korun. Město nemocnici poskytlo příspěvek přes dva miliony korun. Klienti záchytky přitom nezaplatili za pobyt a péči přes jeden milion sedm set tisíc korun. Podle toho také vypadají odpovědi vedení velkých pražských nemocnic na žádost Prahy. "Po prostudování našich možnosti a po projednáni na poradě vedení musím s politováním konstatovat, že v současné době v celém areálu nemáme vhodné prostory," píše ředitel Thomayerovy nemocnice Jiří Pubrdle. Podobně se vyjádřil i jeho kolega z Motola Miloslav Ludvik. "Úkoly, které před námi stojí, nám neumožňuji věnovat se navíc zřizování protialkoholní záchytné stanice, a to jak po stránce personálního a technického, tak i finančního zabezpečení," konstatuje. A ve stejném duchu mluví i náměstek pro léčebnou péči Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák. "Po vyklizení budov, které vracíme restituentům, nemáme vhodné prostory," tvrdí. Jediný, kdo projevil určitý zájem, byla Fakultní nemocnice na Bulovce. Ani její vedeni však neřeklo jasné ano, takže radní včera neschválili už připravený návrh, aby záchytka vznikla právě tam. Místo toho náměstek primátora Otto Kechner připraví podmínky na vyhlášení soutěže a osloví potenciální zájemce. "Já hluboce chápu odmítavý postoj ředitelů nemocnic. Na druhé straně existuje povinnost společnosti takové zařízeni mít," tvrdí Kechner.
RADEK BARTONÍČEK

Redakce IN
Jak článek uvádí, základním problémem záchytné stanice jsou peníze, přesněji způsob, jakým mají být hrazeny náklady na její provoz. Doposud město hradilo část těchto nákladů a část si nemocnice musela vybrat od "klientů", což je skutečně problém, protože hodně z těchto lidí prostě neplatí. Proto teď i Bulovka, která jako jediná projevila určitou ochotu o záchytce vůbec jednat, navrhuje opačný postup - aby město platilo vše a peníze, které se podaří vybrat, se potom zpětně od toho odečítaly. Jak jednání dopadnou se teprve uvidí, protože začíná další kolo, ve kteréím se Praha bude "poptávat" u více zdravotnických zařízení.
Nicméně provoz protialkoholní záchytné stanice město zajistiti musí, takže se musí najít i řešení. A jinde, než jako součást zdravotnického zařízení, to být nemůže, protože "záchytka" musí mít pro případ potřeby k dispozici i kvalitní lékařské zázemí. Není samozřejmě vyloučeno, že nakonec bude řešení pro Prahu dražší, než dosavadní.
Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu i to, že Praha investuje ročně například do Bulovy přes padesát miliónůl korun, a i když je to provozně státní zdravotnické zařízení, je to také městský majetek. Takže pražská radnice není tak docela bez nástrojů, kterými může prosazovat oprávněné potřeby města a zdravotnická zařízení zase nemohou tak docela pomíjet přání Prahy. Ale ideálním řešením je oboustranný zájem a dohoda a o to nyní bude náměstek primátora Otta Kechner při jednáních usilovat. Že přitom i nemocnice budou prosazovat své představy je asi logické, ale o tom prostě jednání bývají. A není v tom zlá vůle. Prostě jen každý sedí na "židli", s níž jsou spojeny určité povinnosti a hájí věci, které z toho vyplývají. Kechner zájmy Prahy, ředitelé nemocnic mimo jiné i svou "pokladničku", což není vůbec řečeno ve zlém. Patří to k jejich funkci. Podstatné je najít rychle rozumné řešení. Co v článku lehce směřuje do bulváru je vize opilců potácejících se Prahou bez jakékoli pomoci. Praha má povinnost zajistit provoz záchytné stanice ze zákona a nepochybně to udělá, takže otázka nestojí "zda", ale pouze "jak"...Přičemž "záchytka", což stojí za zdůraznění, normálně funguje, takže časový prostor pro řešení je.
11. října 2000
11. října 2000